Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
برنامه تازه صدا و سیمای جمهوری اسلامی

«هدیه برگشتی»

2012 June 12

روز دوشنبه بیست‌ودوم خرداد ماه، در آستانه‌ی سومین سال‌گرد انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1388 و اعتراضات پس از آن، تلویزیون جمهوری اسلامی گزارشی را پخش کرد که ظاهرن با اهدافی چندگانه تهیه و در این مقطع زمانی پخش شده است. این گزارش که به نوعی ادامه برنامه «الماس فریب» درباره نفوذ فردی با نام «محمدرضا مدحی» به حلقه اپوزیسیون خارج از کشور به‌شمار می‌رود، این بار گریزی به لبنان می‌زند و آن‌گونه که از محتوای آن برمی‌آید، سعی دارد تا در کنار تخریب مخالفان، با «مرکز مقاومت» نامیدن سوریه و لبنان به‌طور ضمنی عمل‌کرد نیروهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی در این دو کشور را نیز به رخ بیننده بکشد.

در گزارش مذکور، شخصی به نام «رضا دنیادیده شیران» که خود را دارای مدرک دکترای فسلفه از دانش‌گاه لبنان معرفی و اشاره می‌کند که 24 سال است ساکن بیروت است، مدعی می‌شود که با آقای «علی‌رضا بهشتی» سابقه دوستی داشته و آقای بهشتی پیش از انتخابات 88 از وی خواسته‌ تا دفتر روزنامه کلمه را در بیروت افتتاح کند و در پی محدودیت‌های ایجادشده بعد از انتخابات 88 (ظاهرن منظور ایشان از محدودیت، بازداشت علی‌رضا بهشتی است) آقای «حسین گلشن» به جای آقای بهشتی رابطه را حفظ کرده است.

رضا دنیادیده شیران سپس با نام بردن از افرادی چون آقای «روژه اده» سیاست‌مدار و خانم «ایزل خوری» ژورنالیست لبنانی و چهره‌های دیگر، از آنان با عنوان افراد نزدیک به ائتلاف 14 مارس (از گروه‌های سیاسی لبنان که مخالف نفوذ جمهوری‌اسلامی و سوریه در این کشور است) یاد می‌کند و مدعی می‌شود که ائتلاف فوق‌الذکر پوشش سیاسی-مالی جبهه مشارکت بوده‌است. آقای شیران در ادامه اظهار می‌کند که از طرحی با نام «هدیه 60» باخبر است و پس از متهم کردن آمریکا، بریتانیا و اسراییل، پای عربستان سعودی را به میان می‌کشد و چهره‌هایی چون «علی‌رضا نوری‌زاده» و «مهاجرانی» را به اخذ مبالغی از پادشاه عربستان متهم می‌کند.

مستند یاد‌شده که با نام «هدیه برگشتی» و ظاهرن توسط باش‌گاه خبرنگاران جوان تهیه‌شده، مانند موارد مشابه پیشین خود نقاط مبهم بسیاری دارد. از جمله این‌که روشن نیست آقای شیران که در پایان برنامه تقاضای بخشش و عفو می‌کند، چگونه به‌یکباره متحول شده و به آن‌چه «خطا»های گذشته‌ی خود نامیده اعتراف می‌کند و اعترافات یادشده تحت چه شرایطی گرفته شده‌اند؟ برنامه‌سازان اشاره می‌کنند که اتاق محل فیلم‌برداری، همان مکانی است که تصاویر «محمدرضا مدحی» در آن گرفته‌شده و اگر ادعاهای قبلی را مبنی بر حضور مدحی در تهران به یاد بیاوریم، معلوم نیست که «رضا دنیادیده شیران» در ایران چه می‌کند و اگر در ایران نیست، چرا پیش‌تر درباره حضور آقای مدحی در ایران اطلاع‌رسانی خلاف‌واقع صورت گرفته است؟ آیا برنامه اخیر را باید ادامه‌ی سلسله اعترافات معروف تلویزیونی دانست یا آقای شیران را به مانند جناب مدحی می‌بایست در گروه نفوذی‌های وزارت اطلاعات به شمار آورد؟ این‌ها سوالاتی هستند که شاید عکس‌العمل‌ افرادی که در برنامه اخیر از آن‌ها یادشده و اظهارنظرهای آگاهان سیاسی در روزهای آتی گوشه‌هایی از آن‌ها را روشن کند.

[youtube width=”500″ height=”378″]http://www.youtube.com/watch?v=oWRm3MywWmc[/youtube]

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,