Saturday, 18 July 2015
23 September 2021
بیست‌و‌‌چهارم خرداد- سیزدهم ژوئن

«تقویم تاریخ بیست‌وچهارم خرداد»

2012 June 13

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1865 میلادی- «ویلیام باتلر ییتس» (William Butler Yeats) یکی از بزرگ‌ترین شاعران و نمایش‌نامه‌نویسان ایرلندی متولد شد.

او برند‌‌ه‌ی جایزه‌ی اد‌‌بی نوبل بود، بخشی از تحصیلاتش را د‌‌ر ایرلند‌‌، و بخشی د‌‌یگر را د‌‌ر لند‌‌ن گذراند‌‌ و د‌‌ر این د‌‌وران، به علوم غریبه علاقه‌مند‌‌ شد‌‌. کتاب «برزخ سلتی» را نوشت‌‌ که د‌‌ر سال 1893 منتشر شد‌‌. نام این کتاب بعد‌‌ها نام مکتبی د‌‌ر نوشتن شد‌‌ که می‌کوشید‌‌ فرهنگ کهن ایرلند‌‌ی را احیا کند‌‌. «تصلیب مرد‌‌ مطرود»‌‌، د‌‌استانی ترس‌ناک از د‌‌وران وحشت قرون وسطا است که د‌‌ر سال 1898 به انتشار رسید.

1944 میلادی- نخستین موشک «V-1» آلمان معروف به بمب پرنده بر انگلستان فرود آمد. نیروی هوایی آلمان بمباران شهر لندن را آغاز کرد. واژه آلمانی که برای نامیدن این بمب‌ها از آن استفاده شد به معنای «اسلحه انتقامی» بود.

این موشک‏ها، اولین موشک‏های زمین به زمین در جهان بودند و پس از جنگ جهانی دوم، سایر کشورها با تکمیل تکنولوژی آن، موشک‏های زمین به زمین پیش‌رفته امروزی را ساختند.

2000 میلادی- برای نخستین‌بار پس از جنگ کره، «کیم دای جونگ» رییس‌ جمهوری کره جنوبی، با «کیم جونگ ایل» رهبر کره شمالی، در پیونگ یانگ دیدار کرد. دو کشور پس از برقراری آتش‌بس در جنگ کره در سال 1953، همواره روابط پرتنشی داشته‌اند که برنامه هسته‌ای کره شمالی یکی از عوامل اصلی این تنش در سال‌های اخیر به‌شمار می‌آمد.

کیم دای جون رییس جمهوری کره جنوبی در سال 2009 درگذشت و در 2011 بر پایه اعلام تلویزیون کره شمالی، کیم جونگ ایل نیز در حین سفر با قطار درگذشت.

———————————————–

1388 خورشیدی- تظاهراتی در تهران و هم‌چنین برخی دیگر از شهرهای ایران، توسط هزاران تن از معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ایران، به راه افتاد. هواداران محمود احمدی‌نژاد در میدان ولی عصر تهران برای برگزاری جشن پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری تجمع کردند. محمود احمدی‌نژاد جشن پیروزی‌ در این میدان به راه انداخت و در این جشن او مخالفین خود را خس و خاشاک خواند. با این حال بار دیگر در تهران بین مردم و پلیس درگیری‌هایی ایجاد شد که این درگیری‌ها در اطراف دانش‌گاه تهران نیز جریان داشت.

1928 میلادی‌- زادروز «جان نش» (John Forbes Nash) ریاضی‌دان آمریکایی است. جان در تکامل نظریه‌ «بازی‌ها» نقش بسیار موثری داشت و به‌خاطر تلاش‌هایش در این زمینه، در سال 1994 میلادی برنده جایزه نوبل اقتصاد شد.

براساس زندگی پروفسور «جان فوربز نش» کتابی با نام «یک ذهن زیبا» به قلم «سیلویا ناسار» (Sylvia‌ Nasar) نوشته شده و  فیلمی با همین نام نیز ساخته شده است.

برخی از روی‌دادهای دیگر

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

جشن کتاب

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,