Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
بیانیه فعالان ایرانی خارج از کشور،

«سقوط بشار اسد عامل تزلزل جمهوری اسلامی»

2012 June 10

جمعی از گروه‌ها، انجمن‌ها، هیت‌ها و تشکل‌های سیاسی و دانش‌جویی ایرانی خارج از کشور با انتشار بیانیه‌ای از مردم سوریه که به دلیل مخالفت با حکومت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه کشته، زخمی و بازداشت می‌شوند حمایت کرده‌اند.

متن این بیانیه در پی آمده است:

مردم شجاع سوریه،

پانزده ماه است که از خیزش آزادی‌خواهانه شما می‌گذرد. در این پانزده ماه ما نیز هم‌چون سایر جهانیان با شما در سوگ درعا و حمص و حما گریستیم و هم‌چون آنان بر پایداری شما درود فرستادیم. ما نیز از کشتار بیش از ده‌هزار شهروند سوری به دست حکومت جنایت‌کار اسد بهت‌زده شده‌ایم. ما نیز چون شما از مشاهده سلاخی مردم حوله وحشت زده شدیم.

اما چیزی که این درد را برای بسیاری از ایرانیان افزون می‌کند، مشاهده مشارکت تمام و کمال جمهوری اسلامی در قتل عام مردم سوریه به نام ایران و ایرانی و به کام رژیم جنایت‌کار بشار اسد است. تشابه شیوه‌های ردیابی و سرکوب مخالفان، عمل‌کرد یک‌سان گروه‌های شبیحه و بسیج در تظاهرات خیابانی و ره‌گیری اینترنتی فعالان تنها برخی از این نشانه‌ها هستند. صرف‌نظر از گزارش‌های نهادهای بین‌المللی، اخیرن حتا مسوولین امنیتی نظام نیز به صورت عمومی حضور نیروهای سپاه قدس را در سوریه برای کمک به حکومت سوریه تایید می‌کنند.

حکومت جمهوری اسلامی در داخل ایران با سواستفاده از عقاید مذهبی شیعیان، شیعیان و غیرشیعیان منتقد خود را سرکوب می‌کند. همین حکومت در خارج از ایران به نام اسلام و دفاع از مسلمانان، سنگ دفاع از مردم بحرین، مصر، تونس و یمن را به سینه می‌زند و به سوریه که می‌رسد، با ریاکاری و به نام «مقاومت در برابر اسراییل» (آن هم در حالی که خود رژیم سوریه در چهار دهه گذشته هیچ‌گونه درگیری نظامی جهت بازپس‌گیری اراضی اشغالی خودش با اسراییل نداشته)، هم‌راه، حامی و توجیه‌گر جنایات حکومت اسد می‌شود. چرا که سقوط اسد را به منزله سست شدن پایه‌های خود می‌داند.

بی‌عملی جامعه جهانی در برابر کشتار مردم سوریه و ضعف در اعمال تحریم سلاح بر رژیم اسد و به خصوص نقض این تحریم توسط روسیه و جمهوری اسلامی است که باعث شده هر روز جنایات هولناک‌تری در سوریه اتفاق بیفتد. متاسفانه حمایت رسمی و تلویحی از ادامه حکومت جنایت‌کارانه بشار اسد محدود به سیاست‌مداران نیست. بسیاری از فعالان به اصطلاح «صلح»‌ که در مورد غزه و مصر و تونس ادعای دفاع از مردم این کشورها را داشتند، با توجیهات ایدئولوژیک و برمبنای «ضد غرب» بودن حکومت سوریه، در صدد تطهیر نظام خون‌خوار بشار اسد برمی‌آیند. بدیهی ‌است که نتیجه دوام حکومت بشار اسد، نه بقای «صلح» که تشدید کشتار مردم بی‌دفاع خواهد بود. ما از ایرانیان و جامعه بین‌الملل می‌خواهیم که در برابراین جنایات سکوت نکنند چرا که سکوت در مقابل جنایات اسد  به مانند اجازه به جنایت است.

هم‌چنین در پایان از مردم سوریه می‌خواهیم که اجازه ندهند تا رژیم اسد با الهام از حامیان ایرانی خود در میان آن‌ها تفرقه‌های قومی، نژادی و مذهبی ایجاد کند. ما امیدواریم که در سوریه پس از اسد، همه سوری‌ها با هم برابر باشند و هیچ‌گونه تبعیضی براساس قوم و نژاد و مذهب نباشد. هرچند زخم‌ها بر پیکر آن‌ها عمیق است، اما ما هم‌چنین امیدواریم مردم سوریه از تجربه مردم ایران در انقلاب ۱۳۵۷ درس بگیرند و سدی بر انتقام‌جویی و خشونت انقلابی باشند تا انقلاب آنان از یک دیکتاتوری به دیکتاتوری دیگر نلغزد.

بر پایداری شما درود می‌فرستیم و تا پایان این راه از شما و ایستادگی شما حمایت می‌کنیم.

پرسا – پویش راه سبز دانش آموختگان و دانشجویان ایرانی

IranPORSA

آستین برای ایران

Austin for Iran

انجمن دانشجویان حامی جنبش سبز ایران- دانشگاه ویکتوریا

Students for the Iranian Green Movement Association-SIGMA

جنبش سبز دانشجویی ونکوور

Students’ Green Movement of Vancouver

دانشجویان و دانش آموختگان لیبرال دانشگاههای ایران

Iranian liberal students and graduates (ILSG)

کنشگران سبز  ایران دمکراتیک

Green Activists for a Democratic Iran

کار‌شناسان ایران سبز

Green Experts of Iran

همبستگی‌ با جنبش دمکراتیک ایران – ادمونتون

Solidarity with Iran’s Democratic Movement – Edmonton (SIDME)

 سبزهیوستن

SabzHouston

انجمن دانشجویان دموکراسی خواه دانشگاه جورج واشنگتن

Iranian democratic student association in George Washington University

شبکه همبستگی ملی ایرانیان – فرزنو،کالیفرنیا

Iranian Solidarity Network, Fresno

دانشجویان سبز حامی دمکراسی برای ایران- جنوب کالیفرنیا

Green Students for a Democratic Iran – Southern California

انجمن حقوق بشر و دموکراسی / هامبورگ

Iranian Association for Human Rights and Democracy- Hamburg

انجمن دانشجویان دمکراسی خواه – جنوب کالیفرنیا

Society for Democracy in Iran – Southern California

گروه ۲۲خرداد – هامبورگ

 22nd Group Hamburg

راه سبز اتاوا

Ottawa Green Path

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,