Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
در پی اعدام 18 ایرانی در عربستان،

«حقوق بشری‌ها به مرخصی رفته‌اند»

2012 June 12

اشکان رضوی

رادیو و تلوزیون‌ها و سایت‌های فارسی‌زبان را وقتی می‌خوانی و می‌بینی و می‌شنوی از هر 10 مطلب شاید به جرات بتوان گفت که یک مطلب در رابطه با حقوق بشر و نقض آن است.

دیروز خبری بر روی تلکس خبر‌گزاری‌ها رفت مبنی بر گردن زدن 18 ایرانی در عربستان. این‌که اتهام این 18 ایرانی چه بوده و حتا به زعم شرطه‌ها و مقامات عربستان قاچاق بوده و یا چیز دیگر چندان مهم نیست‌. مهم این است که 18 تن از هم میهنان ما در اوج بی‌عدالتی دست‌گاه ارتجاعی عربستان به دلیل خصومت‌های نژادی و سیاسی و به اتهام قاچاق اعدام شده‌اند. آن هم به وحشیانه‌ترین صورت یعنی گردن زدن و بدون یک دادرسی عادلانه و حتا اجازه برقراری تماس با خانواده‌های خود در لحظات آخر عمر خویش که بر اساس آموزه‌های اسلامی نیزچنین رفتاری مذموم است.

و شگفت‌آور این‌که مدافعین سر‌شناس و غیر سر‌شناس حقوق بشر همه در یک اتحاد نا‌نوشته شده سکوت نموده‌اند.! چرا؟ چون عربستان توان مالی و رسانه‌ای گسترده‌ای دارد و یا این‌که وظایف منادیان حقوق بشری خلاصه شده در موارد نقض حقوق بشر در داخل ایران؟

و شاید این 18 تن را نمی‌شد مشمول قوانین حقوق بشری دانست؟ کدام‌یک از این موارد موجب شده که آقایان و خانم‌های شاغل در پست حقوق بشر به مرخصی بروند؟

پاسخ این پرسش‌ها به باور من فقط این‌گونه خلاصه می‌شود «این‌که حقوق بشر مبدل به ابزار سیاسی برای رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده تعریف شده است». زیرا اگر مدافع حقوق بشر واقعی وجود داشت و متعهد به مفاد آن‌، نه درباره جنایات حاکمان سعودی و اعدام‌های وحشیانه ایرانیان بلکه باید نسبت به محاکمه نوجوان 11 ساله بحرینی (علی حسن) به اتهام ضد امنیتی در بحرین و صدها جنایت روی داده توسط حکام آل خلیفه و آل سعود در این کشور نیز اعتراض می‌کردند. و از این‌گونه موارد که مورد اغماض مدعیان حقوق بشری قرار گرفته شوربختانه چنان بسیار است که شاید در نوشتاری نشود بیان نمود. اما آن‌چه که درد آور است سکوت تکلیف شده در برابر جنایت‌های این‌چنینی از سوی حکام عرب است.

زمان آن فرا رسیده است که ایرانیان در برابر جنایت‌های نژادی عربستان به اعتراض بر خواسته و اعتراض خود درباره جنایت‌های انجام شده را به گوش سازمان‌های بین‌المللی برسانند. چون در نهایت خویشتن‌داری ایرانیان هر روز اخبار نا گواری از دسیسه‌ها و کردار‌های ضد‌ایرانی کاربه‌دستان نظام ارتجاعی عربستان به گوش می‌رسد که نیازمند پاسخی در خور این رفتارهاست.

پاینده ایران

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,