Saturday, 18 July 2015
25 September 2021

«خبرهای دهم ژوئن ۲۰۱۲»

2012 June 10

سیزدهمین جلسه دادگاه اختلاس،

«مدیرعامل پیشین بانک ملی ممنوع الخروج نبود»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

سیزدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده اختلاس بزرگ بانکی که به فساد 3 هزار میلیارد تومانی در ایران معروف است روز یک‌شنبه، 10 ژوئن، در محل شعبه یک دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ناصر سراج برگزار شده است.

به گزارش فارس، قاضی سراج در ابتدای سیزدهمین جلسه دادگاه توضیحاتی را درباره متواری شدن محمودرضا خاوری مدیر ‌عامل پیشین بانک ملی از ایران ارایه کرد.

 قاضی ناصر سراج با اعلام این موضوع که 32 متهم در پرونده وجود داشته است که تاکنون از 30 متهم آخرین دفاع گرفته شده است گفت: «دو متهم به نام «س ـ خ» و رییس گروه ملی فولاد امروز قرار است به اتهاماتشان رسیدگی شود.»

رییس شعبه اول دادگاه انقلاب با اعلام این مطلب که امروز 12 متهم در دادگاه احضار شده‌اند گفت: «7 متهم با کیفر خواست جدید 3 متهم با کیفرخواست تکمیلی و  2 متهم کسانی که تاکنون به اتهاماتشان رسیدگی نشده است.»

وی هم‌چنین درباره فرار خاوری که وکیل متهم ردیف اول پرونده در جلسه قبل درباره آن اطلاعاتی اعلام کرده بود اظهار داشت: «وکیل متهم ردیف اول پرونده مدعی شد دست‌هایی در کار بوده است تا خاوری را فراری دهد.»

قاضی سراج تصریح کرد: «در تاریخ 25 شهریور سال 90 خاوری مدیرعامل فراری بانک ملی تصمیم به خروج از کشور می‌گیرد آن هم به مقصد انگلستان.»

وی افزود: «در تاریخ 29 شهریور 90 تحت نامه‌ای با شماره 578669 با ماموریت خاوری موافقت می‌شود و در تاریخ 6 مهر سال 90 در نامه‌ای به شماره 579516 از سوی مشاور نهاد و دبیر هیت نظارت در سفرهای خارجی این ماموریت‌ کم‌لن‌یکن تلقی می‌شود.»

سراج گفت: «چند روز بعد از لغو ماموریت خاوری از محل هتلی در لندن فکسی به دفترش می‌فرستد و در آن فکس استعفایش را اعلام می‌کند.»

رییس شعبه اول دادگاه انقلاب به اظهارات آقای «د» رییس دفتر آقای خاوری اشاره کرد کرد و گفت: «این فرد مدعی است در 31 شهریور سال 90 خاوری به مدیریت حراست بانک می‌گوید برنامه‌ سفری به لندن دارم از وزارت اطلاعات بپرسید اگر ممنوع‌الخروج نیستم بلیت تهیه شود.»

وی گفت: «رییس دفتر خاوری مدعی است از طریق آقای «ص» مدیرکل حراست بانک ملی خواستم تا از آقای «ز» رییس سازمان حراست کل کشور موضوع بررسی شود.»

سراج گفت: «نهایتن آقای «پ» معاون وزیر اطلاعات بلامانع بودن خروج خاوری را به آقای «ز» و از آن طریق به آقای «ص» اعلام می‌کند و خاوری موفق می‌شود با تهیه بلیت به مقصد لندن از کشور بگریزد.»

…………………………………………

به دستور رییس جمهور فرانسه،

«آغاز خروج نیروهای فرانسوی از ماه آینده از افغانستان»

خبر / رادیو کوچه

فرانسوا اولاند، رییس جمهور فرانسه، روز شنبه، 9 ژوئن، از خروج نیروهای نظامی کشورش از افغانستان تا پایان سال میلادی خبر داده است. وی آغاز خروج نیروها را نیز از ماه آینده اعلام کرده است.

اعلام برنامه خروج این نیروها، تنها چند ساعت پس از کشته‌شدن 4 سرباز فرانسوی و زخمی شدن 5نفر دیگر انجام می‌گیرد.

روز شنبه یک بمب‌گذار انتحاری به کاروان نیروهای ناتو در ولایت کاپیسا حمله کرده و بمب هم‌راه خود را منفجر کرده است.

گروه طالبان مسوولیت این بمب‌گذاری را بر عهده گرفته است.

از سال 2001 میلادی، 87 نفر از نیروهای فرانسوی در افغانستان کشته شده‌اند.

آقای اولاند در زمان رقابت های انتخاباتی خود، خروج نیروهای فرانسوی تا پایان سال 2012 میلادی را از برنامه‌های خود اعلام کرده بود. این در حالی است که پیش‌تر نیکولا سارکوزی رییس جمهوری پیشین فرانسه زمان خروج از افغانستان را سال 2013 اعلام کرده بود.

در حال حاضر فرانسه، با 3 هزار و 300 نفر، پنجمین کشور از لحاظ تعداد نیرو در ناتو است.

قرار است تمامی نیروهای ناتو دو سال بعد، یعنی در سال 2014 میلادی از افغانستان خارج شوند.

در هفت‌های اخیر خشونت‌ها در افغانستان تشدید یافته است. در این مدت گروه طالبان نیروهای افغان را در کنار 130 هزار نیروی خارجی حاظر در این کشور مورد هدف قرار داده است.

…………………………………………

سکوت مسوولان وزارت بهداشت در خصوص جان‌باختگان،

«اثبات وجود تب کنگو در ۲۷ استان ایران»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، تا کنون 7 شهروند در ایران بر اثر ابتلا به تب کریمه کنگو جان‌باخته‌اند. بیش‌تر قربانیان در استان‌های شرقی ایران بوده‌ و گزارش شده است که «وجود این بیماری در 27 استان از 31 استان ایران ثابت شده است.»

به گزارش مهر، روز یک‌شنبه، 10 ژوئن، صادق چینی‌کار، رییس آزمایش‌گاه مرجع انستیتو پاستور ایران اعلام کرده است از ابتدای امسال 29 نفر در ایران به تب کریمه کنگو مبتلا شده و 7 نفر از آن‌ها جان خود را از دست داده‌اند.

او گفته است که در شرایط کنونی، وجود بیماری تب کریمه کنگو در 27 استان از 31 استان ایران ثابت شده است.

این در حالی است که مسوولان ارشد وزارت بهداشت ایران تاکنون تنها مرگ 2 نفر بر اثر ابتلا به این بیماری در ایران را تایید کرده‌اند.

تب کریمه کنگو یک بیماری حاد ویروسی است که از طریق حشرات انگلی و تماس با حیوان آلوده به انسان منتقل می‌شود.

این بیماری در مراحل اولیه، علایمی شبیه سرماخوردگی و استخوان درد دارد که در مراحل بعد با تب و خون‌ریزی هم‌راه می‌شود. اختلال در انعقاد خون می‌تواند باعث شود که فرد مبتلا به این بیماری به دلیل خون‌ریزی ریه و عفونت جان خود را از دست بدهد.

به نقل از مسوولان وزارت بهداشت ایران گزارش شده است که در سال گذشته 87 نفر در این کشور به تب کریمه کنگو مبتلا شده‌اند که 15 نفر از آن‌ها درگذشته‌اند. در سال 89 هم 154 مورد ابتلا به این بیماری گزارش شده است که 26 نفر از آن‌ها جان خود را از دست داده‌اند.

…………………………………………

علارغم ادامه قتل‌عام در برخی مناطق سوریه،

«مخالفت شدید روسیه با گزینه نظامی در سوریه»

خبر / رادیو کوچه

علارغم وجود درگیری‌ها بین مخالفان مسلح بشار اسد و نیروهای دولتی در سوریه، روز شنبه، 9 ژوئن، سرگئی لاوروف،  وزیر امور خارجه روسیه گفته است که این کشور به طور فزاینده‌ای نگران وضعیت سوریه است.

به گزارش سی‌ان‌ان، با این حال آقای لاورف تاکید کرد اجازه نخواهد داد که شورای امنیت سازمان ملل متحد استفاده از نیروی نظامی برای حل و فصل اوضاع در سوریه را تصویب کند.

او گفت که وضعیت در سوریه «تنها هشداردهنده» است.

وزیر امور خارجه روسیه اضافه کرد: «روسیه هم‌چنان بر این باور است که استفاده از نیروهای نظامی خارجی برای پایان دادن به بحران (در سوریه) می‌تواند به بی‌ثباتی در سراسر منطقه منجر شود و پیامدهای فاجعه باری به دنبال داشته باشد.»

در همین حال، درگیری بین مخالفان بشار اسد و نیروهای دولتی سوریه هم‌چنان ادامه دارد. مخالفان دولت گفته‌اند که در حمله جدید نیروهای دولتی به شهر درعا دست‌کم 20 تن و در درگیری‌های روز جمعه در مناطق مختلف سوریه 40 تن کشته شده‌اند.

آن‌ها گفته‌اند که در این حمله‌ها بخش غربی شهر درعا هدف قرار گرفته است.

هم‌زمان با انتشار گزارش‌ها از تداوم درگیری‌ها در سوریه، نشست اعضای شورای ملی سوریه، از گروه‌های مخالف دولت این کشور برای انتخاب یک رهبر جدید، ‌روز شنبه، نهم ژوئن در شهر استانبول ترکیه برگزار می‌شود.

برهان غلیون که از زمان تشکیل شورای ملی سوریه در سپتامبر سال گذشته، رییس آن بود، از سمت خود استعفا داده است.

اختلاف‌نظرهای داخلی و ناتوانی در ایجاد ارتباطی قوی بین مخالفان دولت و گروه‌های شورشی در داخل سوریه، مورد انتقاد بوده است.

از سویی دیگر مقامات صلیب سرخ هشدار داده‌اند که یک میلیون و 500 هزار نفر در سوریه نیازمند کمک‌های امدادی بشردوستانه هستند.

هیت ناظران سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه گذشته و زمانی که راهی روستای قبیر بود، مورد حمله قرار گرفت.

با این حال، اعضای این هیت توانستند روز گذشته، جمعه، هشتم ژوئن، وارد این روستا شوند.

یک سخن‌گوی سازمان ملل متحد گفت که افراد حاضر در محل به این هیت گفته‌اند همه افرادی که در قبیر بودند «به جز تعداد اندکی، کشته شده‌اند.»

…………………………………………

وزیر دفاع جمهوری اسلامی:

«اشیا‌ نورانی تهدیدی برای ایران نیستند»

خبر / رادیو کوچه

وزیر دفاع جمهوری اسلامی، روز یک‌شنبه، 10 ژوئن، در واکنش به دیده‌شدن یک شی نورانی در آسمان ایران اظهار داشت که این کشور «از نظر پدافندی هیچ مشکلی ندارد و وقوع اشیا‌ نورانی هیچ‌گونه تهدیدی برای ایران محسوب نمی‌شود.»

به گزارش مهر، احمد وحیدی در جمع خبرنگاران گفته است که مشاهده اشیا‌ نورانی در آسمان شهرهای ایران تنها به این کشور مربوط نبوده و در دیگر کشورهای خاورمیانه هم دیده شده است.

او در عین حال اضافه کرده است که این پدیده در حال بررسی است تا جزییات آن بیش‌تر معلوم شود.

لازم به اشاره است شام‌گاه پنج‌شنبه، 7 ژوئن‌، توده‌ای نورانی در آسمان چند کشور خاورمیانه و همسایگانشان مشاهده شد.

این توده نورانی، که گفته می‌شود درخشان‌تر از ستاره‌ها بود و به دور خود می‌چرخید، چند ثانیه در آسمان کشورهای خاورمیانه، از جمله سوریه، اسراییل، لبنان و هم‌چنین کشورهایی هم‌چون ارمنستان، جمهوری آذربایجان و گرجستان ظاهر شده است.

رسانه‌های داخلی ایران هم از مشاهده این توده نورانی در آسمان شهرهای تهران، مشهد، اردبیل و سایر شهرها خبر دادند.

…………………………………………

پس از استعفای برهان غلیون،

«انتخاب رهبر جدید برای شورای ملی سوریه»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 10 ژوئن، شورای ملی سوریه، از گروه‌های اصلی مخالف بشار اسد، رییس جمهور سوریه، عبد الباسط سیدا را به عنوان رهبر جدید خود انتخاب کرد.

آقای سیدا، که یک فعال کرد است، روز شنبه در ترکیه به عنوان رهبر این گروه انتخاب شد.

از زمان تشکیل شورای ملی سوریه در سپتامبر سال گذشته، برهان غلیون ریاست آن‌را بر عهده داشت.

او چندی پیش از سمت خود استعفا داد.

آقای سیدا تاکید کرد تصمیم دارد تغییراتی در ساختار شورای ملی سوریه به جود آورد و همه گروه های مخالف دولت بشار اسد را متحد کند.

شورای ملی سوریه، مهم‌ترین گروه مخالف دولت سوریه به حساب می‌آید، اما این گروه به دلیل درگیری‌های درونی و اتحاد ضعیف با گروه‌های داخل سوریه، مورد انتقاد قرار گرفته است.

…………………………………………

با پیوند سلول‌های خونی،

«درمان یک فرد مبتلا به بیماری ایدز»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 10 ژوئن، تیموتی براون مرد 46 ساله‌ای که در نتیجه پیوند سلول‌های خونی که در واقع برای درمان لوسمی به او پیوند شده بود از بیماری ایدز‌ نجات یافته است.

فرد اهدا کننده سلول خونی دارای جهش ژنتیکی بوده که او را در برابر اچ‌آی‌وی (HIV) مقاوم ساخته است.

به گزارش ای‌بی‌سی‌نیوز، تیموتی براون در این خصوص اظهار داشت: «خوب شدن من اثبات این است که اچ آی وی درمان می‌شود.»

وی اضافه کرد: «هم‌اکنون حال من خوب است و تنها گاه‌گاهی به سرماخوردگی معمولی و ساده مبتلا می‌شوم.»

…………………………………………

سپاه پاسداران مسوول نظارت بر کار کلیساها،

«بسته شدن کلیسای جنت‌آباد در غرب تهران»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌ منسوب به مسیحیان ساکن ایران، کلیسای جنت‌آباد در تهران به دستور اداره حفاظت و اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در روزهای اخیر تعطیل شده است.

به گزارش محبت‌نیوز، با بسته شدن این کلیسا در غرب تهران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران اخیرن عهده‌دار نظارت بر کلیساهای مسیحی در ایران شده است.

بر اساس این گزارش، علت این امر «ایجاد ‌محدودیت‌ها و اعمال فشار بر مسیحیان به‌ویژه نوکیشان مسیحی در ایران از سوی مقامات حکومتی و به دستور مستقیم اطلاعات سپاه» عنوان شده که منجر به بسته شدن کلیسای جنت‌آباد برای مسیحیانی ایرانی شد.

پیش‌تر وزارت‌خانه‌های اطلاعات و فرهنگ و ارشاد اسلامی کار نظارت بر فعالیت کلیساهای ایران را بر عهده داشته‌اند. ظاهرن به دلیل افزایش تعداد نوکیشان مسیحی در ایران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران این کار را بر عهده گرفته است.

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران و به نقل از منابع آگاه، اوایل خرداد سال جاری ماموران اطلاعاتی، کلیسای جماعت ربانی در غرب تهران را وادار کردند تا درهای خود را ببندد و ارایه خدمات خود را متوقف کند.

در همین حال کشیش فرشید فتحی 33 ساله به شش سال حبس محکوم شده است.

هم‌زمان گزارش از بازداشت یک زوج مسیحی و از اعضای کلیسای عمانوئل تهران در هشتم خرداد ماه توسط ماموران وزارت اطلاعات در کرج حکایت دارد.

مهرداد سجادی به هم‌راه همسرش ‌فروغ‌ هفته گذشته با مراجعه ماموران وزارت اطلاعات به منزلشان در کرج بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

لازم به اشاره است یوسف ندرخانی، کشیش ایرانی به دلیل خارج شدن از دین اسلام به حکم اعدام محکوم شده است هرچند که دیوان عالی جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه، 11 اکتبر، اعلام کرد که حکم اعدام وی، به اتهام ارتداد نقض شده است.

…………………………………………

معاون اجتماعی نیروی انتظامی:

«تعطیلی جشن‌های سینمایی خلاف ارزش‌ها»

خبر / رادیو کوچه

معاون اجتماعی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی روز یک‌شنبه، 10 ژوئن، در یک نشست خبری اظهار داشت جشن‌واره‌ها و جشن‌های سینمایی که مطابق با ارزش‌ها نباشد توسط نیروی انتظامی تعطیل می‌شود.

به گزارش مهر، وی با اعلام این خبر اظهار داشت: «چرا سینماگران به اقدام زنان هنرمندی که به جشن‌واره‌هایی مانند کن می‌روند و با کشف حجاب با مرد نامحرم دست می‌دهند واکنش نشان نمی‌دهند.»

بهمن کارگر در مراسم افتتاح باش‌گاه خبرنگاران پلیس و انجمن سینمای پلیسی که با حضور وزیر ارشاد، معاونان وزیر، هیت مدیره خانه سینما و جمعی از هنرمندان و کارگردانان برگزار شد اظهار داشت: «اعتقاد پلیس این است که هنر و فرهنگ در زمانی می‌تواند موثر باشد که به دنبال ارزش‌ها باشد.»

وی با اشاره به این‌که هم‌اکنون 6 ماه است که بحث خانه سینما مطرح شده، اظهار داشت: «پلیس بنا بر درخواست ارشاد وارد این موضوع شد تا بتوان با گفتمان به اهداف مورد نظر رسید.»

آقای کارگر با اعلام این‌که به عنوان نیروی انتظامی به وضع فعلی سینما معترض هستیم، تاکید کرد: «سینما نباید ترویج دهنده بدپوششی و بدحجابی باشد. جشن‌ها یا جشن‌واره هایی که برگزار می‌شود و سایت‌های هنرمندان در فضای مجازی ترویج‌دهنده این موضوع است. وزارت ارشاد باید جلوی فعالیت این سایت‌ها را بگیرد.»

وی با انتقاد از وضعیت حجاب برخی از بازیگران گفت: «برخی از زنان هنرمند به جشن‌واره‌هایی مانند کن می‌روند و با کشف حجاب و لباس با مرد نامحرم دست می‌دهند. این فرد می‌تواند الگو باشد، ما انقلاب کردیم چطور سینماگران صدایشان در این مورد در نمی‌آید آن وقت یک هنرمند وقتی راجع به زن در سینما اظهار نظر می‌کند کلی سر و صدا ایجاد شده و صدای خیلی از این افراد در می‌آید اما چرا این زن که با این قیافه در جشن‌واره های خارجی حاضر می‌شود صدای هیچ سینماگری در نیامد. دختران ما باید از این افراد الگو بگیرند؟»

از سویی دیگر بهمن کارگر تصریح کرد: «البته ما اعتقاد نداریم که کسی بیاید و مدعی شود سینمای ما فاسد است. همان قدر که با فساد در سینما مخالف هستیم با انحراف در سینما نیز مخالفیم‌. با دست کثیف نمی توان به دنبال تمیزکاری بود.»

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,