Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
پس‌نشینی تند- بخش نخست

«وسوسه‌های گریز»

2012 June 11

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

پدیده‌ی تازه‌ای که در سال‌های اخیر در بین دختر و پسرهای ایرانی که به قصد تحصیل، کار و یا زندگی به خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند رواج زیادی پیدا کرده، انتخاب دوست‌دختر، پسر و یا شریک جنسی غیرایرانی است. این مسئله البته ریشه در مشکلات فرهنگ ارتباطی میان دختران و پسران ایرانی دارد که ما با خود به هر کجایی که مهاجرت کرده‌ایم برده‌ایم و در شکل غم‌انگیزترش، اگر متولد ایران هم نبوده‌ایم از والدین‌مان آموخته‌ایم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

عدم تمایل ارتباط با جنس مخالف هم‌وطن، علل متفاوت مردانه و زنانه‌ای دارد، گرچه که می‌توان گفت که از ریشه‌های یک‌سانی برخوردار است. علت این‌که پسران ایرانی برای انتخاب دوست‌دختر یا پارتنر به سراغ غیرایرانی‌ها می‌روند عمومن به نوع نگاهی برمی‌گردد که دختران ایرانی به رابطه با پسران و از آن مهم‌تر مقوله‌ی ارتباط جنسی و یا همان سکس دارند. دختر ایرانی به سبب آموزه‌های شرعی و سنتی‌اش درباره‌ی بکارت و پاک‌دامنی، به طور عموم به سکس به عنوان یک کالای ارزش‌مند نگاه می‌کند که باید برای تبادل با مردان و دریافت بهای مادی آن نگاه داشته شود. به همین سبب است که در عمل چیزهایی مانند مهریه سنگین و امکاناتی مالی مرد هم‌چون خانه و ماشین و ویلا با زیبایی صورت، اندام و بکارت و پاک‌دامنی زن معاوضه می‌شوند. فراموش نکنیم که این باور در وجود زنان ما نهادینه شده است که در سکس و رابطه‌ی جنسی، همیشه یک طرف ماجرا یعنی مرد، لذت می‌برد و طرف مقابل یعنی زن، چیزی از وجود خود را در اختیار او می‌گذارد و در حقیقت کالایی به نام تن را به او می‌فروشد. این موضوع در روابط کوتاه مدت میان دختران و پسران نیز در ایران برقرار است، به این معنا که وقتی دختر و پسری حتا به شکل موقت با هم رابطه دارند، پسران باید هزینه‌های مالی ماجرا را بر عهده بگیرند و دختران سرویس‌های جنسی آن را. این نوع نگرش حتا در میان دختران و زنانی که تا اندازه‌ای ساختارها و غالب‌های سنتی را شکسته و خود برای تن و بدن‌شان تصمیم می‌گیرند هم وجود دارد. برای نمونه در میان دختر و پسرهایی که پس از مدتی، دوستی‌شان به هر علتی دچار مشکل شده و تصمیم به قطع رابطه می‌گیرند این دیالوگی آشنا از زبان دختران است که «من همه چیزم را در اختیار تو گذاشتم و تو در مقابل هیچ کاری برایم نکردی». در حقیقت این احساسی ناخودآگاه است که زنان ایرانی چنین گمان می‌کنند با داشتن رابطه‌ی جنسی به خود و وجودشان خیانت کرده‌اند و در حقیقت چیزی داده و در برابرش بهایی دریافت نکرده‌اند که صدالبته منظور همیشه بهایی مادی نیست.

نگاه معمول دختران غیرایرانی البته تا اندازه‌ی زیادی متفاوت است. وقتی که هدف از سکس، لذت متقابل و برآورده شدن یک نیاز کاملن طبیعی انسانی باشد، هر دو طرف ماجرا می‌توانند در طول این رابطه، که ممکن است کوتاه و یا طولانی مدت باشد، از بودن با هم احساس لذت کنند. دختر ایرانی غربت‌نشین و یا مهاجر به سبب همین نوع نگاهش است که در رابطه‌اش با پسر ایرانی، از او انتظار حمایت‌های مالی کاملی دارد که به طور معمول مرد ایرانی به آن تن در نمی‌دهند. بخش دیگر ماجرا انتظارات روحی و روانی است که دختران ایرانی از دوست و یا پارتنر خود دارند. زن ایرانی دوست دارد که به اصطلاح ایرانی و یا سنتی‌اش، مردش دایم نگران او باشد، مرتب از او خبر بگیرد و همیشه و در همه‌جا او را هم‌راهی و پشتیبانی کند. چیزی که با روال معمول زندگی امروزه در جوامع مدرن جور در نمی‌آید. چندی پیش یکی از کانال‌های ایرانی خارج از کشور، پرسشی را برای دختر و پسرهای ایرانی نسل دوم مطرح می‌کرد به این مضمون، که از دوست‌پسر، دختر و یا پارتنر خود چه انتظاری دارید؟ جالب این‌جاست که این توقع، بخش عمده‌ای از پاسخ‌های دختران را تشکیل می‌داد که دوست‌پسرشان باید روزی چند بار با آن‌ها تماس بگیرد، از وضعیت‌شان با خبر شود و هم‌چنین عشقش را به آن‌ها ابراز کند، این دقیقن همان چیزی است که پسرها و مردهای ایرانی را فراری می‌دهد. باید گفت یکی از علل تن ندادن به ازدواج برای شمار فراوانی از مردان ایرانی مهاجر همین عدم تمایل به گردن گرفتن تعهدات و توقعات سنگین و دایمی روحی و روانی است. زن و دختر غربی به سبب سابقه‌ی طولانی‌تر تاریخی که از نوع رابطه‌ی کوتاه مدت و هم‌چنین زندگی در جوامع مدرن دارد، سطح توقعات این چنینی‌اش کم‌تر است و این موضوع خود به خود یکی از علل جذاب‌تر بودن آن‌ها برای مردان ایرانی‌ست.

یکی دیگر از موضوعات مهم و تاثیرگذار در عدم تمایل به برقراری این رابطه، ضعف و بی‌تجربگی دختران و زنانی ایرانی در داشتن یک سکس و رابطه‌‌ی جنسی لذت‌بخش است. زن ایرانی به سبب سال‌ها محرومیت، تحقیر و خوارشمردن سکس در جسم‌ و روان‌اش و هم‌چنین به علت عدم احترام به تن و بدن خود برای لذت بردن از این رابطه، تجربه و توانایی کمی در برقراری و بهره‌ی کامل از این نیاز دارد و همین موضوع است که رابطه‌ی جنسی با آن‌ها را برای طرف مقابل‌شان هم نامطبوع کرده است.

در سوی دیگر این عدم گرایش البته ریشه‌ها و دلایل محکم زنانه و مشکلات و ضعف‌های مردانه نیز وجود دارد که فردا در بخش دوم این نوشته به آن خواهیم پرداخت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , 

۲۳ Comments


 1. ZenVU
  1

  ba sepas. be estelahe sade tar ” zana asasi avizoon mishan”.. 🙂


 2. ح.ف
  2

  یه جوری صحبت می کنین انگار دخترای ایرانی هم اونجا میخوان با پسرای ایرانی باشن و از این پسرای ایرانی که بعضا همون افکار رو دارن خوششون میاد… نه… خترای ایرونی هم دیگه مرد ایرونی که غیرت داشته باشه و احساساتی باشه و خرجشونو تامین کنه نمی خوان و اون ها هم به مرد ها به همون چشمی نگاه میکنن که اونا … حتی تو ایران هم دخترا دیگه دنبال این چیزا نیستن…

  یه خورده از پسرای ایرونی بگین که تا از ایران میرن چششون باز می شه و میفتن دنبال دختر بازی… عین این ندیده ها…


  1. حسین
   3

   دقیقا همینطوره
   پسرهای غیر ایرانی اینگونه امتیازات را به دختر ایرانی نمیدهند و در نتیجه آنها در آنجا ترجیح میدهند با پس ایرانی در ارتباط باشند که این نوع انتظارات را میشناسد.
   بهتر است به جای تعارف کمی واقع باشید


   1. sheida
    4

    shoma az koja midoonid? be nazar man pesarhay khareji kheili bishtar be dokhtara ehteram mizaran va mohabateshoonam vagheyeeye na faghat baray sex…


  2. م.ا
   5

   توی ایران هم پسرا تمایلی به رابطه با دخترا مثل انچه که در گذشته بود ندارن چون انتظارات دخترا چیزای مشخصی هست که تابع زمان و مکان خاصی نیست و ایران و خارج نمی شناسه. اما چون امکان دیگه ای ندارن ناگزیر به روی اوردن به اون هستند


  3. افشین
   6

   من با نظرات نویسنده مخالفم. دلیلهای متعدد وجود دارد ولی هیج کدام را نمی توان دلیل جنسی نام نهاد.
   فرهنگ انتخاب همسر و ازدواج ایرانی در بسیاری مواقع غیر عقلانی و غیر انسانی است.
   خصوصا در مورد مهریه… که دقیقا خانواده ها با آن دخترانشان را به فروش می رسانند
   دخالت خانواده های هر دو طرف که پایانی ندارد
   و بسیاری مسائل دیگر


 3. ح.ف
  7

  من خودم به شخصه مدتی هست که دوست پسر ایرونی نداشتم و نمی خوام هم داشته باشم چون از آدمایی که این طرز فکر رو دارن که زنا آویزون میشن به شدت بیزارم… و این ایرونی ها هم که با طرز فکر ایران بزرگ شدن و نمی تونم تحمل کنم.
  شما یه سری به وبلاگ “زنان مطلقه معلقه” بزنید تا امثال ما رو ببینین.


  1. سمن
   8

   Akh rast gofti!


 4. شیندال
  9

  خیلی وسوسه شدم که کامنت تندی بذارم اما منتظر میشم نظراتتون رو درباره دلایل دخترای ایرانی هم بدونم قبل از اینکه نظری تندی بدم


 5. NASHENAS
  10

  این نوشته طوری القا می کند که تجربه شریک زن غربی برای مردان مطبوع تر است. من سالهاست که در کانادا زندگی می کنم و کسانی که در چنین جوامع چند فرهنگی بوده اند به طور واضح و روزمره می بینند که زنان شرقی . و آسیایی بسیار پرطرف دار تر از زنان غربی میباشند زنان غربی بواسطه اعتماد به نفس بالا و احترام به خویشتن بسیار سخت گیر و غیر منعطف هستند و حتی مردان غربی شریک منعطف و سرویس دهنده را ترجیح می دهند به همین دلیل برآیند سهل گیری در سکس و سخت گیری در زندگی مطلوبیت زن غربی را در جوامعی که شما می توانید از هر فرهنگ و نزادی پارتنر داشته باشید پایین می آورد.


 6. amirafsane
  11

  بهتره بگین مرغ همسایه غازه!!! همین پسرایی که میگین از مسؤلیت‌های مالی و عاطفی بدشون میاد، ببینین چه خرج هایی که برا دختری خارجی‌ نمیکنن و چه عشق هایی که نثارشون نمیکنن. نه آقاجون این حرفا نیست. چه دخترا چه پسرا دوست خارجی‌ میگیرن که پز بدن!!! متاسفانه این داستان ملتیه که دارن خودشون رو با نفرت و ضدیّت با همدیگه و نوکری خارجی‌ از بین می‌برن


 7. یک خواننده
  12

  عجب مطلب چرت و پرتی! چقدر افراق و کلی گویی. چقدر تعمیم دادن یه موضوع به همه ی دختر ها یا پسر ها
  حداقل یه کلمه «بعضی« به اول دختر ها یا پسر ها اضافه می کردین تا یه کم مطلبی که نوشتین قابل قوب بشه.
  در حد مطالب نشریات زرد یاران یا برنامه های احکام صدای جمهوری اسلامی بود این مطلب….


 8. Babak
  13

  omran baba dige hishky dokhtar iroonia ro negaham nemikone vase hamine hamashoon torshidan az bas mozakhrafan.


 9. مایا
  14

  این تحلیل یک جاهاییش خوب بود ولی قسمتهاییش هم از روی تعصب نوشته شده بود ، متاسفانه طوری در این متن نشون دادین که پسر ایرانی مشکلی در رابطه جنسی نداره و این دختران که مشکل دارن!

  درصورتیکه این مردهای ایرانی هستن که به دلیل بلدنبودن سکس از سوی زنها ودخترای ایرانی ترد میشن،(یک نگاهی به آمار طلاق و بیشترین علتش بندازید متوجه میشید.
  واسه همین در خارج از ایران هم یک دختر ترجیح میده با پسر غیر ایرانی شریک باشه.

  سعی کنید متنهایی که مینویسید کمی معقولتر باشه تا بشه ازش استفاده برد.

  موفق باشید.


 10. amer
  15

  شما بگید زنای کشورهای خارجی چطور این طوری نیستن تا می بینن مشکل گیدا کردی ساکشونو می بندن انگار هفت پشت غریبه ای بدون خداحافظی میرن باز خدا رو شکر اسلام با سیغه واحکام اسلامی زنهاومردهارا کنترول کرده .


 11. مهرداد
  16

  تفاقا این دخترهای ایرانی هستند که کمتر تمایل دارند دوست یا شوهر آینده شان ایرانی باشد. مهمترین دلیل آنها مردسالاری پسرهای ایرانی است که حتی زندگی خارج از کشور نتوانسته این ویژگی زشت را از وجودشان بزداید. غیرت که همان خودکامگی و مردسالاری و دیکتاتوری است در مردهای ایرانی به شکل بیمارگونه ای ریشه دارد و وجود این ویژگی برای دخترهای امروزی بسیار نفرت انگیز است. از دیگر خصوصیات چندش آور پسرهای ایرانی شخصیت وابسته آنهاست که باعث میشوددوست دختر یا همسر خود را با مادرشان اشتباه بگیرند و توقع عشق بی توقع مادری را از آنها دارند در حالی که از مسؤولیت پذیری عاجزند. نه تنها دخترهای ایرانی بلکه دخترهای اروپایی و شمال آمریکا نیز با یکبار تجربه کردن دوست پسر ایرانی ره ایرادهای شخصیتی فوق پی میبرند و از دوست پسرهای ایرانی خود تا آنجا که من شنیده ام به خوبی یاد نمی کنند


 12. ali
  17

  man iraniayam , dosteh dokhtaram kharejist. bayad begham dar modateh 6 mah baham budan , vagean lezat az zendeghim mibaram. man ashegheh tarzeh fekresham. dokhtarhayeh Irany motasefaneh fagat baladand khodeshuno naghashy konan. sharmandam valy in vageiyateh. (dosteh dokhatreh man turkeh Istanboleh , ziyad az ma dur nist).


 13. سمن
  18

  بعد یک توضیح هم بدین که دخترای ایرانی چرا دوست پسر خارجی می گیرن و باهاشون سکس دارن؟ و چرا پسرهای ایرانی وقتی دختر ایرانی رو با خارجی می بینن به رگ غیرتشون بر میخوره؟ واقعن برای من سوواله که چرا نویسنده فکر کرده دخترهای ایرانی پسرهای ایرانی رو ترجیح می دن ولی پسرهای ایرانی دخترهای خارجی رو؟ حداقل تو شهری که من هستم که جمعیت دانشجوهای ایرانی هم خیلی بالاست اکثر دخترها و پسرهای ایرانی ترجیح می دن با همه این مشکلات با ایرانی ها باشن و درصد دخترهای ایرانی که با پسر خارجی ان بیشتر از پسرهای ایرانی هست که با دختر خارجی ان


 14. آسمان
  19

  اینم فراموش نشه که از نظر دختران ایرانی، مردای ایرانی سلطه جو و بد دلند اما همین خصوصیات رو در مردان خارجی توجه و مرافبت ( کر) مینامند و بسیار هم دوست دارند

 15. 20

  این نوشته از دید یک مرد ایرانی با دیدگاهای سنتی نوشته شده بود و مورد را یه طرفه تحلیل کرده بود . در رسانه ای این چنینی شایسته است در مورد مسایل جامعه از یک جامعه شناس یا روانشناسی که تجربه زندگی در دو محیط را داشته نظرخواهی شود و نه بک روزنامه نگاری که تجربه عشقی نه چندان دلچسب فرا مرزی داشته !!
  انخاب شریک عشقی از یک نژاد متفاوت میتونه ریشه در تجربه متفاوت داشته باشه کسانی که به خارج از ایران در کشورهای غربی زندگی میکنن به دنبال تجربیات متفاوت هستن و انتخاب پارتنرشون هم ممکن است ریشه در این تفاوت دید باشه .
  البته این میتونه یکی از این دلایل باشه.
  از شما به عنوان یک نویسنده انتظار دید بازتری داریم و اصلا چرا انتخاب پارتنر از نژاد دیگر باید برای شما آزار دهنده باشه … اتفاقا باعث تنوع فرهنگی میشه


 16. gozidegoo
  21

  enghad musik vasate harfaat gozashte boodi, ke gheide goosh kardanesho zadam.

  ۱:۳۰ saanie faghat intro ba music ? boro sare asle matlab


 17. ramin
  22

  be nazaram hame mataleb doroste,dokhatre irani yani dardesar, na sex baladan na akhlag daran va na ziban hamash ba arayesh say mikonan khodeshono dorost konan,dokhtar irani agar pasho az iran be zare biron hich kas tahvileshon nemigire,baraye hamin dost nadarn bian kharej,az har lahaz dokhtaraye amrikayi ya oropayi sartarand.

 18. 23

  wh0cd5887178 cialis by mail order