Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
نامه دانش‌جويان و دانش‌آموختگان در ايران:

«بازتاب صدای یاری‌خواهی مردم سوریه باشید»

2012 June 09

گروه دانش‌جویان و دانش‌آموختگان لیبرال‌ دانش‌گاه‌های ایران در نامه‌ای خطاب به دموکراسی‌خواهان ایران، از آن‌ها خواسته که «فریاد یاری‌خواهی مردم تحت ستم سوریه را بشنوند و هم‌گام با آن‌ها، خواستار دخالت فوری جامعه جهانی در این کشور شوند».

این گروه سیاسی-دانش‌جویی، در بیانیه خود با اشاره به سکوت و انفعال جامعه‌ی جهانی در برابر کشتار بیش از ۱۳ هزار نفر از مردم سوریه در شانزده ماه گذشته (تایید نشده است)، قتل‌عام بیش از صد نفر از مردم در «حوله»، شامل ده‌ها زن و کودک را که روز گذشته (چهارشنبه ۱۷ خرداد) در «القبیر» تکرار شده است، پاسخ دولت سوریه به این انفعال و سکوت دانسته‌اند.

دانش‌جویان و دانش‌آموختگان لیبرال در بیانیه‌ی خود، صراحتن خواهان مداخله‌ی فوری جامعه‌ی جهانی برای پایان دادن به این کشتارها شده‌اند و از اپوزیسیون ایران نیز خواسته‌اند که در بازتاب این درخواست مردم سوریه با آنها هم‌صدا شوند.

ده‌ها هزار آواره، هزاران زندانی سیاسی، شهرهایی که بمباران می‌شوند و مردمی که مقاومت می‌کنند، تصویری است که انقلاب سوریه به جهان مخابره می‌کند. فاجعه رقم خورده است. بیش از سیزده هزار کشته در شانزده ماه مقاومت ملت سوریه که با سکوت و انفعال جامعه جهانی هم‌راهی شده است.

این در حالی است که دولت سوریه طرح صلح کوفی عنان را نیز به عنوان «تنها طرحی که در دست است» هم‌چون پیشنهاد‌های پیشین به فرصتی برای قتل‌عام سوری‌ها بدل کرده و ارتشی را که باید نگاه‌بان جان و امنیت مردم باشد، به جان مردم انداخته است؛ و هم‌زمان دست شبه‌نظامیان «شبیحه» را برای انجام بی‌رحمانه‌ترین جنایت‌ها باز می‌گذارد.

اگر امروز رژیم اسد جسارت آن را یافته که کشتار هولناک «حوله» را -که بدون تردید یکی از دل‌خراش‌ترین موارد جنایت علیه بشریت می‌باشد- به فاصله کم‌تر از دو هفته در «الکبیر» تکرار کند، علتش را باید در سکوت و انفعال جامعه جهانی دانست. سکوتی که مدت‌هاست می‌تواند چون سندی دال بر سقوط اخلاقی انسان به کار گرفته شود.

اینک وضعیت اضطراری سوریه، هر فرد، گروه یا جریانی را اخلاقن موظف می‌دارد که تا حد توان‌ خود برای پایان دادن به این «کشتار» تلاش کند؛ در این میان خدشه‌دار شدن چهره ایران و ایرانی به واسطه حمایت دولت ایران از رژیم خون‌خوار بشار اسد، وظیفه اپوزیسیون ایران را برای پی‌گیری خواست مداخله فوری جامعه جهانی برای پایان دادن به قتل‌عام مردم بی‌دفاع سوریه سنگین‌تر می‌سازد.

ما دانش‌جویان و دانش‌آموختگان لیبرال دانش‌گاه‌های ایران از تمام دموکراسی‌خواهان ایرانی می‌خواهیم که فریاد یاری‌خواهی مردم تحت ستم سوریه را بشنوند و هم‌گام با آن‌ها، خواستار دخالت فوری جامعه جهانی در این کشور شوند و تمام توان خود را برای تحقق این مهم به کار گیرند تا با برکناری دولت اسد، آوارگی٬‍‍ شکنجه٬ کشتار و جنایت علیه بشریت در سوریه متوقف شود.

ما امیدواریم که با سقوط بشار اسد و تحت نظارت نهادهای بین‌المللی بر روند گذار به دموکراسی و تضمین حفط تمامیت ارضی سوریه، حکومتی مبتنی بر دموکراسی و حقوق بشر در این کشور برقرار شود که نسبت به همه‌ی گروه‌ها، اقوام و عقاید مختلف در این کشور بی‌طرف باشد.

دانش‌جویان و دانش‌آموختگان لیبرال‌ دانشگاه‌های ایران

هجدهم خردادماه هزار و سیصد و نود و یک

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,