Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
با هم تاریخ را می‌سازیم-جام ملت‌های اروپا،

«گره کور در گروه نخست یورو ۲۰۱۲»

2012 June 13

بهنام / گزارش / رادیو کوچه

روز دوم برای گروه A جام ملت‌های اروپا 2012 در حالی آغاز شد که به قول فوتبال‌دوستان گره کوری در این گروه افتاده که تنها بازی‌های روز آخر می‌تواند این گره را باز کند. در جایی که در بازی‌های روز نخست آن نتایج غیرقابل پیش‌بینی رقم خورد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تیم ملی فوتبال جمهوری چک که در دیدار نخست خود در یورو 2012 شکست سنگین 4 بر 1 را برابر روسیه تجربه کرده بود، در بازی دوم یونان را با نتیجه دو بر یک از پیش رو برداشت.

تیم چک در حضور بیش از 40 هزار تماشاگر ورزش‌گاه وروکلاو مونیسیپال از همان دقایق ابتدایی حملات زیادی روی دروازه یونان انجام داد و دو گل خود را در 6 دقیقه اول بازی به ثمر رساند‌ تا جمهوری چک اولین کشوری باشد که در تاریخ جام ملت‌ها پس از شش دقیقه دو گل پیش می‌افتد.

[youtube width=”500″ height=”378″]http://www.youtube.com/watch?v=_fVU9cXLQbo&feature=player_embedded[/youtube]

ابتدا در دقیقه 3 ‌پتر ییراچک‌ روی پاس تماشایی در عمق دفاع یونان صاحب توپ شد و با یک ضربه دقیق توپ را از سد ‌کاستاس چالکیاس‌ دروازه‌بان حریف عبور داد و به تور دروازه یونان چسباند تا چک خیلی زود یک بر صفر پیش بیفتد.

تنها 3 دقیقه بعد ‌تئودور گبرسلاسی‌ در سمت چپ خط دفاعی صاحب توپ شد و بعد از نفوذ ارسال کوتاهی روی دروازه یونان انجام داد و توپ روی اشتباه چالکیاس و ضربه ‌واکلاو پیلار‌ در شرایطی نامتعادل برای دومین بار وارد دروازه یونان شد.

نیمه نخست با برتری 2 بر صفر چک به پایان رسید. در نیمه دوم و در دقیقه 53 اشتباه عجیب ‌پتر چک‌ یک گل را به یونان هدیه داد. توپی که به آرامی می‌توانست در دستان چک آرام بگیرد از دست او رها شد و جلوی پای ‌تئوفانیس گکاس‌ مهاجم یونان افتاد، او هم با یک ضربه مطمئن دروازه خالی را باز کرد و اختلاف را به حداقل رساند اما نتوانست این بازی را با تساوی و یا برد عوض کند.

اما از سویی دیگر و در بازی دوم گروه A، با تساوی دو تیم لهستان و روسیه وضعیت گروه اول جام ملت‌های اروپا پیچیده شد.

در بازی دوم گروه اول یورو 2012 روز سه‌شنبه 12 ژوئن، لهستان، یکی از دو میزبان این تورنمنت، مقابل روسیه قرار گرفت که این مسابقه پر افت و خیز با نتیجه یک بر یک به پایان رسید.

روسیه که در بازی قبلی با نتیجه 4 بر یک جمهوری چک را در هم کوبیده بود، در این بازی هم با تاکتیکی تهاجمی فرصت‌های متعددی بر روی دروازه میزبان خلق کرد. آندری آرشاوین مانند دیدار نخست روسیه، نمایش موفقی داشت و بنیان‌گذار بسیاری از حملات روسیه بود.

گل اول این مسابقه روی ارسال دقیق آرشاوین و ضربه سر آلن زاگوئف در دقیقه 37 به ثمر رسید. زاگوئف در مقابل چک هم دو گل برای روسیه زده بود و اکنون با سه گل مدعی اصلی آقای گلی مسابقات به شمار می‌رود.

لهستان که برای زنده نگه داشتن امید خود برای صعود نیازمند امتیاز از این بازی بود، بعد از دریافت گل فشار خود را بر دروازه روسیه افزود اما نتوانست در نیمه نخسن نتیجه را تغییر دهد.

[youtube width=”500″ height=”378″]http://www.youtube.com/watch?v=zyCxrM-BeKU&feature=player_embedded[/youtube]

در نیمه دوم ابتدا شاگردان ‌دیک ادووکات‌ چند فرصت جدی گل زدن دیگر به وجود آوردند اما نتوانستند بهره‌ای از آن‌ها ببرد تا این‌که در دقیقه 57 کوبا، یاکوب بوژتوکوفسکی، کاپیتان لهستان پا به توپ تا پشت محوطه جریمه آمد و با یک شوت دقیق و محکم توپ را به سه کنج دروازه روسیه فرستاد و بازی را به تساوی کشاند.

این نتیجه علارغم فرصت‌های زیاد دو تیم تا پایان حفظ شد تا هر دو تیم با کسب یک امتیاز از زمین مسابقه خارج شوند.

Team

Pld

W

D

L

GF

GA

GD

Pts

 Russia

2

1

1

0

5

2

+3

4

 Czech Republic

2

1

0

1

3

5

−2

3

 Poland

2

0

2

0

2

2

0

2

 Greece

2

0

1

1

2

3

−1

1

با پایان روز دوم بازی‌های این گروه، نکته جالب توجه این است که هنوز هر چهار تیم امکان صعود از این گروه را دارند و بازی‌های دور سوم این گروه ممکن است حتا به حذف روسیه و چک، تیم‌های اول و دوم گروه نیز بیانجامد.

در ادامه این رقابت‌ها روز چهارشنبه، 13 ژوئن، ابتدا دانمارک و پرتغال از ساعت 18:30 ‌به وقت ایران، روبه‌رو خواهند شد. سپس آلمان و هلند از ساعت 23:15 به وقت ایران مسابقه خواهند داد.

خبرهای یورو 2012

پیش از آغاز مسابقه دو تیم روسیه و لهستان طرف‌داران این دو تیم در خیابان‌های ورشو با هم درگیر شدند که منجر به مصدومیت تعدادی از آن‌ها شد.

اتحادیه فوتبال اروپا، یوفا، اتحادیه فوتبال روسیه را به دلیل رفتار تماشاگران این تیم در دیدار با جمهوری چک جریمه کرد. علت این جریمه درگیری تماشاگران با ناظران بازی و فحاشی به بازیکنان جمهوری چک عنوان شده است.

سرمربی تیم ملی فوتبال جمهوری چک گفت تیمش در بازی آینده حق اشتباه ندارد.

زلاتان ابراهیموویچ‌، مهاجم تیم ملی فوتبال سوئد، که تیمش دوشنبه شب با نتیجه 2 بر یک در گروه D مقابل اوکراین شکست خورد گفت فشار زیادی بر دوش او وجود دارد با این حال از این وضعیت رضایت دارد.

روی هاجسون، سرمربی تیم ملی فوتبال انگلیس از کسب نتیجه تساوی مقابل فرانسه ابراز رضایت کرد.

 «صفحه ویژه جام ملت‌های اروپا»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,