Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
معاون دبیرکل سازمان ملل:

«سوریه گرفتار جنگ داخلی است»

2012 June 13

خبر / رادیو کوچه

برای نخستین بار، شام‌گاه سه‌شنبه، 12 ژوئن، یک مقام ارشد سازمان ملل به‌طور رسمی بروز جنگ داخلی در سوریه را اعلام داشته و آمریکا نسبت به تمدید ماموریت ناظران صلح سازمان ملل در سوریه ابراز تردید کرده است.

با تشدید درگیری مسلحانه بین ارتش سوریه و نیروهای مسلح مخالف حکومت بشار اسد، رییس جمهوری، آروه لادسو، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور پاسداران صلح، گفته است که با توجه به وضعیت جاری در جمهوری سوریه، این کشور به‌طور قطع گرفتار جنگ داخلی تمام عیار است.

آقای لادسو به عنوان نشانه‌های بروز جنگ داخلی در سوریه، گفته است که نیروهای مخالف حکومت بر بخش‌های قابل توجهی از شهرها تسلط دارند در حالی‌که ارتش سوریه امکانات نظامی هر چه بیش‌تری را برای مقابله با آنان به کار گرفته است.

روز گذشته گزارش شد که ارتش سوریه از هلی‌کوپترهای توپ‌دار و احتمالن هواپیماهای بدون سرنشین برای حمله به مناطق شهری تحت تصرف نیروهای مخالف استفاده کرده که در نتیجه، تلفات سنگینی به غیرنظامیان ساکن این مناطق هم وارد شده است.

در عین حال، کشورهای غربی نیز اقدام نظامی برای سرنگونی حکومت سوریه را بدون تایید کامل شورای امنیت منتفی دانسته و حتا با وجود اظهارات معاون دبیرکل سازمان ملل در مورد بروز جنگ داخلی در سوریه، دبیرکل ناتو گفته است که مداخله نظامی خارجی «راه درستی» برای حل این بحران نیست و از اعضای شورای امنیت خواسته است در این مورد به اقدامات سیاسی دست بزنند.

برخی ناظران گفته اند که احتمالا تنها تحولی که ممکن است در آینده نزدیک روی دهد، اقدام ترکیه در ایجاد منطقه امن در داخل مرز سوریه برای پناه‌جویانی است که از مناطق جنگی می‌گریزند که البته می‌تواند به مرکزی برای سازماندهی نیروهای مخالف حکومت سوریه نیز تبدیل شود و حتا ممکن است در اجرای این طرح، ترکیه خواستار حمایت برخی کشورهای عضو ناتو در ایجاد منطقه پرواز ممنوع شود.

بیشتر بخوانید:

 «کودکان، سپر انسانی ارتش سوریه برابر مخالفان»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,