Saturday, 18 July 2015
28 September 2021

«‌بی‌تفاوتی آگاهانه مسوولان برابر وضعیت نامساعد زندانیان»

2012 June 12

آن‌چه در این بخش می‌آید انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

منبع: کمیته دانش‌جویی دفاع از زندانیان سیاسی

با وجود وضعیت به شدت وخیم جسمانی چند تن از زندانیان سیاسی بند ویژه امنیتی زندان رجایی‌شهر کرج (گوهردشت)، و علارغم وقایع اخیر و مرگ خاموش چند تن از زندانیان سیاسی این زندان، مسوولان امنیتی-قضایی اما هم‌چنان مانع از درمان، و یا تداوم درمان ایشان می‌گردند.

در پی بروز وقایع تلخ اخیر و مرگ خاموش دو تن دیگر از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج طی بیست روز گذشته، زندانیان این زندان با ابراز نگرانی نسبت به بی‌تفاوتی آگاهانه مسوولان و به‌ویژه شخص دادستان تهران در برابر وضعیت نامساعد و بعضن به شدت وخیم جسمانی تعدادی از زندانیان سیاسی، خواستار تسهیل روند اعطای خدمات درمانی و انتقال زندانیان بیمار این زندان به بیمارستان‌های مجهز و تخصصی خارج از زندان شدند.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، بر اساس اظهارات زندانیان سیاسی بند ویژه امنیتی زندان رجایی‌شهر کرج، مسوولان امنیتی-قضایی و به‌خصوص عباس جعفری‌دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران به عنوان فرد اول تصمیم‌گیرنده در اعطای امکان درمان‌های تخصصی خارج از زندان و مرخصی‌های درمانی، علارغم تاکید چند باره بهداری زندان گوهردشت مبنی بر نبود امکانات و تجهیزات لازم درمانی و امکانات اولیه مراقبت‌های ویژه در بهداری این زندان، با بی‌تفاوتی کامل نسبت به وضعیت جسمانی نامناسب زندانیان سیاسی این زندان که غالبن نیز به علت محدودیت‌ها موجود و شرایط نامناسب نگه‌داری و تغذیه نامناسب در وضعیت جسمی نامساعدی به‌سر می‌برند، نه تنها از هر‌گونه اقدامی برای بهبود وضعیت موجود خودداری کرده، که حتا در پاره‌ای از موارد از تداوم و تکمیل روند درمانی زندانیان تحت درمان که نیاز به سپری کردن دوران نقاهت و بازگشت به شرایط عادی جسمی را داشته‌اند نیز جلوگیری کرده‌اند.

هم‌اکنون تعدادی از زندانیان سیاسی سالن 12 بند چهار زندان رجایی شهر از جمله ریاض‌اله سبحانی، ماشاله حائری، ابراهیم بابایی، میثاق یزدان‌نژاد و کامران مرتضایی که اکثرن نیز از سن بالایی برخوردار می‌باشند، به علت مانع تراشی مسوولان قضایی و عدم ارایه خدمات مناسب و به موقع درمانی در شرایط جسمی به شدت وخیمی به سر می‌برند که این امر نگرانی زندانیان سیاسی این زندان از وقوع حوادث مشابه اخیر که در جریان آن دو تن از زندانیان این سالن به علت تاخیر در درمان، جان خود را از دست دادند افزایش می‌دهد.

در همین رابطه ماشاله حائری زندانی سیاسی بند ویژه زندان رجایی شهر کرج روز گذشته، یک‌شنبه بیست و یکم خردادماه و در پی وخامت وضعیت قلبی، در حالت نیمه‌هوشیار و با اوضاع جسمانی نگران‌کننده‌ای به بیمارستانی خارج از زندان انتقال یافت. آقای حائری که می‌بایست روز چهارشنبه هفته گذشته به جهت رسیدگی به وضعیت قلبی خود به بیمارستان منتقل می‌گردید به علت خودداری مقامات قضایی و مسوولان زندان، تا روز گذشته و به هنگام شدت یافتن ناراحتی قلبی خود امکان انتقال به مراکز درمانی مجهز را نیافته بود. آقای حائری مرداد ماه سال گذشته نیز در پی بروز حمله قلبی مورد عمل جراحی قلب قرار گرفته بود که با عدم موافقت مسوولان، از تکمیل دوره درمانی خود بازماند.

هم‌چنین ریاض‌اله سبحانی از اساتید دانش‌گاه آنلاین بهاییان و دیگر زندانی این بند نیز به علت بیماری قلبی و ریوی و خون‌ریزی معده در وضعیت بسیار نگران‌کننده جسمی قرار دارد. آقای سبحانی اردی‌بهشت ماه سال جاری برای درمان به بیمارستان منتقل گردید که وی نیز بدون پایان دوره درمانی به زندان رجایی شهر کرج بازگردانده شد.

خاطرنشان می‌گردد که به علت محدودیت‌های شدید درمانی اعمال شده بر علیه زندانیان سیاسی بند ویژه امنیتی زندان رجایی شهر کرج از سوی مقامات امنیتی و مسوولان دادستانی تهران، طی چهارده ماه گذشته چهار تن از زندانیان سیاسی به نام‌های محمد‌مهدی زالیه، منصور رادپور، محسن دگمه‌چی و حسن ناهید‌جان خود را از دست داده‌اند که این مسئله تنها محدود به این زندان نبوده و به این آمار می‌توان وقایع مشابه در میان زندانیان سیاسی و عادی دیگر زندان‌های کشور را نیز اضافه کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,