Saturday, 18 July 2015
20 September 2021

«خبرهای هشتم ژوئن ۲۰۱۲»

2012 June 07

با به پایان رسیدن پروتکل ای­پی چهار

«آغاز به کار رده جدید پروتکل­های اینترنتی»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

از روز ششم ماه ژوئن نسل تازه آی­پی­های اینترنتی آغاز به کار کرد. آی­پی­ها اعدادی هستند که به صورت اختصاصی به عنوان یک آدرس اینترنی برای یک ابزار متصل به اینترنت هویت ایجاد می کنند که در نهایت شبکه ارتباطی گسترده­ی «اینترنتی» را فراهم می­کنند.

به گزارش نارنجی با توجه روبه اتمام قرارگرفتن پروتکل موسوم به آی­پی چهار که متشکل از چهار رده عددی از صفر تا ۲۵۵ بوده است، از روز ششم ماه جاری به طور رسمی گروهی از سرویس دهنده­گان از پروتکل جدیدی موسوم به آی­پی شش «IPv6» استفاده کردند.

در سال ۱۹۸۳ میلادی برای اولین بار استاندارد آی­پی­های رده چهار راه­اندازی شد که شامل چهار رده عدد بود. اما به نظر می­رسید در آن زمان محقق­ها پیش­بینی نمی­کردند که آن­قدر سرویس گیرنده­گان تحت شبکه افزایش یابد که روزی شاهد اتمام آدرس­های این پروتکل باشند. از سال ۲۰۱۰ میلادی با رو به اتمام گذاردن نزدیک به چهار میلیارد و سیصد میلیون آدرس آی­پی پژوهش­گران به پروتکل تازه اندیشیدند.

لازم به اشاره است اینک نزدیک به دو و نیم میلیارد کاربر به اینترنت متصل می­شوند که این کاربران از امکانات قریب به یازده میلیارد ابزار و تجهیزات دارای «آی­پی» بهره می­جویند. نحوه کدگذاری در رده تازه آی­پی­ها به نحوی است که چندین میلیارد برابر پروتکل قبلی امکان آدرس­دهی دارد. هم اکنون شرکت­هایی نظیر یاهو، گوگل و فیس­بوک از روز ششم ژوئن سرویس­های خود را با پروتکل آی­پی شش ارایه کرده­اند.

……………………………………..

پس از ماه­ها کش و قوس

«نشر چشمه لغو امتیاز شد»

خبر / رادیو کوچه

بنابر اعلام معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد، پروانه فعالیت نشر چشمه لغو امتیاز شده است. نشر چشمه که پیشتر نیز در وضیعت نیمه تعطیل به­ سر می­برد، با رای هیت رسیدگی به تخلفات لغو کامل پروانه و ارجاع به قوه قضاییه محکوم شد.

بنابر گفته بهمن دری، مسوولان نشر چشمه روندی را پیش­گرفتند که به تعطیلی کامل و لغو پروانه آن منتهی شده است. پیشتر در بهمن ماه سال ۱۳۹۰ این معاون وزارت ارشاد اعلام کرده بود پروانه فعالیت چند انتشاراتی از جمله چشمه و ثالث به دلیل تخلف­های محتوایی و ساختاری معلق شده که باعث شد این انتشاراتی­ها از شرکت در نمایشگاه کتاب نیز محروم شوند. آقای دری ارایه ممتد کتاب­های غیرقابل چاپ و گرفتن مجوز از سوی نشر چشمه را یکی از دلیل­های مهم لغو پروانه خواند. بنابر گفته وی در برخی کتاب­های ارایه شده از سوی نشر چشمه به قیام کربلا و امام سوم شیعیان توهین شده. وی اشاره داشت بر خلاف این موضوع با همراهی و هم­کاری با این نشر برخورد شده است اما خود آن­ها مایل بوده­اند که کار به این­جا کشیده شود. این در حالی است که وزارت ارشاد قبل از انتشار کتاب­ها را بررسی و در صورت تایید اجازه انتشار می­دهد. بنابر گفته این معاون در مرحله بررسی نشر چشمه با ارایه بیش از اندازه کتاب­های مساله­دار تخلف کرده است. نشر چشمه از سوی هیتی متشکل از اعضای صنف و اتحادیه و هم­چنین نماینده­گان وزارت ارشاد لغو پروانه شده است و بنابر گفته این معاون پرونده آن پس از لغو به قوه قضاییه ارجاع خواهد شد.

نشر چشمه در سال ۱۳۶۴ به وسیله حسن کیائیان آغاز به کارکرد و به­طور خاص یکی از مطرح­ترین انتشاراتی­های پس از انقلاب در حوزه ادبیات بوده است.

……………………………………..

با اظهارات ضد و نقیض در شام­گاه پنج­شنبه

«فقط آسمان ایران نورانی نشده است»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش شاهدان عینی در ایران شام­گاه پنج­شنبه هفتم ژوئن در اکثر نقاط نوری گسترده بخش­هایی از آسمان را برای دقایقی فراگرفته است. این نور که به گفته شاهدان پس از به وجود آمدن به شکل نیم­داره بخشی از آسمان را فرا گرفت پس از گسترده شدن و خروج نوری از میان آن ناپدید شده است. بنابر گزارش­های رسیده به رادیو کوچه در بسیاری از مناطق ایران این نور رویت شده است.

اگرچه این رخداد تداعی کننده موردهای مشابه به رویت اجسام غیرزمینی بود اما سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایجاد نور را ناشی از رزمایش پدافند غیرعاملی اعلام کرد که از سوی این نیرو به طور یک­باره انجام گرفته. به گزارش روابط عمومی ستاد پدافند غیرعامل، این مانور  با هدف ارزیابی آمادگی واحدهای پدافندی کشور در رزمایشی سراسری با عنوان طلوع فجر برگزارشده است.

از سویی دیگر روسیه نیز طی گزارشی این نور ناشی از انجام آزمایش موشک بالستیک قاره پیمای خود در شام­گاه پنج­شنبه خواند. اما گفته می­شود این نور نه تنها فقط در ایران و بخش­هایی از خاورمیانه مانند ایران و اسراییل، بلکه در بخش­هایی از اروپای شمالی نظیر نروژ، فنلاند و سوئد نیز دیده شده است. با توجه به رویت این انفجار نور در نقطه­های مختلف ایران و جهان همانند هم به نظر می­رسد این رخداد در سطح بالایی از جو به وجود آمده است. به­طور عمده از دوران جنگ سرد موضوع اجسام ناشناخته فضایی «UFO» از سوی برخی محقق­ها مطرح می­شود در حالی که برخی دیگر این رخداد­ها را ناشی از آزمایش­های نظامی شرق و غرب می­دانند.

در این میان اظهارات سازمان پدافند غیرعامل در خصوص مانور، آزمایش موشک بالستیک روسی و رویت آن در بخش­هایی از جهان در تناقض است.

……………………………………..

در حاشیه نشست امنیتی پترزبورگ

«جلیلی: تعامل ایران و روسیه و ثبات منطقه»

خبر / رادیو کوچه

تعامل سازنده ایران و روسیه ثبات و امنیت منطقه را به دنبال خواهد داشت. سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی در روز پنج­شنبه هفتم ژوئن در جریان نشست امنیتی بین­المللی سنت­پترز­بورگ اظهار کرد.

وی که در دیدار با «نیکلای پاتروشف» هم­تای روسی خود این اظهارات را گفته در ادامه اظهار داشت: «هم­کاری تهران و مسکو می­تواند موجب توازن قدرت در منطقه باشد.»

به نقل از ایرنا آقای جلیلی هم­چنین در این نشست با آقای باغداساریان دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان و مشارو امنیت ملی نخست وزیر هند نیز دیدار داشته که با توجه به شرایط منطقه روابط بین دو کشور ایران و هند مورد بررسی قرار گرفته است. لازم به اشاره است نشست فوق با حضور هفتاد کشور و نهادهای بین­المللی در سنت­پترزبورگ روسیه با هدف بهبود روی کردهای امنیتی جهانی در زمینه­های مختلف در حال برگزاری است.

……………………………………..

در لس­آنجلس رخ داد

«خالق فارنهایت ۴۵۱ درگذشت»

خبر / رادیو کوچه

ری­برادبری داستان­نویس علمی تخیلی در سن ۹۱ ساله­گی در شهر لس­آنجلس درگذشت. بسیاری که او را با کتاب فارنهایت ۴۵۱ می­شناسندش در سه­شنبه شب پس از ۵۱ سال نویسنده­گی دارفانی را وداع گفت.

تاکنون کتاب علمی تخیلی فارنهایت ۴۵۱ نزدیک به ده میلیون نسخه در دنیا فروش داشته است. بنابر گزارش بی­بی­سی آقای برادبری متولد ایلینوز بود که کار خود را با نوشتن داستان­های کوتاه برای نشریات آغاز کرد ولی در سال ۱۹۴۱ اولین کتاب خود را با نام «کارناوال تاریک» منتشر کرد. او در حوزه داستان­نویسی علمی تخیلی فعال بود و در طول فعالیت نویسنده­گی­اش تعداد زیادی رمان، قصه­های کوتاه و فیلم­نامه از خود به­جا گذارده است.

رمان ده میلیون نسخه­ای او که در سال ۱۹۵۳ منتشر شد روایت مردمانی در آینده است که حق خواندن کتاب ندارند. عده­ای می­گویند اینک بسیاری پیش­گویی­های کتاب فارنهایت ۴۵۱ را به واقعیت تبدیل شده. فیلم سینمایی مبتی بر این داستان را نیز در سال ۱۹۶۶ فرانسوا تروفو کارگردان فرانسوی ساخت. به نقل از بی­بی­سی، آقای برادبری در سال ۲۰۰۰ نشان بنیاد کتاب ملی آمریکا برای خدمات ارزنده به ادبیات آمریکا و در سال ۲۰۰۴ نشان ملی هنر را دریافت کرد. در سال ۲۰۰۷ نیز تقدیر ویژه­ای در مراسم جایزه پولیتزر از او به عمل آمد.

فارنهایت ۴۵۱، ماشین کلیمانجارو، میوه­های طلایی خورشید، حکایت­های مریخ، امپراتور و مرد پرنده و آخرین شب جهان از جمله ترجمه­های فارسی از آقای برادبری است.

……………………………………..

در نشست چین مطرح شد

«بخواهیم بمب اتم بسازیم می­سازیم»

خبر / رادیو کوچه

دور اخیر روابط ایران و چین برپایه­ای روابط کهن و دوستانه دو کشور بناشده، به خصوص در سال­های اخیر که رشدی صعودی داشته است.

محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی روز جمعه هشتم ژوئن که در حاشیه اجلاس شانگهای سخن می­گفت روابط دو کشور را باعث ایجاد امنیت در منطقه دانست. وی اظهار کرد: «متاسفانه برخی کشورها هستند که در زیاده­خواهی به هیچ حدی قانع نبوده و در مسیر تامین منافع خودشان از تحمیل هزینه و آسیب به منافع کشورهای دیگر هیچ ابایی ندارند.»

وی با اظهار این که جمهوری اسلامی محدودیتی برای رابطه با چین ندارد، ادامه داد که با توافقات صورت گرفته حجم مبادلات تجاری تا مرز ۲۰۰ میلیون دلار خواهد رسید. این میزان در سال ۲۰۱۱ میلادی در حدود ۴۵ میلیارد دلار بوده است. هم­چنین «هوجین تائو» هم­تای چینی آقای احمدی­نژاد در این دیدار اظهار کرد که مسایل هسته­ای ایران فقط در چهارچوبه مذاکرات قابل بررسی و حل است.

لازم به اشاره است واردات بی­رویه از کشور چین همواره موضوع انتقاد صنعت­گران و تولید­کننده­گان ایرانی بوده. اما در طول سال­های گذشته به خصوص پس از جدی­تر شدن بحران هسته­ای ایران این کشور یکی از اصلی­ترین حامی­های ایران به حساب می‌­آید.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,