Saturday, 18 July 2015
18 September 2021

«خبرهای سیزدهم ژوئن ۲۰۱۲»

2012 June 12

در مراسم سال‌مرگ هدی صابر،

‌«انتقال چند زندانی سیاسی به سلول انفرادی»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌ها روز دوشنبه، 11 ژوئن، هنگامی که زندانیان بند 350 زندان اوین مشغول برگزاری مراسمی برای سال‌مرگ هدی صابر، زندانی سیاسی بوده‌اند، نیروهای گارد ویژه به این بند وارد شده و عده‌ای از زندانیان را به سلول انفرادی منتقل کرده‌اند.

به گزارش کلمه، هنگام برگزاری این مراسم، برق این بند قطع شده و 50 نفر از نیروهای گارد ویژه وارد این بخش از زندان شده‌اند.

به دنبال ورود ماموران، شماری از زندانیان از جمله سعید جلالی‌فر، فرشاد قربان‌پور، سعید متین‌پور و بهمن احمدی‌امویی به سلول انفرادی منتقل شده‌اند.

هم‌چنین گزارش شده که بهمن احمدی‌امویی، روزنامه‌نگار زندانی پس از انتقال به انفرادی، به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شده است. او ابتدا به قرنطینه این زندان و سپس صبح روز سه‌شنبه به بند زندانیان سیاسی منتقل شد.

بهمن احمدی‌امویی در پی نوشتن چند مقاله انتقادی در حوزه عمل‌کرد اقتصادی دولت در خرداد 88 بازداشت شد و پس از محاکمه به 5 سال حبس تعزیری محکوم شد.

گفتنی است هدی صابر، فعال ملی‌-‌مذهبی که سال گذشته در پی جان‌باختن هاله سحابی در جریان مراسم خاک‌سپاری پدرش، عزت‌اله سحابی، دست به اعتصاب غذا زد در بند 350 به سر می‌برد و چند روز پس از اعتصاب غذا در پی آن‌چه عارضه قلبی گزارش شده، درگذشت.

……………………………………….

دادگاه انقلاب تبریز برگزار شد،

«برگزاری دادگاه داود شیری، فعال سیاسی»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه‌، 11 ژوئن‌، دادگاه رسیدگی به اتهام داود شیری‌، فعال سیاسی در شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز‌، برگزار شد.

داود شیری‌، به هم‌راه وکیل‌اش مهدی جعفرزاده‌، از اتهام انتسابی تبلیغ علیه نظام جمهوراسلامی،‌ در شعبه‌ی مذکور‌، به ریاست قاضی بیات دفاع کرد.

این اتهام‌، به لحاظ احتمال شرکت داود شیری در تجمع اعتراضی سیزدهم فروردین ماه سال نود به خشک‌‌شدن دریاچه‌ی ارومیه‌، به وی وارد شده است.

نام‌برده‌، روز پنج‌شنبه سیزدهم بهمن ماه سال گذشته‌، ماموران اداره‌ی اطلاعات وارد منزل شخصی آقای شیری شده و پس از تفتیش و بازرسی، منزل را ترک کردند.

……………………………………….

در اعتراض به انتخاب پوتین به عنوان رییس جمهوری،

«برگزاری تظاهرات گسترده در روسیه»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 12 ژوئن، مخالفان ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، علیه انتخاب مجدد او به ریاست جمهوری دست به تظاهرات زده اما وی این تظاهرات را عامل تفرقه ملی و تضعیف روسیه خوانده است.

چندین هزار تن از معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری روسیه از نقاط مختلف مسکو، پایتخت، به سوی محل برگزاری تظاهرات مخالفت با ادامه حکومت ولادیمیر پوتین به راه‌پیمایی پرداختند.

در انتخابات ماه مارس، ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری پیشین روسیه پس از چهار سال تصدی سمت نخست وزیری، بار دیگر با کسب اکثریت بزرگ آرا به ریاست جمهوری انتخاب شد.

از آنجا که براساس قوانین روسیه، یک فرد نمی‌تواند بیش از دو دوره متوالی به ریاست جمهوری انتخاب شود، ولادیمیر پوتین پس از دو دوره تصدی این سمت، چهار سال مقام نخست وزیر روسیه را برعهده گرفت تا بار دیگر بتواند نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود.

در انتخابات پارلمان روسیه در ماه دسامبر سال گذشته هم که به پیروزی مجدد نامزدهای حزب حاکم روسیه متحد منجر شد، احزاب مخالف در اعتراض به آن‌چه که تقلب گسترده انتخاباتی توسط نهادهای دولتی می‌دانستند، بزرگ‌ترین تظاهرات اعتراضی روسیه از زمان سقوط شوروی سابق را برگزار کردند.

سازمان‌دهندگان تظاهرات روز سه‌شنبه با متهم کردن دولت به دخالت در انتخابات ریاست جمهوری، خواستار کناره‌گیری ولادیمیر پوتین و برگزاری مجدد انتخابات در فضای سالم و آزاد شده‌اند.

تظاهرات روز سه‌شنبه یک روز پس از آن برگزار می‌شود که ماموران امنیتی، با مراجعه به محل سکونت شماری از فعالان سیاسی مخالف دولت، دست‌گاه‌های کامپیوتر و موبایل آنان را مصادره کردند و با خود بردند.

در واکنش به برنامه تظاهرات روز سه‌شنبه، آقای پوتین با هشدار مجدد در مورد خطراتی که روسیه را تهدید می‌کند، بار دیگر خواستار وحدت تمامی مردم در حمایت از دولت شد و گفت اجازه نمی‌دهد «تکان‌های اجتماعی» کشورش را تضعیف کند.

 ……………………………………….

در مناطق شیعه‌نشین روی داد،

«9 انفجار و نزدیک به شصت کشته در عراق»

خبر / رادیو کوچه

یک منبع در وزارت کشور عراق روز چهارشنبه، 13 ژوئن، اعلام کرد بر اثر انفجار چندین خودروی بمب‌گذاری شده در چهار شهر کرکوک، بغداد، کربلا و حله، دست‌کم 57 تن کشته و حدود 69 نفر زخمی شدند. این انفجارها در مناطق شیعه‌نشین روی داده است.

به گزارش الجزیره، یک منبع مطلع در وزارت کشور عراق بامداد روز چهارشنبه اعلام کرد انفجارهای مهیبی شهر بغداد را تکان داد.

وی گفت: «این انفجار‌ها در مناطق شیعه‌نشین و در حالی که آن‌ها مشغول مراسم مذهبی بودند صورت گرفته است.»

بر اساس این گزارش 9 خودرو ی بمب‌گذاری شده در این عملیات به کار گرفته شده بود.

در همین حال یک افسر پلیس در شهر حله که یکی از مناطق وقوع انفجارها بوده، گفته است در شهر حله دو خودرو در مرکز شهر منفجر شدند.

این افسر پلیس گفت: «در این دو انفجار 42 تن کشته شدند و 45 تن دیگر زخمی گشتند.»

این انفجارها در حالی صورت گرفته است که پس از خروج کامل نیروهای آمریکایی از این کشور، امنیت عراق به نیروهای محلی سپرده شده است.

……………………………………….

جام جهانی 2014 برزیل،

«تساوی تیم ملی فوتبال ایران برابر قطر»

خبر / رادیو کوچه

تیم ملی فوتبال ایران، شام‌گاه سه‌شنبه، 12 ژوئن، در مرحله مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل، در خانه متوقف شد.

تیم ایران که پیش از این و در دیدار نخست و خارج از خانه برابر ازبکستان به پیروزی رسیده بود در این دیدار و در ورزش‌گاه آزادی تهران برابر قطر با نتیجه تساوی یک بر یک متوقف شد.

در هفته سوم از مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل، شاگردان کارلوس کی‌روش شروع خوبی داشتند و در 10 دقیقه ابتدایی حملات کم‌اثری را روی دروازه حریف پی‌ریزی کردند اما نتوانستند از آن‌ها به گل برسند.

تیم ملی فوتبال ایران با این تساوی 4 امتیازی شد و بعد از کره جنوبی که 6 امتیازی است در رده دوم جدول قرار گرفت.

……………………………………….

معاون دبیرکل سازمان ملل:

«سوریه گرفتار جنگ داخلی است»

خبر / رادیو کوچه

برای نخستین بار، شام‌گاه سه‌شنبه، 12 ژوئن، یک مقام ارشد سازمان ملل به‌طور رسمی بروز جنگ داخلی در جمهوری سوریه را اعلام داشته و آمریکا نسبت به تمدید ماموریت ناظران صلح سازمان ملل در سوریه ابراز تردید کرده است.

با تشدید درگیری مسلحانه بین ارتش سوریه و نیروهای مسلح مخالف حکومت بشار اسد، رییس جمهوری، آروه لادسو، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور پاسداران صلح، گفته است که با توجه به وضعیت جاری در جمهوری سوریه، این کشور به‌طور قطع گرفتار جنگ داخلی تمام عیار است.

آقای لادسو به عنوان نشانه‌های بروز جنگ داخلی در سوریه، گفته است که نیروهای مخالف حکومت بر بخش‌های قابل توجهی از شهرها تسلط دارند در حالی‌که ارتش سوریه امکانات نظامی هر چه بیش‌تری را برای مقابله با آنان به کار گرفته است.

روز گذشته گزارش شد که ارتش سوریه از هلی‌کوپترهای توپ‌دار و احتمالن هواپیماهای بدون سرنشین برای حمله به مناطق شهری تحت تصرف نیروهای مخالف استفاده کرده که در نتیجه، تلفات سنگینی به غیرنظامیان ساکن این مناطق هم وارد شده است.

در عین حال، کشورهای غربی نیز اقدام نظامی برای سرنگونی حکومت سوریه را بدون تایید کامل شورای امنیت منتفی دانسته و حتا با وجود اظهارات معاون دبیرکل سازمان ملل در مورد بروز جنگ داخلی در سوریه، دبیرکل ناتو گفته است که مداخله نظامی خارجی «راه درستی» برای حل این بحران نیست و از اعضای شورای امنیت خواسته است در این مورد به اقدامات سیاسی دست بزنند.

برخی ناظران گفته اند که احتمالا تنها تحولی که ممکن است در آینده نزدیک روی دهد، اقدام ترکیه در ایجاد منطقه امن در داخل مرز سوریه برای پناه‌جویانی است که از مناطق جنگی می‌گریزند که البته می‌تواند به مرکزی برای سازماندهی نیروهای مخالف حکومت سوریه نیز تبدیل شود و حتا ممکن است در اجرای این طرح، ترکیه خواستار حمایت برخی کشورهای عضو ناتو در ایجاد منطقه پرواز ممنوع شود.

……………………………………….

به دلیل نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران،

«جریمه 619 میلیون دلاری یک بانک هلندی»

خبر / رادیو کوچه

یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های هلند به دلیل نقض تحریم‌های مالی آمریکا علیه ایران، موظف به پرداخت 619 میلیون دلار جریمه شده است.

به گزارش روزنامه وال‌استریت جورنال، بانک هلندی «آی‌ان‌جی»، به خاطر نقض تحریم‌های مالی آمریکا علیه ایران و کوبا و مراودات مخفیانه با این دو کشور، به پرداخت 619 میلیون دلار جریمه محکوم شده است.

این بانک متهم شده است که از طریق شرکت‌های ویترین و هم‌چنین انتقال پول از طریق چندین بانک به نحوی که امکان ردیابی نقل و انتقال‌ها ناممکن شود، با ایران و کوبا وارد معامله شده است.

در خصوص ایران، گزارش شده است که «آی‌ان‌جی»  نقل و انتقالات مالی‌ای را به نفع بانک مرکزی و شرکت نفت جمهوری اسلامی انجام داده است.

چندین سازمان پس از دو سال تحقیق روی فعالیت‌های بانک «آی‌ان‌جی» اعلام کرده‌اند که این بانک از اوایل دهه 90 میلادی تا سال 2007، از طریق «بیش از 20 هزار نقل و انتقال مالی» مخفیانه، توانسته‌ است «بیش از 2 میلیارد دلار» را از مجرای سیستم بانکی آمریکا به ایران و کوبا منتقل کند.

این در حالی است که خزانه‌داری آمریکا با تحریم چندین کشور از جمله ایران، دست‌رسی این کشورها به سیستم بانکی آمریکا را منع کرده است.

بانک «آی‌ان‌جی» روز سه‌شنبه، 12 ژوئن، با قبول مسوولیت در قبال این نقل و انتقالات گفته است که نقض قوانینی که تا سال 2007 از سوی این بانک صورت گرفته «جدی و غیر‌قابل‌قبول» است، اما در عین حال تاکید کرده است که بانک «آی‌ان‌جی» از سال 2007 تاکنون تغییرات فراوانی را شاهد بوده است.

در عین حال یک گروه از کارشناسان سازمان ملل از شورای امنیت و کمیته تحریم‌های ایران در سازمان ملل خواسته‌اند تا دو شرکت ایرانی را به دلیل صادرات سلاح، مشمول تحریم‌های خود کنند.

این کارشناسان خواستار تحریم شرکت حمل و نقل هوایی «یاس‌ایر» و شرکت واردات و صادرات «ساد ایران» شده‌اند. ظن آن می‌رود که این دو شرکت برای ارتش سوریه سلاح حمل کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,