Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
آقای خوشبختی- بخش دوم

«مدیریت زمان»

2012 June 13

آقای خوشبختی/ رادیو کوچه

امروز با برنامه یازدهم از مجموعه برنامه‌های «موفقیت»، در خدمت شما همراهان ارزش‌مند هستم و به ادامه موضوع «مدیریت زمان» می‌پردازم. امیدوارم این برنامه‌ها به ارزش‌های فردی شما بی‌افزاید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

دوستان با اراده من. از شما تشکر می‌کنم که با روحیه‌ای مثبت و یادگیرنده آماده شنیدن این برنامه هستید.

در برنامه قبل گفتم که بایستی به‌صورت ویژه به موضوع «مدیریت زمان» از دیدگاه علم موفقیت بپردازیم. لذا ابتدا به تعریف و تشریح واژه «مدیریت» پرداختم. هم‌چنین در برنامه‌های هشت و نه، واژه «زمان» را توضیح دادم. حال که با واژگان «مدیریت» و «زمان» به طور جداگانه آشنا شدیم، می‌توانیم به موضوع «مدیریت زمان» بپردازیم.

به نظر می‌رسد که انسان هیچ‌وقت برای تمام کارهایی که باید انجام دهد فرصت کافی ندارد. همه ما آن‌قدر، در انبوه کارها و مسوولیت‌های فردی و خانوادگی و اجتماعی غرق شده‌ایم که حتا فرصت پرداختن به خود و علایق خود را هم نداریم. مدت‌ها است حسرت یک تفریح حسابی به دل‌مان مانده است. کارهای فراوان انباشته شده‌ای هم داریم که منتظر هستیم روزی فرصتی برای انجامش پیش بیاید. اما چه بسیار از این دست امور که در طول زمان کم‌کم به دست فراموشی سپرده می‌شوند چون هیچ‌گاه فرصت انجامش را نمی‌یابیم. از همه بدتر این‌که این نرسیدن‌ها کار امروز و دیروز و فردا و کار یک روز و دو روز نیست. تقریبن هر روز را با کارهای عقب مانده و انجام نشده به پایان می‌بریم. بعضی‌ها در چنین شرایطی می‌گویند «ای کاش هفته به جای هفت روز ده روز بود، ای کاش شبانه روز 30 ساعت بود، ای کاش یک ساعت 100 دقیقه بود.»

تا به حال بارها و بارها به خاطر عدم انجام به موقع کارها مجبور به عذرخواهی از دیگران شده‌ایم. خود ما هم جملاتی نظیر «ببخشید که دیر شد، یا با عرض معذرت فرصت نشد، یا آخ آخ ببخشید یادم رفت» را بارها از دیگران شنیده‌ایم. اما دنیای پیش‌رفته امروز با این سرعت‌های عجیب و غریب دیگر پذیرای این‌ عذر و بهانه‌ها نیست. باید خودمان را با زمان و ساعت روز دنیا هماهنگ کنیم و‌گرنه عقب می‌مانیم و هیچ‌کس منتظرمان نخواهد ماند. اما دنیای مدرن برای هر مسئله‌ای راه حلی هم ارایه می‌‌دهد. موثرترین راه حل، مدیریت زمان است.

اما مدیریت زمان چیست؟ با توجه به این‌که در برنامه هشتم و نهم راجع به مفهوم زمان و در برنامه قبل یعنی برنامه دهم راجع به مفهوم مدیریت توضیح دادم، می‌توانید تصور یا تعریفی ذهنی از مدیریت زمان داشته باشید. اما اجازه بدهید که به برخی تعاریف مدیریت زمان اشاره کنم.

صاحب‌نظران معتقدند که مدیریت زمان یعنی استفاده مطلوب از زمان برای اجرای برنامه‌ها و فعالیت‌های مناسب با اهداف. یعنی این‌که از فرصت‌ها و لحظه‌هایی که داریم به‌ترین استفاده را داشته باشیم. مدیریت زمان یعنی رییس وقت خود بودن. یعنی استفاده بهینه از زمان و کوشش برای اجرای برنامه‌ها با جدیت و تلاش تمام و اجازه ندادن به دخالت ناروای امور و حادثه‌ها. مدیریت زمان یعنی این‌که کنترل زمان و کار خویش را به دست گیرید و اجازه ندهید که امور و حوادث شما را هدایت کنند، در واقع انسانی که در رابطه با جریانات زندگی منفعل عمل کند، زمانش به شدت هدر خواهد رفت. حال که با مفهوم کلی مدیریت زمان آشنا شدید وقت آن رسیده که با مفهوم مدیریت زمان از دیدگاه علم موفقیت آشنا بشویم. اما قبل از آن باید به موضوع مهمی اشاره کنم که خیلی وقت‌ها فراموش شده و به آن توجهی نمی‌شود.

دوستان من، یک اشکال و اشتباه جهانی راجع به مدیریت زمان وجود دارد. در حقیقت مدیریت زمان یک تفاوت عمده با سایر انواع مدیریت دارد. همان‌طور که می‌دانید هنگام مدیریت چیزی، کنترل آن ‌را به دست می‌گیریم. به عنوان مثال در مدیریت مالی موجودی‌مان را هدایت می‌کنیم، هزینه می‌کنیم، سرمایه‌گذاری می‌کنیم، ذخیره می‌کنیم یا در مدیریت منابع انسانی به آدم‌ها برنامه‌ و آموزش می‌دهیم و بر آن‌ها کنترل و نظارت داریم تا مطابق برنامه‌های از پیش تعیین شده به اهداف دست یابند. ما‌ پول‌ها و آدم‌ها را مدیریت می‌کنیم چون می‌توانیم کنترل آن‌ها را به دست بگیریم. می‌توانیم آن‌ها را متوقف کنیم یا به سرعت‌شان بی‌افزاییم. می‌توانیم کم و زیادشان کنیم. اما آیا می‌توانیم چنین کنترلی بر زمان داشته باشیم؟ آیا می‌توانیم زمان را متوقف کنیم یا سرعتش را تغییر دهیم؟ آیا زمان در اختیار و کنترل ما‌است؟ مسلمن نه. پس مفهوم مدیریت زمان با مفهوم سایر انواع مدیریت اساسن متفاوت است. اما چطور باید مدیرت زمان رو توضیح داد؟ چطور باید مفهوم مدیریت زمان را درک کرد؟

برای پاسخ به این سوال با من در برنامه بعد، برنامه دوازدهم هم‌راه شوید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,