Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
‌درسی برای هم‌زیستی دینی‌

«پدیده شاهین نجفی از زاویه‌ای دیگر!»

2012 June 09

 مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود یا انتخاب دبیر روز سایت و یا پیشنهاد دوستان رادیو است که می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد. نظر‌های مطرح شده در این بخش الزامن نظر رادیو کوچه نیست. اگر نقد و نظری بر نوشته‌های این بخش دارید می‌توانید برای ما ارسال کنید.

عبدالسلام سلیمی‌پور

1.‌درست و به‌جا گفته‌اند عدو شود سبب خیر، گر خدا خواهد. از این چرندیاتی که شاهین نجفی خواند و نامش را آهنگ و ترانه و موسیقی گذاشته‌اند که سال‌هاست در حافظه موبایل‌ها و فیس‌بوک و بالاترین موجود است. گر خدا نمی‌خواست که او بخواند و جنجالی به‌پا کند، کی آقایان مراجع و فقها از شان و حیثیت امام خود دفاع می‌کردند؟ کی آن چهار نواندیش برجسته دینی در بحث حکم ارتداد عرض اندام و اظهار علم می‌نمودند؟ کی جوانان تحصیل‌کرده و مدرن ایرانی (که به ناحق متهم به سکولاریسم و دین‌گریزی هستند) شعور خود در تشخیص سره از ناسره بروز می‌دادند؟ و کی دکتر سروش بهترین نگاشته دو سال اخیرش را عرضه می‌کرد؟….

2.‌این حقیر نیز به سهم خود در فضای پهناور جهانی مجازی که -واقعی‌اش می‌دانم- بارها در قالب دیدگاه و شرح در ذم این پدیده کوشیده‌ام. اهانت را در حق هیچ شخصیت مذهبی و ملی – در قید حیات باشند یا در ممات_ جایز و جالب ندانسته و در این راه از تندروان مذهبی و غیرمذهبی بس سرزنش‌ها شنیده‌ام. دوستان غیرمذهبی به تعصب متهمم نموده‌اند و تندروان هم مذهبی‌ام به بی‌غیرتی.

3.‌مهم‌ترین دلیلم هم این بوده که به‌اتفاق همگان برای شخص مذهبی، دین و بزرگان دینش و برای شخص ملی، ملیت و شخصیت‌های ملی مانند ناموس، خانواده و والدین مخترم و عزیزند. بندرت قومی یا کسی را می‌توان یافت که دارای بزرگانی و قهرمانانی مقدس و محترم نباشد. چه کسی حاضر است به ناموسش توهین شود؟ !

4.‌هم‌دینان شیعه‌ام را درک می‌کنم کزین پلشت‌زبانی‌ها آزرده و برافروخته باشند، اما درد دلی هم با آن‌ها دارم. قرن‌هاست از منابر رسمی و سازمان یافته‌ی شما اهانت نسبت به بزرگان اهل سنت می‎شنویم. بسیاری از اصحاب و ازواج پیامبر(ص) از تیر طعنه‌های شما در امان نبوده‌اند. بنی‌امیه و بنی‌عباس را که بالاطلاق نواخته‌اید. آیا در در میان این دو سلسله در طول چندین قرن هیچ انسان صالح و شایسته‌ای نبود که مستثنایش کنید؟!

5.‌به نسل‌های خود طعن و تعرض آموختید و از مکافات عمل درین دنیا غافل شدید. تخم کین کاشتید، مهر درو نخواهید کرد و گرنه چرا از پیروان منادیان اسلام رحمانی مانند طالقانی و بازرگان و سحابی و خاتمی و غیره لعن و نفرینی در حق اهل سنت و بزرگان‌شان نمی‌شنویم.

6.‌‌ما از مصلح و فقیه شافعی‌مان سعدی (رحمه‌الله‌علیه) درسی دگر آموخته‌ایم: «شیخی به راهی از جاهلی ناسزا شنید. خندید و درهمی عطایش نمود و گفت: جوان از من نخورده باشی. جوان سرخوش و شاداب با خود گفت در این دیار که درویشی به ناسزایی درم دهد از مهترانش دینار می‌توان گرفت و همان کار با امیرزاده‌ای نمود. به غل و زنجیرش کردند و روانه حبس». سابقه ندارد در منابر اهل سنت نسبت به امامان و بزرگان قدیم شیعه لعن و توهین صورت گیرد، حتا در این زمانه پر از فتنه و اختلاف و تعصب و افراط که متاسفانه از گوشه و کنار الفاظ تندی خطاب به شیعه و برخی علمای معاصرشان به گوش می‌رسد.

7.‌گر توهین و تمسخر قبیح است، برای همه قبیح است. آن‌چه را برای خود نمی‌پسندیم برای اهل سنت نیز نپسندیم. با توجه به اشراف حکومت بر همه رسانه‌ها و منابر، زمان آن فرارسیده که به این انتظار به‌حق اهل سنت جامه‌ی عمل پوشیده شود، به‌خصوص این‌که خوشبختانه این توقع از جانب رهبران شیعه نیز به‌رسمیت شناخته شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , 

۱ Comment


  1. بهنام
    1

    جوانان تحصیل‌کرده و مدرن ایرانی (که به ناحق متهم به سکولاریسم و دین‌گریزی هستند)

    به عنوان یک جوان ایرانی کاملا از سکولاریسم دفاع میکنم و به شدت هم دین‌گریز هستم! و آقای سلیمی‌پور هم نماینده بنده نیست که از جانب همه جوانان سخن میگویند.