Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
خانه آزادی، ارگان غیردولتی حقوق بشری:

«حسین رونقی، فعال‌ ایرانی نیازمند مرخصی پزشکی فوری»

2012 June 09

گزارش خبری ویژه / رادیو کوچه

خانه آزادی، یک ارگان غیردولتی در آمریکا، فعال در زمینه تحقیقات و حمایت از دمکراسی، آزادی‌های سیاسی و حقوق بشر، خواستار ارایه مرخصی پزشکی فوری به حسین رونقی‌ملکی، وبلاگ‌نویس زندانی در ایران شده است. رونقی‌ملکی  که به مشکلات کلیوی مبتلاست به شدت به رسیدگی پزشکی و مرخصی استعلاجی نیازمند است تا جهت معالجه و درمان به پزشکان مستقل غیردولتی مراجعه کند.

به گزارش خانه آزادی، هر چند وی روز 4 ژوئن، به بیمارستان منتقل شد، اما هم‌چنان مسوولان از ارایه خدمات پزشکی به وی خودداری کرده و ممانعت به عمل آورده‌اند. پزشک وی به خانواده حسین رونقی‌ملکی اعلام کرده است اگر ظرف مدت یک هفته بر روی کلیه وی عمل جراحی صورت نگیرد احتمال جان‌باختن حسین رونقی وجود دارد. لازم به اشاره است خون این زندانی سیاسی عفونت کرده و منجر به آسیب رساندن به کلیه دیگر او شده است. یکی از کلیه‌های آقای رونقی پیش از این از کار افتاده بود.

حسین رونقی‌ملکی در سال 2009 با صدور حکمی از سوی دادگاه انقلاب تهران به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است. وی به عنوان یکی از نخستین مخالفان سانسورهای اینترنتی از سوی نظام جمهوری اسلامی است.

دانیل کالینگرت، معاون بخش سیاسی و امور خارجی خانه آزادی در خصوص حسین رونقی گفت: «این فعال که به دلیل شجاعت و ایستادگی برابر نقض حقوق بشر و بدرفتاری‌های نیروهای امنیتی از درد رنج می‌کشد، دریافت هرگونه خدمات پزشکی تحت نظارت مسوولان را رد کرده است، زیرا آن‌ها (مسوولان) چندین بار از ارایه خدمات پزشکی به موقع و درمان این وبلاگ‌نویس سرباز زده‌اند.»

این در حالی است که حسین‌ رونقی‌ملکی بارها در عمل‌های جراحی پیش از این با دست‌بند حضور داشته و ماموران وی را در خلال عمل جراحی و پیش از درمان کامل به زندان برگردانده‌اند.

به دلیل آن‌چه «تشدید فشار‌ها، ممنوع‌الملاقات شدن و تهدید خانواده» خوانده شده حسین رونقی‌ملکی، وبلاگ‌نویس زندانی در بیمارستان اعلام اعتصاب غذای خشک کرده است. وی در یازدهمین روز اعتصاب غذای خود وارد اعتصاب غذا خشک شد.

اعتصاب غذای وی از 23 مه 2012 آغاز شد.

در عین حال 117 زندانی سیاسی بند 350 زندان اوین در نامه‌ای خطاب به رییس این بند نسبت به خطرات جانی برای حسین رونقی ملکی، هشدار دادند.

چارلز دن، معاون بخش خاورمیانه و آفریقای خانه آزادی اعلام کرد: «قلب ما همیشه با فعالانی در حال شکنجه‌ای خواهد بود که با عدم مراقبت‌های پزشکی از سوی مسوولان روبه‌رو هستند.»

وی در ادامه افزود: «این در حالی است که در کم‌تر از چند هفته ‌گذشته دو زندانی سیاسی به دلیل عدم ارایه خدمات پزشکی در زندان‌های ایران جان‌باخته‌‌اند. مقام‌های جمهوری اسلامی نباید اجازه وقوع چنین تراژدی انسانی را بدهند.»

اشاره چارلز دن به جان‌باختن دو زندانی سیاسی به نام‌های منصور رادپور و سید‌محمد‌مهدی زالیه نقشبندیان به دلیل عدم رسیدگی پزشکی است.

هم‌چنین کریس اسمیت، رییس کمیسیون امنیت و هم‌کاری در اروپا، از دیگر سازمان‌های غیردولتی آمریکایی، در بیانیه‌ای با اشاره به وضعیت بحرانی حسین رونقی‌ملکی اعلام کرد: «من به شدت از وضعیت جسمی این فعال سیاسی زندانی در ایران که از بیماری کلیه رنج می‌برد، نگرانم. به همین خاطر از مسوولان و مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی می‌خواهم با درخواست و ارایه خدمات پزشکی به موقع به حسین رونقی موافقت کنند. درخواست‌هایی که تاکنون مخالفت شده است. وضعیت جسمانی آقای رونقی نشان‌دهنده وضعیت مضحک عدالت در ایران است. حسین رونقی‌ که از پیش‌گامان مبارزه با سانسور اینترنتی در ایران است با فشارهای سیاسی در این کشور به 15 سال حبس محکوم شده است. این حکم در حال تبدیل شدن به حکم اعدام است. محرومیت هدف‌مند مراقبت‌های پزشکی برای آقای رونقی‌ملکی و دیگر زندانیان سیاسی، نقض فاحش حقوق بشر است و باید فورن متوقف شود.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «در چند سال گذشته دولت‌های سرکوب‌گر اینترنت را از یک فضای آزاد به بهترین حربه برای دیکتاتورها تبدیل کرده‌اند. هر روز خبرهای را از بازداشت فعالان دموکراسی‌خواه می‌شنویم که با سانسورها‌، محدودیت‌ها‌ و سواستفاده‌های اینترنتی از سوی حاکمیت کشورهایی مانند چین، ایران، بلاروس، مصر، سوریه و خیلی کشورهای دیگر مبارزه می‌کنند. آن‌ها (فعالان) در این کار زندگی خود را به خطر می‌اندازند که شایسته حمایت و دفاع ما از آن‌هاست.»

بیشتر بخوانید:

 «اعتصاب غذای خشک حسین رونقی‌ملکی»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd366323 methotrexate