Saturday, 18 July 2015
28 September 2021

«خبرهای نهم ژوئن ۲۰۱۲»

2012 June 09

با حمله مخالفان مسلح به پای‌گاه ارتش،

«درگیری‌های سوریه به خیابان‌های دمشق کشید»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

شماری از ساکنان و فعالان دمشق پایتخت سوریه روز شنبه، 9 ژوئن، مدعی شده‌اند که روز گذشته درگیری‌های مسلحانه در خیابان این شهر میان نیروهای دولتی و مخالفان روی داده است.

هم‌زمان با  درگیری‌های مسلحانه در دمشق که پیش‌تر یکی از پای‌گاه‌های مستحکم حکومت بشار اسد، رییس جمهور سوریه به شمار می‌آمد، فعالان سوری می‌گویند، تظاهرات‌هایی در نقاط مختلف سوریه‌ در روز جمعه روی داده است و دست‌کم بیست تن در این اعترضات کشته شده‌اند.

به گزارش رویترز، برخی از ساکنان منطقه حفاظت شده المزه در دمشق که در آن تعداد زیادی از سفارت‌خانه‌ها و مراکز امنیتی قرار دارد، گفتند که به دلیل شنیده شدن صدای تیراندازی، مجبور شدند به خانه‌های خود پناه ببرند.

از سویی دیگر سربازان ارتش در حالت آماده‌باش در خودرو‌ها در این مناطق مستقر شده‌اند.

به گفته فعالان، نیروهای ارتش آزاد سوریه – مخالفان مسلح بشار اسد- به یکی از پای‌گاه‌های امنیتی در منطقه یورش بردند. به همین دلیل نیروهای امنیتی با پشتیبانی خودروهای زرهی و شبه نظامیان به منطقه درگیری رفتند تا با این حمله مقابله کنند.

پیش از آن خبرهایی از انفجار خودرویی بمب‌گذاری شده در منطقه القادسیه دمشق منتشر شد که به کشته شدن دو نفر از جمله یک نیروی امنیتی انجامید.

این در حالی است که جمعه گذشته، مخالفان مسلح بشار اسد اعلام کردند به دلیل ادامه حملات نیروهای امنیتی به معترضان، دیگر به آتش‌بسی که برپایه طرح صلح کوفی عنان فرستاده ویژه اتحادیه عرب و سازمان ملل متحد اجرای آن را پذیرفتند، پای‌بند نخواهند بود.

 ……………………………………………….

با هزینه شخصی صورت گرف،

«فتح اورست توسط پروانه کاظمی، کوه‌نورد زن ایرانی»

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه، 25 مه، پروانه کاظمی، کوه‌نورد زن ایرانی، قله اورست را فتح کرد.

ساعت 13:30 (به وقت محلی) روز جمعه، ۲۹ اردی‌بهشت سال جاری، تلاش 52 روزه پروانه کاظمی برای صعود به قله اورست به ارتفاع 8848 متر به بار نشست و او موفق شد به عنوان سومین زن ایرانی و اولین بانوی هیمالیا‌نورد ایرانی که به طور مستقل اقدام به این صعود کرده‌است، به بام جهان دست یابد.

او هفت روز بعد و با استراحتی چند روزه در ارتفاع بالای 7000 متر موفق می‌شود قله 8516 ‌متری لوتسه (چهارمین قله مرتفع جهان) را نیز فتح کند و به عنوان نخستین زن در جهان لقب گیرد که توانسته هم‌زمان به دو قله ی بالای 8000 متر دنیا صعود کند.

پیش‌تر 28 کوه‌نورد مرد چنین صعودی انجام داده بودند.

پروانه کاظمی 41 ساله به عنوان سومین زن ایرانی و اولین بانوی هیمالیا‌نورد ایرانی به‌طور انفرادی و با هزینه شخصی اقدام به صعود به اورست کرده‌ است.

پروانه کاظمی عضو باش‌گاه کوه‌نوردی اسپیلت است.

پروانه کاظمی که هشتم فروردین ماه برای صعود به اورست راهی نپال شده بود، موفق به فتح قله 8848 متری اورست شد. کاظمی پیش از این نیز به عنوان اولین بانوی ایرانی به قله هشت هزار متری ماناسلو صعود کرده بود.

این در حالی است که رسانه‌های داخلی ایران تاکنون گزارشی از این صعود منتشر نکرده‌اند.

 ……………………………………………….

با رد درخواست بازرسی از تاسیسات پارچین،

«پایان بی‌نتیجه مذاکرات ایران و آژانس انرژی اتمی»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، که شام‌گاه جمعه، 8 ژوئن، منتشر شد مذاکرات مقامات آن سازمان با نمایندگان جمهوری اسلامی بدون نتیجه به پایان رسیده است.

به گزارش آژانس، هرمان ناکائرتس، بازرس ارشد آژانس، به خبرنگاران اظهار داشت: «هیچ پیش‌رفتی نداشته‌ایم.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهان دست‌رسی به تاسیسات نظامی پارچین در شمال شرق تهران است، اما ایران می‌گوید که پارچین یک سایت نظامی است و ربطی به برنامه انرژی اتمی ایران ندارد.

علی‌اصغر سلطانیه، نماینده جمهوری اسلامی در آژانس گفته است که ادامه اصرار بر بازدید از پارچین سازنده نیست و آن سایت ورای تعهدات ایران به موجب معاهده عدم تکثیر سلاح‌های هسته‌ای است.

به گفته آقای سلطانیه، ایران پیشنهاد متقابلی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داده است که اینک در دست بررسی است.

آژانس مدعی شده که آزمایش‌های نظامی مرتبط با تسلیحات هسته‌ای در پارچین انجام شده اما مدارک قوی برای این ادعای خود ارایه نداده است.

یوکیا آمانو، رییس آژانس پیش‌تر گفته بود که آژانس گزارش‌ها و تصاویری ماهواره‌ای در اختیار دارد که نشان می‌دهد در پارچین فعالیت‌هایی از جمله شست‌وشوی ساختمان‌ها، جابه‌جایی اشیا، خاک‌برداری و تخریب ساختمان‌ها در جریان بوده است.

ایران ادعای انجام آزمایش‌های نظامی مخفیانه در پارچین را که ممکن است در ساخت تسلیحات هسته‌ای کاربرد داشته باشد، «جار و جنجال و ادعای بی‌اساس» خوانده است.

در عین حال هرمان ناکارتس گفته است که تاریخ جدیدی برای ادامه گفت‌وگوها با مقام‌های جمهوری اسلامی تعیین نشده است.

 ……………………………………………….

شورای هماهنگی راه سبز امید:

«دعوت به تجمع اعتراضی سکوت در ۲۵ خرداد»

خبر / رادیو کوچه

تشکلی موسوم به شورای هماهنگی راه سبز امید، منسوب به میر‌حسین موسوی، از رهبران مخالفان در ایران، در بیانیه‌ای به‌مناسبت سومین سال‌گرد تشکیل شدن «جنبش سبز» از مردم دعوت کرده است که در اعتراض به حکومت جمهوری اسلامی دست به تجمع سکوت بزنند.

این تشکل در این بیانیه گفته است که نتیجه اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال 88 نشانه «خیانت در امانت» و جعل در شمارش آرا بوده است.

شورای هماهنگی راه سبز امید در این بیانیه از مردم دعوت کرده است که در اعتراض به نظام جمهوری اسلامی در عصر پنج‌شنبه بیست و پنجم خرداد در اماکن عمومی و به‌ویژه پارک‌های اصلی شهرها تجمع اعتراضی سکوت برگزار کنند.

این بیانیه نوشته است که جنبش سبز یک حزب سیاسی نیست و بنابراین انتظار «شکل‌گیری تشکیلات» و ساماندهی تشکیلاتی انتظاری نابه‌جاست، اما «کمک به گسترش هسته‌های خودبنیاد» در دستور کار شورا قرار دارد.

بیانیه شورای هماهنگی راه سبز امید با گرامی داشتن جان‌باختگان پس از انتخابات سال ۸۸ توسط ماموران امنیتی، از زندانیان سیاسی نیز قدردانی کرده است.

 ……………………………………………….

احمد شفیق نامزد ریاست جمهوری مصر:

«اخوان‌المسلمین برای دین دکان باز کرده‌اند»

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، 9 ژوئن، احمد شفیق یکى از دو نامزد راه یافته به دومین دور انتخابات ریاست جمهورى مصر «اخوان‌المسلمین» را به شدت مورد انتقاد قرار داد و گفت: «این جماعت انقلاب را ربوده‌اند و با دین دکان باز کرده‌اند.»

او افزود: «اخوان‌المسلمین خواهان جوانانى هستند که دست‌بوس و مطیع باشند.»

وى که در برابر خود محمد مرسى نامزد اخوان‌المسلمین را دارد، در جریان رقابت‌هاى دور دوم انتحاباتى‌اش در یک کنفرانس مطبوعاتى که در یکى از هتل‌ها برگزار کرده بود گفت: «خطاب به دختران و پسران جوان مصر مى‌گویم که پذیرش اختلاف‌نظر و در پیش گرفتن مدارا یا روام‌دارى امرى ضرورى است و اختلاف‌نظر نباید انگیزه‌اى براى دشمنى باشد.»

احمد شفیق بیش از یک ماه نخست وزیرى حسنى مبارک را در آخرین روزهاى ریاست جمهورى‌اش بر عهده گرفته بود، از سوى مخالفانش به عنوان «وابسته به رژیم سابق» مورد حمله قرار مى‌گیرد. لیکن او مى‌گوید که مصر دگرگون شده و با توجه به تحولات جدید او را مردم به دور دوم برده‌اند. لذا مى‌خواهد جلوى پیش‌روى اسلام‌گرایان به‌ویژه اخوان‌المسلمین را بگیرد.

احمد شفیق خطاب به جوانان مصر تاکید کرد: «انقلابتان را به شما باز مى‌گردانم، آن‌ها تلاش کردند آن را از شما بربایند. براى شما فرصت‌ها را فراهم خواهم ساخت. شما حق دارید که آواز بخوانید و آرمان‌گرایى کنید. من از شما ایده‌ها و طرح‌هایتان را مى‌گیرم تا در جهت تحقق آن‌ها بکوشم.»

این اظهارات در حالی صورت گرفته است که پس از راه‌یابی احمد شفیق به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری برخی از حامیان اسلام‌گرایان به دفتر آقای شفیق حمله کردند. این حملات در روز اعلام حکم دادگاه حسنی مبارک، رییس جمهوری پیشین مصر نیز که به حبس ابد محکوم شد صورت گرفت.

 ……………………………………………….

معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی:

«دولت مخالف قطع روابط با بریتانیا است»

خبر/ رادیو کوچه

معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی روز شنبه، 9 ژوئن، اظهار داشت نمایندگان مجلس شورای اسلامی سال گذشته به دنبال تصویب طرحی برای قطع کامل روابط با دولت بریتانیا بودند، ولی با رایزنی رییس‌جمهوری و وزارت امور خارجه، این طرح به رای گذاشته نشده است.

به گزارش ایرنا، حسن قشقاوی، معاون پارلمانی، کنسولی و امور ایرانیان خارج از کشور در وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، اعلام کرد که سال گذشته پس از تماس یکی از نمایندگان کمیسیون امنیت ملی مجلس دریافته است که قرار است در جلسه علنی روز بعد، قطع کامل روابط با «دولت انگلیس» با قید دو فوریت مطرح شود و به همین دلیل نیمه شب این موضوع را به رییس‌جمهوری و وزیر امور خارجه ایران خبر داده است.

به گفته او، این دو مقام ارشد جمهوری اسلامی هم این موضوع را با علی لاریجانی، رییس مجلس، مطرح کرده‌اند و در نهایت، این طرح به رای گذاشته نشده است.

آقای قشقاوی اضافه کرده است: «چه ما که استدلال می‌کردیم بهتر است روابط تا سطح کاردار کاهش پیدا کند و چه نمایندگان که خواستار قطع روابط بودند، عاشق جمال انگلیسی‌ها نبودیم، بلکه هر کدام دلایل کارشناسی خود را داشتیم.»

او گفت که به همراه معاون وقت اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در جمع اعضای کمیسیون امنیت ملی حاضر شده و استدلال کرده است که «قطع روابط در شرایط کنونی به مصلحت ما نیست.»

آقای قشقاوی اضافه کرده است که تا پیش از آن‌چه او «حادثه سفارت انگلیس» خواند، این طرح با محور «کاهش سطح روابط» در جلسه علنی مجلس ایران پیش رفته است.

گفتنی است یک روز پس از تایید شورای نگهبان، برای کاهش سطح روابط، سفارت بریتانیا در خیابان فردوسی و اقامت‌گاه دیپلماتیک و مرکز فرهنگی بریتانیا در باغ قلهک تهران، روز هشتم آذر 90 مورد حمله گروهی که معترضان به سیاست‌های بریتانیا خوانده شدند، قرار گرفت.

به دنبال این حمله‌ها، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی از «رفتارهای غیرقابل قبول معدودی از معترضان» ابراز تاسف و اعلام کرد که ایران قوانین و مقررات بین‌المللی و مصونیت اماکن دیپلماتیک را محترم می‌داند.

با این حال، وزارت امور خارجه بریتانیا روز 9 آذر 90 اعلام کرد که تمام دیپلمات‌های این کشور از ایران خارج شده‌اند و سفارت بریتانیا در تهران نیز تعطیل شده است.

این وزارتخانه اعلام کرد که دستور تعطیلی فوری سفارت ایران در بریتانیا هم صادر شده و به کارمندان این سفارتخانه 48 ساعت فرصت داده شده است تا خاک بریتانیا را ترک کنند.

در مقابل این تصمیم بریتانیا، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اخراج تمام کارکنان سفارت جمهوری اسلامی در لندن را اقدامی «شتاب‌زده و انفعالی» توصیف کرد گفته بود: «بدیهی است دولت جمهوری اسلامی ایران متقابلن اقدامات لازم در این خصوص را انجام خواهد داد و مسوولیت حفاظت از اموال و اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در لندن را متوجه دولت انگلیس می‌داند.»

  ……………………………………………….

رییس جمهوری آمریکا:

«بحران اقتصادی اروپا، آمریکا را تهدید می‌کند»

خبر / رادیو کوچه

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا روز جمعه، 8 ژوئن، به وقت واشینگتن، از رهبران اروپایی خواست تا برای حل بحران اقتصادی اتحادیه اروپا، اقدام قاطعی انجام دهند.

آقای اوباما در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید گفت، بحران اقتصادی اروپا، فرایند التیام اقتصادی آمریکا را تهدید می‌کند.

آقای اوباما از رهبران اروپا خواست تا از گرفتار کردن سایر کشورها در بحران بدهی‌های خارجی خود پیش‌گیری کنند. رییس جمهوری آمریکا گفت برای مهار بحران، گام‌های مشخصی پیش روی رهبران اتحادیه اروپا قرار دارد و تزریق نقدینگی به نظام بانکی را یکی از این گام‌ها توصیف کرد.

آقای اوباما گفت: «تصمیم‌گیری در این‌باره اساسن به عهده رهبران اروپا است و خوش‌بختانه، آن‌ها به خوبی از جدی بودن این وضعیت و ضرورت اقدام اضطراری آگاه هستند.»

آقای اوباما هم‌چنین به یونان هشدار داد که در صورت خروج از اتحادیه اروپا، به مشکلات اقتصادی عظیم‌تری دچار خواهد شد.

از سویی دیگر دولت ائتلافی آلمان برای مهار بحران کسری بودجه اتحادیه اروپا بر سیاست ریاضت اقتصادی تاکید دارد اما فرانسوا اولاند، رییس جمهوری چپ‌گرای جدید فرانسه، طرف‌دار ارایه مشوق‌های اقتصادی است که عملن در نقطه مقابل روی‌کرد آلمان قرار می‌گیرد.

 ……………………………………………….

در پی وخیم شدن وضعیت جسمانی،

«انتقال محمدصدیق کبودوند به بهداری زندان اوین»

خبر / رادیو کوچه

محمد‌صدیق کبودوند، فعال حقوق بشر و رییس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان که از 12 روز پیش دست به اعتصاب غذا زده بود، در پی وضعیت وخیم جسمانی به بهداری زندان اوین منتقل شد، در همین حال وی از تماس‌های تلفنی نیز محروم است.

به گزارش هرانا، محمد‌صدیق کبودوند فعال حقوق بشر و رییس سازمان حقوق بشر کردستان که از شنبه 8 خرداد ماه در پی مخالفت مسوولان با اعطای مرخصی برای دیدن فرزندش، اعتصاب غذای خود را شروع کرده بود در پی ضعف و وخامت وضع جسمانی به بهداری زندان اوین منتقل شد.

هم‌چنین گفته می‌شود، مسوولان این زندانی سیاسی را نیز از برقراری تماس‌های تلفنی نیز محروم کرده‌اند.

این در حالی است که فرزند محمد‌صدیق کبودوند نیز بیمار و در وضعیت وخیم جسمانی به‌سر می‌برد.

 ……………………………………………….

قوه قضاییه جمهوری اسلامی:

«توقیف وثیقه 500 میلیون تومانی عبدالرضا تاجیک»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش برخی رسانه‌ها، در روزهای اخیر، قوه قضاییه جمهوری اسلامی وثیقه 500 میلیون تومانی عبدالرضا تاجیک، روزنامه‌نگار، را که اخیرن از ایران خارج شده است توقیف کرد.

به گزارش رادیو فردا، یک منبع آشنا به پرونده عبدالرضا تاجیک اظهار داشت: «عبدالرضا تاجیک آذرماه گذشته از کشور خارج شده است و قوه قضاییه در روزهای اخیر اقدام به ضبط وثیقه وی که سند خانه بوده کرده است.»

به گفته وی، خانواده آقای تاجیک مجبور شدند که برای آزاد کردن این سند 500 ‌میلیون تومان را به حساب قوه قضاییه بریزند.

وی اضافه کرد: «دایره اجرای احکام دادسری اوین در ابتدا اعلام کرده بود که سند خانه را ضبط می‌کند که با پی‌گیری خانواده آقای تاجیک، آن‌ها توانستند با مشکلات زیاد پول را تهیه کرده و به حساب قوه قضاییه بریزند. خانواده آقای تاجیک درخواست کرده بودند که وثیقه به صورت اقساط پرداخت شود ولی قوه قضاییه این تقاضا را نپذیرفت و اعلام کردند که وجه باید نقد پرداخت شود.»

عبدالرضا تاجیک، که در جریان حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال 88 سه بار بازداشت شده بود، در دادگاه بدوی به شش سال حبس تعزیری محکوم شده است.

عبدالرضا تاجیک پیش‌تر در خصوص زمان دادگاه بدوی خودگفته بود: «من شش سال زندان داشتم که دادگاه هم زمانی برگزار شد که با وثیقه بیرون بودم. حکم دادگاه تجدید نظر به من ابلاغ نشد و فقط برگه‌ای برای وثیق‌گذار رفته بود.»

این روزنامه نگار در ادامه گفته بود: «اولین‌بار من از روزنامه ایران متوجه شدم که دادگاه تجدید نظر حکم مرا تایید کرده است.»

عبدالرضا تاجیک اواسط آذر ماه گذشته از ایران خارج شد و هم اکنون در فرانسه به سر می‌برد.

……………………………………………….

وزارت کشور جمهوری اسلامی:

«نوع پوشش دانش‌جویان از اول مهر ابلاغ می‌شود»

خبر / رادیو کوچه

علیرضا افشار، قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی، روز شنبه، 9 ژوئن، گفته است که دستورالعملی درباره چگونگی پوشش دانش‌جویان ابلاغ شده است که از اول مهر اجرایی خواهد شد.

به گزارش مهر، آقای افشار گفته است که در میان نهادهای دولتی و حکومتی جمهوری اسلامی وزارت علوم پس از وزارت آموزش و پرورش بیش‌ترین موفقیت را در اجرای «طرح حجاب و عفاف» داشته است.

او ضمن انتقاد از ناکافی بودن فعالیت‌های نیروی انتظامی در این زمینه از عدم تصویب بودجه لازم برای «طرح حجاب و عفاف» نیز انتقاد کرده است.

آقای افشار هم‌چنین پیشنهاد کرده است که مشارکت سازمان‌های غیردولتی و مردم نیز در اجرای طرح حجاب و عفاف جلب شود.

قائم مقام وزیر کشور در باره لباس دانش‌جویان توضیحی نداده اما بحث یک‌سان‌سازی لباس دانش‌جویان از مدتی پیش مطرح شده است. وزارت علوم یک‌سان‌سازی لباس دانش‌جویان را تکذیب و اعلام کرده است که این وزارت‌خانه به دنبال «یک‌سان‌سازی» پوشش دانش‌جویی نیست.

مسوولان این طرح می‌گویند «آن‌ها به دنبال ترویج سیاه‌پوشی نیستند» و لباس‌های پیشنهاد شده علاوه بر داشتن عناصر شرعی و عرفی، تنوع مدل و تعدد رنگ هم خواهد داشت و در آن شاخص‌های بومی، ملی و مذهبی را نیز در نظر گرفته شده است.

 ……………………………………………….

هم‌زمان با اظهارات امام جمعه گراش،

«بازداشت 5 درویش گنابادی در شیراز»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌ منسوب به دراویش گنابادی، روز جمعه، 8 ژوئن، 5 تن از دراویش نعمت‌الهی اصفهان که برای دیدار با دراویش گنابادی شهرستان گراش در استان فارس به‌ آن‌جا رفته بودند، توسط نیروهای امنیتی و افرادی موسوم به لباس شخصی بازداشت شدند.

به گزارش ‌مجذوبان نور، احمد اسماعیلی، عزت رحیمی، فرهاد اسماعیلی، غضنفر عالی‌وند و امید رحیمی درحالی بازداشت شده‌اند که امام جمعه موقت شهرستان گراش روز جمعه دراویش را برای جامعه اسلامی خطرناک خواند.

امام جمعه موقت شهرستان گراش، دراویش را ضاله نامیده و گفته است که باید با دراویش برخورد کرد و تهدید کرده که حسینیه دراویش باید تخریب شود.

از سال گذشته تاکنون برخورد با دراویش در ایران شدت گرفته و تعداد زیادی از آن‌ها هم‌اکنون در بازداشت به‌سر می‌برند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,