Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
بیست‌و‌یکم خرداد – دهم ژوئن

«تقویم تاریخ بیست‌و‌یکم خرداد»

2012 June 10

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1355 خورشیدی- زادروز «هادی ساعی»، قهرمان ایرانی تکواندو جهان و المپیک است. او با به‌دست آوردن دو مدال طلا و یک مدال برنز، پرافتخارترین ورزش‌کار ایرانی در تاریخ بازی‌های المپیک است. ساعی تمرین تکواندو را از هفت سالگی آغاز کرد و از نوجوانی، به‌طور مستمر در تیم ملی تکواندو ایران حضور داشت. ساعی برنده مدال برنز المپیک سیدنی و مدال طلای المپیک آتن در دسته 68 کیلوگرم و مدال طلای المپیک پکن است که اولین مدال طلای ایران در ورزشی غیر از کشتی و وزنه‌برداری در المپیک بود.

ساعی در 14 آبان 1387 خداحافظی خود را از دنیای قهرمانی اعلام کرد و در 18 آبان همان سال، پس از انجام یک مسابقه‌ی نمادین با «امید غلامزاده» در خانه‌ی تکواندو، چهار گوشه‌ی تشک را بوسید و به‌طور رسمی از رقابت‌های تکواندو کنار رفت.

1383 خورشیدی- سال‌روز درگذشت «لوریک میناسیانی هوسپیان» بازی‌گر سینما و تلویزیون ایران است. او فرزند «آرمان هوسپیان» بازی‌گر نامدار سینمای ایران بود.

میناسیان بازی‌گری را از دوران مدرسه و با گروه تاتر «آرمن» به سرپرستی «شاهین سرکیسیان» آغاز کرد و کار خود را با او و «آربی آوانسیان» ادامه داد. این گروه نمایشی پرکار، در سه سال، سیزده نمایش از نمایش‌نامه‌نویسنان بزرگ را به صحنه برد.

او برای بازی در فیلم «بودن و نبودن» ساخته‌ی «کیانوش عیاری» نامزد دریافت جایزه‌ی به‌ترین بازی‌گر نقش دوم در جشن‌واره‌ی فجر شد. در تلویزیون نیز در سریال پرطرف‌دار «کارآگاه شمسی و دستیارش مادام» ساخته‌ی «مرضیه برومند» بازی به‌یاد ماندنی ارایه کرد. لوریک میناسیان در 61 سالگی در بیمارستان دادگستری تهران درگذشت.

1747 میلادی- «نادر شاه افشار»، در فتح‌آباد قوچان در ایران، به‌دست تنی چند از افسران خود، به‌قتل رسید.

«نادرقلی» ملقب به «تهماسب‌قلی خان» و «نادر شاه» از ایل افشار خراسان، از 1114 تا 1126 خورشیدی، پادشاه ایران و بنیان‌گذار دودمان «افشاریه» بود. او از مشهورترین پادشاهان ایران پس از اسلام است که سرکوب افغان‌ها و بیرون راندن عثمانی و روسیه از کشور و تجدید استقلال ایران و نیز فتح هندوستان و ترکستان و جنگ‌های پیرزومندانه او، سبب شهرت بسیارش شد. به او در اروپا لقب «آخرین جهان‌گشای شرق» و «ناپلئون ایران» نیز داده‌اند.

1940 میلادی- ایتالیا با اعلان جنگ به بریتانیا و فرانسه، وارد جنگ جهانی دوم شد.

1946 میلادی- جمهوری ایتالیا، که طی یک همه‌پرسی، جای‌گزین نظام سلطنتی این کشور شد، رسمن تاسیس خود را اعلام داشت.

1967 میلادی- در پی اعلان آتش‌بس بین اسراییل و سوریه، جنگ شش روزه پایان یافت.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1372 خورشیدی- ششمین انتخابات ریاست جمهوری، برگزار شد و طی آن «هاشمی رفسنجانی» بیش‌ترین آرا را به‌خود اختصاص داد.

1610 میلادی- «گالیلو گالیله» ستاره‌شناس مشهور قرن هفدهم ایتالیا، برای اولین بار با تلسکوپ به ‌مشاهده‌ی سیاره‌ی «زحل» پرداخت.

1819 میلادی- زادروز «گوستاو کوربه» (Gustave Courbet) نقاش و پیکره‌ساز مشهور فرانسوی است.

1916 میلادی- شهر «مکه» در عربستان که تحت سلطه‌ی امپراتوری «ترکان عثمانی» بود، با فروپاشی این امپراتوری در جنگ جهانی اول، به‌دست عرب‌ها افتاد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,