Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
پس از تایید دیوان عالی،

«احتمال اعدام پنج زندانی سیاسی عرب ایرانی»

2012 June 11

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های حقوق بشری، پنج زندانی سیاسی عرب به نام‌های عبدالرحمن حیدری، طه حیدری، جمشید حیدری، منصور حیدری و امیر معاوی در شهر اهواز با رای دادگاه انقلاب در آستانه اعدام قرار گرفته‌اند.

‏به گزارش سایت ‌ملی-مذهبی یک منبع موثق با تایید این خبر اعلام کرد: «عصر روز شنبه نهم ژوئن گارد یگان ویژه نیروی انتظامی وارد بند عمومی زندان کارون شده و این 5 زندانی سیاسی را از بند خارج کردند و گفته‌اند این زندانیان جهت اجرای حکم اعدام از بند عمومی زندان کارون اهواز خارج شده‌اند.»

این پنج نفر در تظاهرات سال گذشته عرب‌های خوزستان در فروردین‌ماه سال 90 در شهرک ملاشیه در غرب شهر اهواز بازداشت شدند و 15 اسفند سال پیش حکم اعدام آن‌ها به تایید دیوان عالی رسیده است. ‏

پیش‌تر ماموران امنیتی از اجرای حکم اعدام این 5 زندانی سیاسی در ملا عام خبر داده بودند‌، با این حال از روز شنبه که این زندانیان از بند عمومی خارج شده تاکنون هیچ خبر یا اطلاعیه‌ای از سوی مقامات دادگستری خوزستان مبنی بر اجرای این حکم صادر نشده است.

گفتنی است عفو بین‌الملل در 18 اسفند‌ماه با انتشار اطلاعیه‌ای نسبت به اعدام آن‌ها خبر داده بود.‏

آن هریسون، قائم مقام بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در عفوبین‌الملل می‌گوید: «ایران باید فورن هر برنامه‌ای برای اعدام این پنج نفر را متوقف کند.احکام اعدام کلیه کسانی که در زندان‌های ایران در انتظار مرگ هستند باید به کلی ملغی شود یا مورد تخفیف قرار گیرد. خانواده این افراد باید فورن از وضعیت و مکان نگه‌داری آن‌ها مطلع شوند و آن‌ها باید امکان دست‌رسی به وکیل انتخابی خود را داشته باشند. در طول زمان بازداشت و زندان، آن‌ها باید از هرگونه شکنجه و بدرفتاری مصون بوده و امکان دست‌رسی به مراقبت‌های پزشکی مورد نیاز را داشته باشند.»

بیشتر بخوانید:

«شش عرب اهوازی در آستانه اعدام»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,