Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
بیست‌ودوم خرداد- یازدهم ژوئن

«تقویم تاریخ بیست‌ودوم خرداد»

2012 June 11

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1388 خورشیدی- دهمین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری ایران برگزار شد و «محمود احمدی‌نژاد» برای دومین بار به ریاست جمهوری رسید. کاندیداهای رقیب و بسیاری از احزاب و گروه‌های سیاسی ایرانی حکومت را به تقلب گسترده در این انتخابات متهم کردند.

هم‌چنین پس از آن در چنین روزی در سال‌های 1389 و 1390 حامیان جنبش مردمی موسوم به «جنبش سبز» در خیابان‌های تهران از جمله انقلاب، ولیعصر و میدان ونک و هم‌چنین چند شهر دیگر ایران راه‌پیمایی سکوت برگزار کردند که میان معترضان و ماموران امنیتی، لباس شخصی، یگان ویژه ناجا، نیروی انتظامی و بسیج زد و خوردهایی رخ داد و تعدادی نیز دستگیر شدند.

1942 میلادی- در جنگ جهانی دوم ایالت متحد آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی توافق‌نامه‌ای امضا کردند که طبق آن دولت ایالات متحده می‌توانست به شوروی که با آلمان و متحدان او در حال جنگ بود، محصولات تولید شده جنگی را به عنوان وام در عوض پول نقد بپردازد و یا آن‌که آن وسایل را به آن‌ها اجاره دهد.

1959 میلادی- «هاورکرافت» که نوعی شناور دریایی است، توسط «کریستوفر کاکرل» (Christopher Cockerell) ساخته شد. از این وسیله که قابلیت استفاده در خشکی و آب را دارد به عنوان وسیله نقلیه دوزیست یاد می‌شود. بنابراین با این اندیشه دولت انگلیس نیز به حمایت از پروژه‌های آن روی آورد و هاورکرافت  SR.1در سال 1959 ساخته شد.

2010 میلادی- نوزدهمین دور‌ه‌ی جام جهانی فوتبال 2010 از 11 ژوئن آغاز شد که تا 11 ژوئیه در کشور آفریقای جنوبی ادامه داشت. نخستین بار بود که میزبانی جام جهانی را یک کشور عضو کنفدراسیون فوتبال آفریقا برعهده داشت. این دوره با قهرمانی «اسپانیا» پایان یافت و بعضی از رکوردهای دوره‌های پیشین را تغییر داد.

در جریان مسابقات جام جهانی 2010، که بازار پیش‌بینی‌ها و شرط‌بندی‌ها داغ بود، اختاپوسی با نام «پل» نتایج بازی‌های تیم ملی فوتبال آلمان را پیش‌بینی می‌کرد که مورد توجه بسیاری از رسانه‌ها قرار گرفت.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1867 میلادی- زادروز «شارل فابری» (Charles Fabry) فیزیک‌دان فرانسوی است که لایه‌های اوزون را کشف کرد. وی ضمن مطالعه مبحث نور، متوجه این لایه‌ها در جو بالای زمین شد، و دانست آلا‌ینده‌ها در این لایه ایجاد تغییرات زیان‌آور می‌کنند که یکی از آن‌ها گرم شدن خارج از قاعده محیط زیست است.

1932 میلادی- «آتول فوگارد» (Athol Fugard) نویسنده‌ای که همه تلاش خود را در راه حذف هرگونه تبعیض از زندگی بشر به‌کار برد، زاده شد. معروف‌ترین کتاب او «گره خون» (Blood Knot) عنوان دارد که شرح مظالم نظام اقلیت سفید پوست آفریقای جنوبی نسبت به رنگین پوستان است.

1963 میلادی- یک راهب بودایی در اعتراض به سیاست‌های حکومت «نگو دین دیم»‌ (Ngo Dinh Diem) رییس جمهوری ویتنام جنوبی در شهر «سایگون» و در ملاعام دست به خودسوزی زد.

در چنین روزی «کوان دوک» روحانی بودایی به منظور اعتراض به رفتار بد دولت اقلیت کاتولیک‌های ویتنام جنوبی نسبت به اکثریت بودایی این سرزمین و نیز به خاطر برقراری صلح، خودسوزی کرد.

وی در برابر صف راهبان بودایی بر سطح خیابان نشست، دعا خواند و یک راهب ظرف مواد سوختی را روی او خالی کرد و عمل خود‌سوزی انجام گرفت و عکس و خبر این روی‌داد در صفحات اول روزنامه‌ها در سراسر جهان انتشار یافت و نظر جهانیان بیش از پیش به اوضاع ویتنام جنوبی جلب شد. سرانجام «دیم» در یک کودتای نظامی کشته شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی انگلیسی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,