Saturday, 18 July 2015
20 September 2021
بیستم خرداد- نهم ژوئن

«تقویم تاریخ بیستم خرداد»

2012 June 09

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1891 میلادی- «کول پورتر» (Cole Porter) آهنگ‌ساز و ترانه‌ساز آمریکایی در پرو متولد شد. او چند نمایش موزیکال موفق مانند «مرا ببوس کیت» و «هرکاری مجاز است» نوشت.

خانه کودکی او اکنون به موزه تبدیل شده است. گفته می‌شود که وی نواختن پیانو و ویولن را در این خانه فرا گرفت و نخستین آهنگ خود را نیز در همین خانه ساخت و به مادرش تقدیم کرد.

این خانه با گذشت سال‌های زیاد از مرگ پورتر تبدیل به ویرانه شده بود، اما طرف‌داران وی با خرید آن از گروه تاتر «اوله اولسن» (Ole Olsen) پرو آن را بازسازی کردند.

کول پورتر در طول زندگی 73 ساله‌اش بیش از یک‌هزار و 500 آهنگ ساخت که از مشهورترین آن‌ها می‌توان «شب و روز»، «همه چیز از بین می‌رود» و «من تو را زیر پوست خود لمس می‌کنم» را نام برد.

1963 میلادی- «جانی دپ» (Johnny Depp) بازی‌گر، تهیه‌کننده، موسیقی‌دان و کارگردان آمریکایی زاده شد. او تاکنون توانسته‌است جایزه‌های گولدن گلوب و انجمن بازی‌گران نمایش را برای به‌ترین بازی‌گر مرد از آن خود کند.

 آغاز موفقیت‌های او به دهه‌ی 80 میلادی و مجموعه‌ی تلویزیونی «خیابان جامپ شماره‌ی 21» باز‌می‌گردد. پس از آن در سال 1990 در فیلم «ادوارد دست قیچی» بازی کرد. او در فیلم‌هایی چون «چارلی و کارخانه‌ی شکلات‌سازی»، سری «دزدان دریایی کاراییب»، «آلیس در سرزمین عجایب» و «رنگو» نیز ایفای نقش کرده است.

نام جانی دپ در کتاب رکوردهای گینس به عنوان گران‌ترین بازی‌گر با دست‌مزد ۷۵ میلیون دلار ثبت شده ‌است.

1374 خورشیدی- «علی‌اصغر بهاری» از استادان موسیقی و کمانچه‌نواز برجسته ایران درگذشت. وی در دهه‌ی 60، با «فرامرز پایور»، «جلیل شهناز»، «محمد اسماعیلی» و «محمد موسوی»، در «گروه اساتید»، هم‌کاری داشت. توسط استاد روح‌اله خالقی به مدرسه موسیقی جهت تعلیم دعوت شد و در هنرستان شروع به هم‌کاری کرد.

پدرش «محمد‌تقی خان» او را از ده سالگی به فراگیری کمانچه فرستاد. پس از مرگ پدر، پدربزرگ او «میرزا علی خان» که موسیقی‌دان شهره‌ای بود هم‌راه با هنرمندانی چون «آقا حسینقلی»، «میرزا عبدالله» و «درویش خان» در برنامه‌های اجرایی موسیقی شرکت می‌کرد.

علی‌اصغر بهاری از سال ۱۳۳۲، از سوی «جواد معروفی» که برنامه‌های موسیقی رادیو را زیر نظر داشت به هم‌کاری با این سازمان دعوت شد.

 ———————————————-

برخی از روی‌دادهای دیگر

1360 خورشیدی‌- روز عزل «ابوالحسن بنی‌صدر» از فرمان‌دهی کل قوا از سوی آیت‌اله «خمینی»، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی است. با انتخاب بنی‌صدر به ریاست‌جمهوری در بهمن 1358، مسئله انتخاب نخست‌وزیر و تشکیل دولت مطرح شد که در این مورد بین رییس‌جمهوری و مجلس شورای اسلامی اختلاف‌نظر پدید آمد. آیت‌اله خمینی، در چنین روزی، پس از مشورت با مسوولان متعهد کشور، طی حکم کوتاهی، وی را از فرمان‌دهی کل‌قوا که به نیابت از ولی‌فقیه در اختیار داشت، عزل کرد و در پی آن، مجلس شورای اسلامی، طرح عدم کفایت سیاسی بنی‌صدر را با اکثریت آرا در 31 خرداد آن سال، به تصویب رساند.

1815 میلادی- کنگره «وین» به‌کار خود پایان داد. کنگره تاریخی «وین» به‌عنوان یکی از بزرگ‏ترین اجتماعات سیاسی بین‏المللی در قرن نوزدهم، از روز 14 اکتبر در وین پایتخت اتریش آغاز شد تا درباره متصرفات فرانسه طی جنگ‏های «ناپلئون بناپارت» تصمیم‏گیری کند.

1870 میلادی- «چارلز دیکنز» نویسنده و روزنامه‌نگار انگلیسی در 58 سالگی درگذشت و 15 داستان طولانی و ده‌ها داستان کوتاه از خود به‌یادگار گذاشت.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,