Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
با هم تاریخ را می‌سازیم-جام ملت‌های اروپا،

«شوچنکو ناجی اوکراین در دیدار با سوئد»

2012 June 12

بهنام / گزارش / رادیو کوچه

behnam@koochehmail.com

روز چهارم جام ملت‌های اروپا 2012 در حالی عصر دوشنبه، 11 ژوئن، برگزار شد که چشم خیلی از تماشاگران فوتبال به بازی نخست این روز بود. جایی که شیرهای اروپا در ورزش‌گاه ‌دون باس آره‌نا شهر دونتسک اوکراین به مصاف خروس‌های این قاره رفتند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در بازی نخست گروه D، دو تیم انگلستان و فرانسه دیدار کردند. انگلستان که آخرین‌بار در جام ملت‌های 2004 با شکست 2 بر 1 مقابل فرانسه طعم تلخ حذف از تورنمنت را چشیده بود، با روشی به نسبت متفاوت از گذشته و با اعتماد به نفس به مصاف فرانسه رفت.

فرانسه با مربی‌گری لوران بلان بازیکنان مطرحی چون فرانک ریبری، سمیر نصری و پاتریک اورا را در ترکیب داشت و در سراسر بازی هم از نظر مالکیت توپ و ایجاد موقعیت تیم برتر زمین بود. اما این شاگردان روی هاجسون بودند که ابتدا به گل رسیدند. در دقیقه 30 سانتر دقیق استیون جرارد، کاپیتان انگلستان، با ضربه سر جولیون لسکات، مدافع باش‌گاه منچستر‌سیتی، انگلیسی‌ها را پیش انداخت.

[youtube width=”500″ height=”378″]http://www.youtube.com/watch?v=Aj0CxywHous&feature=player_embedded[/youtube]

اما فرانسه خیلی زود‌ و 9 دقیقه بعد این گل را جبران کرد. پاس رو به عقب فرانک ریبری در دقیقه 39، سمیر نصری، هم‌تیمی لسکات در منچسترسیتی، را در موقعیت مناسب شوت زدن قرار داد و ضربه پرقدرت او از خارج محوطه جریمه وارد دروازه جو هارت، هم تیمی او در باش‌گاه منچسترسیتی، شد.

جو هارت یکی از چهره‌های برتر این دیدار نیز بود که بارها موقعیت‌هایی را از تیم فرانسه گرفت.

نتیجه یک بر یک در نیمه دوم هم پا برجا ماند تا این دو تیم با رضایت نسبی به انتظار بازی‌های آینده خود مقابل سوئد و اوکراین بنشینند.

اما در دومین دیدار این روز اوکراین یکی از دو میزبان این تورنمنت که برای نخستین بار در مسابقات یورو شرکت می‌کند به مصاف سوئد رفت.

در گروه D، تیم ملی اوکراین با درخشش آندری شوچنکو، مهاجم پیشین تیم‌های میلان ایتالیا و چلسی انگلستان، در ورزش‌گاه المپیک کیف و در میان انبوه طرف‌داران خود 2 بر 1 از سد سوئد گذشت و در صدر گروه چهارم جام ملت‌های 2012 اروپا قرار گرفت.

نیمه نخست این بازی مهیج که هر دو تیم با بازی تهاجمی به دنبال کسب برتری بودند، بدون گل پایان یافت. در نیمه دوم حملات سوئد موثر افتاد و زلاتان ابراهیموویچ، مهاجم نام‌دار سوئد و باش‌گاه میلان در دقیقه 51 با یک ضربه هوشیارانه دروازه اوکراین را باز کرد.

ابراهیموویچ، آقای گل سری A ایتالیا، در این بازی علاوه بر این‌که یک گل زد چندین پاس دقیق و حساس نیز به هم تیمی‌های خود داد که آن‌ها موفق به استفاده مناسب از فرصت‌‌ها نشدند.

[youtube width=”500″ height=”378″]http://www.youtube.com/watch?v=IrixNjQq-e4[/youtube]

اما اوکراین بعد از دریافت این گل بر شدت حملات خود افزود و موفق شد که موقعیت‌های زیادی روی دروازه سوئد خلق کند. آندری شوچنکو، مهاجم کنونی دینامو کیف، که در نیمه نخست، بازی ضعیفی را به نمایش گذاشته و یک فرصت حتمی گل‌زنی را از دست داده بود، در دقایق 54 و 61 دو بار با ضربه سر دروازه سوئد را باز کرد و هواداران پرشمار میزبان و نیز اولگ بلوخین سرمربی اوکراین را به وجد آورد.

سوئد بعد از دریافت این گل دو فرصت گل‌زنی داشت که با تعلل مهاجمان این تیم از دست رفت و در نهایت‌ این مسابقه با نتیجه دو بر یک به سود اوکراین خاتمه یافت.

Team

Pld

W

D

L

GF

GA

GD

Pts

 Ukraine

1

1

0

0

2

1

+1

3

 England

1

0

1

0

1

1

0

1

 France

1

0

1

0

1

1

0

1

 Sweden

1

0

0

1

1

2

−1

0

روز سه‌شنبه 12 ژوئن در روز پنجم جام ملت‌های اروپا دو دیدار برگزار خواهد شد. ابتدا از 18:30 به وقت ایران، یونان و چک بازی خواهند کرد. در دیدار دوم نیز از ساعت 23:15 به وقت ایران‌، لهستان و روسیه مسابقه خواهند داد.

 اخبار یورو 2012

ویسنته دل‌بوسکه، سرمربی تیم ملی فوتبال اسپانیا از نتیجه بازی با ایتالیا در رقابت‌های جام ملت‌های اروپا ابراز رضایت کرد.

اسپانیا با نتیجه یک بر یک مقابل ایتالیا به کار خود پایان داد.

اتحادیه فوتبال اروپا، یوفا، تیم فوتبال آلمان را به دلیل رفتار تماشاگران این تیم و پرتغال را به دلیل تاخیر در ورود به زمین جریمه کرد.

تماشاگران تیم فوتبال آلمان در حین برگزاری دیدار تیمشان با پرتغال در گروه B رقابت‌های جام ملت‌های اروپا کاغذهای مچاله شده به زمین پرتاب کردند و مانع از ارسال کرنر توسط بازیکنان پرتغال شدند. ضمن این‌که یک بمب دودزا هم به زمین پرتاب کردند.

 «صفحه ویژه جام ملت‌های اروپا»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,