Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
بیست‌وسوم خرداد- دوازدهم ژوئن

«تقویم تاریخ بیست‌وسوم خرداد»

2012 June 12

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1327 خورشیدی- «عبدالحسین هژیر» با رای اکثریت نمایندگان مجلس به نخست‏وزیری ایران انتخاب شد.

پدرش «محمد وثوق خلوت» جزو دربار مظفرالدین شاه بود و بعد کارمند مالیه شد. هژیر در مدرسه‌ی علوم سیاسی تحصیل کرد و به عنوان مترجم زبان‏های روسی و فرانسوی به استخدام وزارت امور خارجه درآمد. در پس از آن به عنوان مترجم روسی در سفارت شوروی در تهران استخدام شد.

هژیر در مجلس شورای ملی از اکثریت قابل توجهی برخوردار بود اما از سوی مطبوعات و روحانیون مورد انتقاد قرار می‌گرفت، تا این‌که در آبان همان سال از کار کناره گرفت. یکی از اقدامات هژیر در این دوران، برقراری مجدد روابط سیاسی بین ایران و عربستان سعودی بود. عبدالحسین هژیر در انتخابات مجلس موسسان 1328 به عنوان نماینده تهران انتخاب شد، و سپس به سمت وزیر دربار رسید و سرانجام توسط فداییان اسلام ترور شد.

1388 خورشیدی- در پی اعلام نتایج دهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری ایران و اعلام نام محمود احمدی‌نژاد به عنوان رییس جمهوری، نخست تظاهراتی در تهران و هم‌چنین برخی دیگر از شهرهای ایران، توسط هزاران تن از معترضان به نتیجه انتخابات و حامیان میرحسین موسوی، برگزار شد. این اعتراضات با سرکوب شدید مردم از سوی نیروهای پلیس ضد شورش و حامیان شبه‌نظامی حکومت در سپاه و بسیج هم‌راه بود.

‌هم‌چنین فعالان و روزنامه‌نگارانی چون مصطفی تاجزاده، عبداله رمضان‌زاده، علی تاجرنیا، محسن میردامادی، زهرا مجردی، سعید شریعتی، بهزاد نبوی و احمد زیدآبادی دستگیر شدند.

1929 میلادی- «ان فرانک» (Anne Frank) در شهر فرانکفورت زاده شد. پس از مرگش به دلیل چاپ دفترچه‌ی خاطرات روزانه‌اش شهرت جهانی پیدا کرد. این خاطرات تجربه‌ی پنهان شدن وی و خانواده‌اش در طول اشغال هلند توسط آلمان نازی در جنگ جهانی دوم را شامل می‌شود. این اثر که به زبان‌های بسیاری ترجمه شده، یکی از پرخواننده‌ترین کتاب‌های جهان به شمار می‌آید و چندین نمایش‌نامه و فیلم بر اساس آن ساخته شده‌است.

ان و خانواده‌اش پس از به قدرت رسیدن حزب نازی در آلمان به آمستردام نقل مکان کردند و با آغاز اشغال هلند توسط نیروهای نازی، در آن کشور گرفتار شدند. وی از مطرح‌ترین قربانیان نسل‌کشی یهودیان، موسوم به «هولوکاست» است.

ساختمانی که خانواده‌ی فرانک به هم‌راه چهار تن دیگر در حدود دو سال در اتاق‌های مخفی آن زندگی می‌کردند، در آمستردام به موزه تبدیل شد.

       ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1890 میلادی- «اگون شیله» (Egon Schiele) نقاش اتریشی زاده شد. وی یکی از شاگردان «گوستاو کلیمت» (Gustav Klimt) بود. «خودنگاره‌ها» و «بدن‌های پیچان» یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های نقاشی او هستند.

1898 میلادی- فیلیپین اعلام استقلال کرد. اسپانیایی‌ها در دوره سلطنت «فیلیپ دوم» مجمع‌الجزایر فیلیپین را اشغال کرده بودند. در سال 1898 میلادی میان ایالات متحده آمریکا و اسپانیا جنگ درگرفت در جنگ بین آمریکا و اسپانیا مستعمره آمریکا شد و سپس در جنگ جهانی دوم به تصرف ژاپن درآمد و در سال ۱۹۴۶ حکومت جمهوری در این کشور به‌وجود آمد.

1964 میلادی- یک دادگاه دولت آپارتاید آفریقای جنوبی، «نلسون ماندلا» و دیگر اعضای کنگره ملی آفریقا را به جرم کارشکنی، خیانت و توطئه، به حبس ابد محکوم کرد.

ماندلا نخستین رییس جمهوری آفریقای جنوبی است که در انتخابات دموکراتیک عمومی برگزیده شد. وی پیش از ریاست جمهوری از فعالان برجسته‌ی مخالف آپارتاید در آفریقای جنوبی و رهبر کنگره ملی آفریقا بود. ماندلا در طول ۲۷ سال زندان، که بیش‌تر آن را در یک سلول در جزیره «روبن» سپری کرد، مشهورترین چهره‌ی مبارزه علیه آپارتاید در آفریقای جنوبی شد. در این زندان بود که زندگی‌نامه خود را، تحت عنوان «راه طولانی آزادی» نوشت.

1991 میلادی- امروز روز ملی «روسیه» است. اولین انتخابات آزاد ریاست‌ جمهوری در فدراسیون روسیه برگزار شد که در آن «بوریس یلتسین» به ‌ریاست‌ جمهوری این کشور رسید.

1325 خورشیدی‌- زادروز «بابک بیات» آهنگ‌ساز موسیقی فیلم و ترانه‌های ایرانی است. او از سن ۱۹ سالگی در «اپرای تهران» با موسیقی کلاسیک و جهانی آشنا شد و در حدود پنج‌سال هم‌کاری خود را با این اپرا ادامه داد. وی موسیقی فیلم را با فیلم «غریبه» که با هم‌راهی «واروژان» ساخته شد، شروع کرد. بیات موسیقی فیلم‌های «خوشید در مرداب»، «برهنه تا ظهر با سرعت»، «فریاد زیر آب» و بسیاری موسیقی فیلم‌های دیگر را نیز ساخت.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,