Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
پس‌نشینی تند- بخش دوم

«وسوسه‌های گریز»

2012 June 12

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

همان‌طور که روز گذشته نیز مطرح شد، پدیده‌ی تازه‌ای که در سال‌های اخیر در بین دختر و پسرهای ایرانی که به قصد تحصیل، کار و یا زندگی به خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند رواج زیادی پیدا کرده، انتخاب دوست‌دختر، پسر و یا شریک جنسی غیرایرانی است. امروز سعی‌مان بر این است تا به ریشه‌ها و عللی که سبب می‌شود دختران ایرانی از دوستی و ارتباط با پسران و مردان ایرانی دوری کنند بپردازیم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

نگارنده نخست لازم می‌داند تا توضیحی کوتاه درباره‌ی بازخوردهای بخش نخست این نوشته داشته باشد. یکی از عادات و مشکلات فرهنگی ما ایرانیان همواره این بوده است که هر انتقادی را به سرعت به خود گرفته و در جهت رد آن مثال‌های نقض شخصی می‌آوریم. برای نمونه اگر کسی از رانندگی ما ایرانی‌ها ایرادی بگیرد از فرهنگ بالای خود، افراد خانواده و یا دوستان‌مان مثال آورده و در برابرش موضع می‌گیریم. محتوای کامنت‌های بسیاری از دوستان حاوی چنین نمونه‌های بود که از خود و یا آشنایان‌شان در نقد دلایل ذکر شده در نوشته، مثال آورده بودند. شکی نیست که این مشکل، مشکلی همه‌گیر نیست و در بیرون از کشور هم نمونه‌های فراوانی از دختران و پسران ایرانی یافت می‌شوند که ارتباطات سالم و برپایه‌ی احترامی با یک‌دیگر دارند اما وجود این شمار اندک، دلیلی بر چشم بستن بر واقعیت مشکلات فرهنگی و ارتباطی موجود در جامعه‌ی ایرانی خارج از کشور نیست و دست آخر این‌که نباید فراموش کرد که بسیاری از مخاطبان رسانه‌هایی چون کوچه را دانش‌جویان، روشن‌فکران و فرهیختگانی تشکیل می‌دهند که بخش فراوانی از آن‌ها به طور معمول از بند چنین افکار و رفتارهایی رهیده‌اند و نباید خود را مخاطب مستقیم چنین نوشته‌هایی بدانند.

یکی از دلایل اصلی که ارتباط با مردان و پسران ایرانی را برای دختران ما غیرقابل تحمل می‌کند، فرهنگ مردسالارانه‌ای است که آنان با خود از ایران به ارمغان آورده‌اند. در این نوع نگاه مردان ما انتظار دارند که دوست دختر و یا پارتنرشان نقش دوگانه‌ی مادر/معشوق را برای‌شان بازی کنند. در این نگرش مردان علاوه بر آن‌که دوست دارند تا طرف مقابل‌شان برای‌شان دلبری کند، مد روز لباس بپوشد، آرایش کند و با تعاریف مرسوم زنانگی‌اش را به رخ همگان بکشد از دیگر سو هم انتظار دارند تا از او سرویس‌هایی را دریافت کنند که از مادر و خواهر خود در جای‌گاه سنتی‌اش می‌خواسته‌اند. این یک واقعیت دردناک است که کارهای شخصی هم‌چون نظافت آپارتمان و پخت و پز بسیاری از پسران و مردان ایرانی توسط دوست دختر یا پارتنرشان انجام می‌شود و در حقیقت این زنان و دختران، علاوه بر ارایه‌ی سرویس جنسی، هم‌چون یک مستخدم در خانه‌ی آن‌ها نیز مشغول به کار می‌شوند، چیزی که با تعریف موجود از این نوع روابط در غرب، از پایه و اساس در تضاد است.

یکی دیگر از مشکلاتی که در روابط پسران ایرانی با پارتنرشان دیده می‌شود این است که آنان در عین حالی که دوست ندارند در چنین روابطی پای‌بند طرف مقابل شوند اما به راحتی و آسانی به خود حق می‌دهند تا در امور شخصی دوست‌دختر خود دخالت کرده و برای همه چیز او تصمیم بگیرند، از نوع پوشش و آرایشش گرفته تا انتخاب دوستان و زمان رفت و آمدش به خانه.

مشکل فراگیر دیگر در میان مردان و پسران ایرانی که سبب عدم تمایل دختران و زنان هم‌وطن‌مان به برقراری ارتباط با آن‌ها می‌شود مشکل ضعف در برقراری یک ارتباط‌جنسی مناسب و لذت‌بخش است. مرد ایرانی دو مشکل اساسی در سکس و رابطه‌ی جنسی دارد، خودخواهی و عدم‌آگاهی. بخش فراوانی از مردان ما در سکس فقط به فکر ارضای جنسی خود هستند و از آن‌جایی که از یک جامعه‌ی بسته و سنتی می‌آیند و هیچ‌گونه آموزش درستی در این باره ندیده‌اند، شناختی از تن و بدن زنانه نداشته و گمان می‌کنند که با ارضاشدن و به ارگاسم رسیدن خودشان یک رابطه‌ی جنسی به پایان رسیده است. آن‌ها نه اطلاعی دارند و نه بلدند که چگونه باید این رابطه را پیش برد تا در آن، دو طرف ماجرا به اوج لذت برسند.

 یکی دیگر از نکات مایوس کننده و بسیار ملموس، نحوه برخورد مردان و پسران ایرانی با پارتنر خود در طول رابطه‌ی جنسی است. به سبب آن‌که بخش عمده‌ای از دانسته‌های جنسی مردان ما از راه تماشای فیلم‌های پورنو به دست می‌آید برخی از آن‌ها گمان می‌کنند که باید با دوست‌دختر و یا پارتنرشان هم همان رفتاری را داشته باشند که با یک روسپی یا هنرپیشه‌ی پورن، و این برخورد نامناسب و تحقرآمیز بیش از هر چیز دیگری به دختران و زنان ایرانی ضربات روحی و جسمی جبران‌ناپذیری وارد می‌کند به طوری که آن‌ها را از ارتباط با مردان و پسران هم‌وطن‌شان سرخورده می‌کند.

در پایان باید گفت که اگر در مواجهه با این مشکل و ضعف فرهنگی نیز هم‌چون دیگر مشکلات چشمان‌مان را بسته و یا دست به انکارش بزنیم هیچ چیزی نصیب‌مان نمی‌شود و عمق فاصله‌ی موجود میان دختران و پسران ما در غربت، روز به روز بیش‌تر می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , 

۱۰ Comments


 1. فرشید
  2

  خیلی سعی کردی به نوشته‌ات ظاهر علمی و تحقیقی بدهی ولی واقعیت این است که از اول تا آخرش با خوشبینانه‌ترین قضاوت شنیده‌هایی از اطرافیانت بود که در ذهن خودت برایشان چون و چرا تراشیدی. هیج مرجعی به منابع اطلاعاتی مورد استفاده‌ات معرفی نکردی. اصلا معلوم نیست یر اساس کدام آمار به این نتیجه رسیدی که روابط دخترها و پسرهای ایرانی در خارج خوب نیست که بعدش بخواهی برایش علت کشف کنی. احتمال قویتر اما این است که دچار فرافکنی (Projection) شده‌ای. یعنی در حال توصیف مشکلات شخصی خودت هستی ولی با نسبت دادن آن به غیر. مگر اینکه منابع تحقیق خودت را معرفی کنی که در آن صورت یک عذرحواهی طلبت.


 2. M.reza
  3

  be nazare man in didgah az tarafe ye khanum mitoone ta haddi dorost bashe vali az dide ye marde be ghole shoma irani be in mozoo tavajohi nashode….
  dokhtare irani ham hammanade un chizi ke az madaresh dide say dar kontrol kardane rafthaa va amad haaye partnere iranishe….
  tamamiye hazinehaaye zendegisho hataa hazinehaye shakhsisho tavagho dare az pesare irani begire va agar ba nazare mokhalefe pesar movajeh beshe,,,be sadegi soraghe pesare digari khahad raft….inaro ham lotfan eshare mikardin bad nabood…


 3. سام

 4. بهنود
  5

  با دیدن تیتر این نوشته به خواندن آن علاقه مند شدم، چرا که به یک واقعیت را مطرح می کند. آما متاسفانه متن کاملا خالی از حقیقت و غرض ورزانه نوشته شده. کافیست تا در آمریکا زندگی کرده باشید تا بدانید دختران غربی که با پسران ایرانی در ارتباط بوده اند اکثرا از رابطه شان راضی اند، به چند دلیل، یک دلیلش این است که بر عکس نوشته این متن پسران ایرانی به مراتب بیشتر از مردان خارجی به دختران توجه می کنند. دختر غربی به ندرت توجهی را که از پسر شرقی می گیرند از پسر غربی هم می گیرند. اما حقیقتی که نگارنده علاقه نداشته مطرح کند شیفتگی پسران ایرانی به دختران غربی از نظر جنسی و ظاهریست، که فابل بحث است.
  و اما دلیل اصلی فراری بودن پسران و دختران ایرانی از هم خارج از کشور مسایل حاشیه ای فراوان در رابطه دختر و پسر ایرانی و سرک کشیدن های دیگران و فضولی هاست که باعث می شود افراد ترجیح دهند از مجامع ایرانی دیگر دوری کنند.


 5. م
  6

  خوب ننویس جانم! مجبوری ک… شعر بنویسی بیان فحش بدن؟ مازوخیستی؟


  1. فرشید
   7

   حیف است بشریت از بیانات ارزشمند و دوران‌ساز این بزرگوار محروم شود.

 6. 8

  Are you joking?You need to study more to find out how to make a documentry……I am so sorry for Radio koocheh which let broadcast this so-called documentry………..


 7. Arman
  9

  تیتر کاملا گول زننده است.من با بهنود خیلی‌ موافقم.اینجا بیشتر به خاطره حواشی ۱رابطه که بین ما ایرانیا بوجود میاد ترجیح بر این می‌شه که پارتنرت ایرانی‌ نباشه.

  بهنود جان فضولی رو خوب اومدی


 8. el
  10

  مساله بر سر حقانیت جنسیت یا نگرش خاصی نیست مساله بر سر این است که تا این سازوکار معیوب را بررسی نکنیم و بدون تعصب به آن نگاه نکنیم هیچ گاه امکان خروج از آن نخواهد بود
  تا کی قرار بر این است تا با غیرت و تعصب از مسایل پوسیده ای دفاع کنیم که ما را از انسانیت خود خارج می کند؟