Saturday, 18 July 2015
16 September 2021

«خبرهای دوازدهم ژوئن ۲۰۱۲»

2012 June 12

گزارش ناظر سازمان ملل از سوریه:

«کودکان سپر انسانی ارتش سوریه برابر مخالفان»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

مخالفان حکومت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، روز سه‌شنبه، 12 ژوئن، اعلام کردند در درگیری‌ها و گلوله‌باران مناطق مختلف در این کشور که روز گذشته صورت گرفته است بیش از 52 تن کشته شدند.

در همین حال یک گزارش سازمان ملل متحد می‌گوید که در سوریه از کودکان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌شود.

بنا به این گزارش عده‌ای از کودکان مجبور شده‌اند که روی تانک‌های ارتشی سوار شوند تا مخالفان مسلح از حمله به این تانک‌ها خودداری کنند.

رادیکا کواراسووامی، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور مربوط به کودکان در درگیری‌های مسلحانه، در گزارش خود در مورد شرایط کودکان در جریان نا آرامی‌های سوریه هم‌چنین گفته است که کودکان در بازداشت‌گاه‌های نیروهای امنیتی شکنجه و در جریان کشتار غیرنظامیان کشته می‌شوند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیز اعلام کرد درگیری‌ها به مناطقی که پیش از این آرام بود کشیده شده و تعدادی از نیروهای دولتی نیز کشته شده‌اند.

بر اساس این گزارش نیروهای ارتش مناطقی را در شهرهای حمص‌، دیر‌الزور‌، حما‌، درعا‌، لاذقیه‌، ادلب و هم‌چنین منطقه جسر‌الشغور را گلوله‌باران کردند.

در دمشق نیز یک خودر در منطقه برزه منفجر شد.

تلویزیون دولتی سوریه اعلام کرد یکی از اعضای ارتش در این انفجار کشته و دو غیرنظامی نیز زخمی شدند.

همین منبع افزود نیروهای امنیتی عملیات «گروهک‌های تروریستی» برای منفجر کردن یک خودرو در حومه دمشق را خنثا کردند.

روز یک‌شنبه، نیز 60 نفر که 38 تن از آن‌ها غیرنظامی بودند در شهرهای مختلف سوریه کشته شدند.

این درگیری‌ها یک روز پس از آن به وقوع پیوست که رییس جدید شورای ملی سوریه اعلام کرد نبرد مخالفان علیه رژیم اسد وارد مرحله حساسی شده است.

در همین حال تلاش برای حل این بحران در سطح بین الملل ادامه دارد.

در حالی که سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، قرار است روز چهارشنبه بحران سوریه را با مقامات ایران در تهران بررسی کند تلاش سازمان ملل برای برقراری آتش‌بس در سوریه با شکست مواجه شده است.

………………………………………

پس از تایید اعدام 18 ایرانی در عربستان ؛

«احضار کاردار عربستان به وزارت خارجه ایران»

خبر / رادیو کوچه

به دنبال تایید خبر اعدام 18 تن از اتباع ایرانی در عربستان سعودی به اتهام حمل مواد مخدر، حسن زید کاردار این کشور در تهران در غیاب سفیر این کشور به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعترض جمهوری اسلامی به این اقدام به وی ابلاغ شد.

به گزارش مهر، در این دیدار علیرضا عنایتی مدیر کل خلیج فارس وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ضمن محکوم کردن این اقدام خواستار توضیح «فوری» دولت عربستان در این خصوص شد.

وی همچنین اصرار دولت عربستان بر محروم نگه‌داشتن بازدداشت‌شدگان ایرانی از حق دست‌رسی کنسولی را محکوم و مراتب اعتراض شدید ایران نسبت به عدم پای‌بندی آن کشور به تعهدات بین‌المللی و موازین حقوق بشری را ابراز کرد.

کاردار عربستان در این دیدار اظهار داشت‌: «مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران را به دولت متبوع در اولین فرصت منتقل خواهند کرد.»

لازم به اشاره است چندی پیش خبر مربوط به اعدام 18 تن از اتباع ایرانی در عربستان به اتهام قاچاق مواد مخدر منتشر شده اما سخن‌گوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی این خبر را تکذیب کرده بود.

هم‌چنین علی‌اکبر صالحی وزیر خارجه جمهوری اسلامی نیز پیش از انتشار این اخبار گفته بود: «روند اجرای حکم اعدام برخی از زندانیان ایرانی دربند دولت عربستان متوقف شده است.»

………………………………………

مصطفی تاجزاده:

«رهبر جمهوری اسلامی مسوول شرایط موجود در ایران»

خبر / رادیو کوچه

مصطفی تاجزاده عضو زندانی دو حزب اصلاح‌طلب جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، در نامه‌ای سرگشاده به آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، او را مسوول شرایط موجود در این کشور و سرکوب نارضیان دانست.

نامه تاجزاده، هم‌زمان با سومین سال برگزاری انتخابات جنجال‌برانگیز ریاست جمهوری در ایران منتشر شده است.

به گزارش کلمه، تاجزاده در نامه خود به تشریح هفت مورد از «ابهام‌های بی‌پاسخ در گفتار و رفتار حاکمیت» پس از انتخابات ریاست جمهوری پرداخته است.

او با اشاره به «هزاران ساعت میزگرد در صدا و سیما و سخن‌رانی در تریبون‌های رسمی و غیر‌رسمی از نماز جمعه و جماعات گرفته تا وعظ بر منابر و تا مراسم دولتی و … که در محکوم کردن آن اعتراضات و متهم کردن معترضان به براندازی برگزار شده» تاکید کرده است که این روند «کم‌ترین تاثیری در رفع ابهام‌های واقعی موجود در این ماجرا نداشته است.»

تاجزاده در نامه خود خطاب به آیت‌اله خامنه‌ای، به موضع او در نماز جمعه پس از انتخابات اشاره کرده که در آن معترضان را به «اردو‌کشی خیابانی» متهم کرده و مسوولیت خشونت‌ها را بر گرده آن‌ها دانسته است. او این موضع آیت‌اله خامنه‌ای را موضع او در برابر با تجمع‌های بخشی از اصول‌گرایان موسوم به «انصار حزب‌اله» در طول دوران رهبری‌اش مقایسه کرده و خطاب به او نوشته است: «آیا اردوکشی خیابانی- اگر بتوان نام تظاهرات اعتراضی را اردوکشی خیابانی گذاشت-، مطلقن خلاف قانون و ناپسند است و یا فقط برای معترضان به عمل‌کرد ما خلاف قانون و ناپسند است؟»

این فعال اصلاح طلب، در بخش دیگری از نامه خود، با اشاره به شکایت خود و شش فعال سیاسی دیگر از یکی از فرماندهان سپاه پاسداران به نام سردار مشفق، خاطرنشان کرده است که سخنان این فرمانده سپاه، تمام اعتراض‌های معترضان در خصوص تقلب و تخلف در انتخابات را تایید کرده است.

تاج زاده در نامه خود ضمن تشریح ماجرا، خطاب به رهبر جمهوری اسلامی نوشته است: «امروز حدود دو سال و نیم از آن شکایت می‌گذرد نتیجه آن شکایت تا‌کنون تشکیل پرونده‌ای جدید برای برخی از آن هفت شاکی است. یکی از اتهامات آن‌ها در این پرونده شکایت از سردار مشفق است. آن‌ها در بازجویی‌ها باید پاسخ دهند چرا و به چه انگیزه‌ای علیه سردار مشفق شکایت کرده و با این اقدام خود در جهت تضعیف نظام گام برداشته‌اند.»

تاجزاده در پایان نامه خود، به مسوولیت مستقیم آیت‌اله خامنه‌ای در رسیدن کشور به شرایط امروز اشاره کرده و یادآور شده است: «امروز همگان چه طرف‌داران و وابستگان به حاکمیت و ارادتمندان به رهبری و چه منتقدان و مخالفان در این نکته اتفاق نظر دارند که تغییر شرایط موجود و تغییر نحوه برخورد با ناراضیان به تصمیم رهبری بستگی دارد و نه هیچ کس دیگر. این اعتراف و اتفاق نظر به نوبه خود گویای حقیقت دیگری نیز هست و آن این که شرایط موجود و نحوه برخورد با ناراضیان براساس تصمیم رهبری سامان یافته است. بنابراین می‌توان مخاطب این ابهام‌ها را رهبری دانست و از ایشان خواهان رفع ابهام شد.»

………………………………………

وزارت خارجه آمریکا:

«معافیت هفت کشور از تحریم‌های آمریکا علیه ایران»

خبر / رادیو کوچه

وزارت خارجه آمریکا شام‌گاه دوشنبه، 11 ژوئن، اعلام کرد هفت کشور هند، مالزی، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، سریلانکا، ترکیه و تایوان کشورهایی هستند که از تحریم‌های آمریکا علیه ایران معاف شده و به فهرست 11 کشور قبلی که از تحریم‌ها معاف شده بودند، اضافه می‌شوند.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا دستور این معافیت‌ها را صادر کرده است؛ این معافیت در مورد خرید نفت و مبادلات مالی با ایران است.

پیش‌تر و در ماه مارس، آمریکا 10 کشور اروپایی و ژاپن را از تحریم‌های آمریکا علیه ایران معاف کرده بود اما در مقابل از آن‌ها خواسته بود معاملات نفتی خود با ایران را کم کنند.

ایالات متحده آمریکا هنوز چین را از تحریم‌های خود علیه ایران معاف نکرده است. چین از اصلی‌ترین طرف‌های نفتی و مالی با ایران است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت مذاکرات با کشورهای آسیایی در مورد فشار‌ها بر ایران ادامه دارد ولی حاضر نشده به جزییات مذاکرات اشاره کند.

طبق تحریم‌های اخیر آمریکا علیه ایران که از 28 ژوئن، حدود دو هفته دیگر اجرا می‌شود، طرف‌های معامله مالی با بانک مرکزی جمهوری اسلامی که اصلی‌ترین کار آن دریافت پول صادرات نفت ایران است از سوی آمریکا مورد مجازات قرار می‌گیرند.

هیلاری کلینتون طی بیانیه‌ای گفت کشورهایی که روابط با ایران را کاهش داده‌اند، از تحریم‌های آمریکا معاف شده‌اند.

………………………………………

هنگام برگزاری کنسرت در استانبول،

«جنجال‌آفرینی مدونا در کشور اسلامی ترکیه»

خبر / رادیو کوچه

مدونا، خواننده پاپ آمریکایی، یک بار دیگر و این‌بار در کنسرت ترکیه جنجال آفرید.

وی که در تور موسیقی اروپا، به سر می‌برد در روزهای اخیر و در کشور ترکیه، ‌‌هم‌زمان با اجرا در حضور بیش از 50000 نفر، بالاتنه خود را به شرکت‌کنندگان در کنسرت نشان داده است.

مدونای 53 ساله در این کنسرت که در استانبول برگزار شد یک بند از لباس‌زیرش را به پایین انداخت تا سینه‌اش دیده شود.

این در حالی است که مدونا در مسجدی در استانبول ترکیه رسم و رسوم مسلمانان را رعایت کرد و چادر بر سرگذاشت تا موها و اندامش را بپوشاند.

این در حالی است که 99  درصد از ساکنان ترکیه مسلمان هستند و ممکن است با واکنش اسلام‌گرایان در این کشور مواجه شود هرچند که تاکنون پس از گذشت چند روز از اجرای این برنامه اعتراضی نسبت به این موضوع صورت نگرفته است.

………………………………………

آغاز روزه محمودیان در اعتراض به حصر رهبران جنبش سبز،

«پایان اعتصاب غذای رونقی‌ملکی، وبلاگ‌نویس زندانی»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، روز دوشنبه، 11 ژوئن، ‌حسین رونقی‌ملکی، وبلاگ‌نویس زندانی که در پی اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شده بود، در پی موافقت مسوولان با عمل به خواسته‌اش اعتصاب غذای خود را شکست.

به گزارش جرس، این وبلاگ‌نویس زندانی که از دو سال و نیم پیش بدون مرخصی در زندان به سر می‌برد، طبق نظر پزشکان اظهار داشته بود که بدون پی‌گیری کامل درمان در خارج از زندان، امکان بهبود وضعیتش وجود ندارد.

سیدحسین رونقی، از روز شنبه دو هفته پیش دست به اعتصاب غذا زده و او قصد خود برای اعتصاب غذا را در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رهبر جمهوری اسلامی گفته بود: «این‌جانب در اعتراض به این رویه‌های غیر‌قانونی از تاریخ ششم خرداد ۱۳۹۱ اعلام اعتصاب غذا می‌کنم و مسوولیت حفظ جان من بر‌عهده مسوولان جمهوری اسلامی است. این اعتصاب غذا در اعتراض به ناروایی‌ها و شکایت از دخالت‌های سازمان اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات در امور قضایی و سلب استقلال این قوه و تلاش برای احیای قانون اساسی، آیین دادرسی، استقلال قضایی و احیای حقوق زندانیان سیاسی و خانواده‌هایشان نظیر برخورداری از مرخصی، تلفن، ملاقات و غیره است.»

گفتنی است چندی پیش خانه آزادی، یک ارگان غیردولتی در آمریکا، فعال در زمینه تحقیقات و حمایت از دمکراسی، آزادی‌های سیاسی و حقوق بشر، خواستار ارایه مرخصی پزشکی فوری به حسین رونقی‌ملکی، وبلاگ‌نویس زندانی در ایران شده بود.

در همین حال گزارش شده است مهدی محمودیان، زندانی سیاسی در نامه‌ای از زندان رجایی‌شهر، با اعلام حمایت دوباره از رهبران جنبش مردمی ایران موسوم به جنبش سبز و تاکید «بر حیات و تداوم این جنبش»، حصر خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی را «غیرانسانی و غیر قانونی دانست» و با اشاره به وظیفه ایرانیان آزادی‌خواه و دموکراسی‌خواه در دفاع از رای سه سال قبل خود به موسوی و کروبی، اعلام کرد که از امروز 22 خرداد 91 زمان تا پایان حصر رهبران جنبش سبز به عنوان اعتراض، «روزه‌دار خواهد بود.»

 ………………………………………

مقام‌های افغان‌:

«هشت کشته در چند انفجار افغانستان»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 12 ژوئن، مقام‌های افغانستان از انفجار یک بمب کنار جاده‌ای در ولایت وردک در جنوب کابل و کشته شدن دست‌کم پنج تن خبر دادند.

شاهد‌اله شاهد، سخن‌گوی والی وردک در مصاحبه با خبرنگاران اظهار داشت:«این افراد از کابل به طرف غزنی در حرکت بودند وخودروشان‌ در ولسوالی سیدآباد، در منطقه موسوم به هفت آسیاب با یک بمب کنار‌جاده‌ای برخورد کرد.»

تمامی قربانیان این حمله غیرنظامیان گزارش شده و مقامات می‌گویند که یک زن و یک کودک نیز در میان کشته‌شدگان هستند.

در این انفجار به گفته آقای شاهد، دو نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند، اما رییس بیمارستان شهر غزنی به گفته است که اجساد پنج نفر و هم‌چنین چهار فرد زخمی به این بیمارستان منتقل شده است.

رییس بیمارستان وضعیت دو نفر از زخمی‌ها را وخیم اعلام کرد.

در همین حال مقامات در ولایت بلخ می‌گویند انفجار یک بمب کنترل از راه دور، صبح امروز در ولسوالی چهاربولک در ولایت بلخ سه کشته و پنج زخمی بر جا گذاشت.

این بمب در یک دوچرخه جاسازی شده بود و پس از آن‌که خودروی پلیس از نزدیکی آن می‌گذشت، منفجر شد.

تاکنون کسی یا گروهی مسوولیت این انفجارها را برعهده نگرفته است.

روز گذشته نیز انفجار بمب کنار جاده‌ای در ولایت سرپل در شمال افغانستان، منجر به کشته شدن سه غیرنظامی شد.

………………………………………

توسط ماموران گشت ارشاد نیروی انتظامی صورت گرفت،

«بازداشت ده‌ها نفر به اتهام بدحجابی در تهران»

خبر / رادیو کوچه

ماموران گشت ارشاد نیروی انتظامی جمهوری اسلامی روز دوشنبه، 12 ژوئن، برابر برج میلاد تهران از ورود زنان و دخترانی که آن‌ها را «بدحجاب» دانسته به یک کنسرت جلوگیری کرده و ده‌ها نفر از جمله یک بازیگر سینما را بازداشت کردند.

به گزارش ایسنا، ماموران پلیس از عصر دوشنبه «طرح تشدید برخورد با بدحجابی و مانکن‌ها در اماکن فرهنگی» را به مرحله اجرا گذاشتند و در نخستین اقدام، «با حضوری گسترده در مجموعه فرهنگی برج میلاد که قرار بود در آن کنسرت یکی از خوانندگان برگزار شود، ضمن برخورد با افراد بدحجاب از ورود آن‌ها به کنسرت جلوگیری کردند.»

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، «ل. الف»، بازیگر سینما، تاتر و تلویزیون نیز که قصد ورود به این کنسرت را داشت به دلیل بدحجابی مورد تذکر ماموران پلیس امنیت اخلاقی قرار گرفت و در نهایت‌ توسط پلیس دستگیر شد.

احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی، با اشاره به برخوردهای ماموران گشت ارشاد با دختران و زنان به گفته وی «بدحجاب»، تاکید کرده است که «نیروی انتظامی از برگزاری مراسمی که در آن عفاف و حجاب رعایت نمی ‌شود، جلوگیری می‌کند.»

لازم به اشاره است روز یک‌شنبه، بهمن کارگر، معاون اجتماعی نیروی انتظامی از آن‌چه که رواج «بدپوششی در محیط هنری و سینمایی» خواند به شدت انتقاد کرد و گفت که «هر جشن‌واره و جشنی در حوزه سینما که بر مبنای ارزش‌ها نباشد تعطیل می‌شود.»

………………………………………

‌مسوول سیاست خارجه اتحادیه اروپا:

«توافق بر سر محورهای گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران»

خبر / رادیو کوچه

کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، روز دوشنبه، 12 ژوئن، اعلام کرد که اتحادیه اروپا و مقام‌های جمهوری اسلامی بر سر محورهای گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در مسکو، پایتخت روسیه توافق کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دفتر خانم اشتون روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این توافق طی تماس یک‌ساعته تلفنی بین کاترین اشتون و سعید جلیلی، مذاکره‌کننده ایرانی، صورت گرفته‌است.

در این بیانیه آمده‌است که اشتون و جلیلی «بر الزام هم‌کاری ایران با پیشنهادهای گروه 1+5 در راستای رفع نگرانی‌های مرتبط با ماهیت صرفن صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران توافق کردند.»

سعید جلیلی نیز روز سه‌شنبه درباره محتوای این تماس تلفنی اظهار داشت که کاترین اشتون در این تماس ابراز آمادگی کرده‌است «تا در مسکو درباره پیشنهادهای پنج گانه جمهوری اسلامی ایران در بغداد اعم از موضوعات هسته‌ای و غیرهسته‌ای گفت‌وگو کند.»

قرار است که گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در روزهای 17 و 18 ژوئن، در مسکو پی‌گیری شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,