Saturday, 18 July 2015
20 September 2021
بیست‌و‌پنجم خرداد- چهاردهم ژوئن

«تقویم تاریخ بیست‌وپنجم خرداد»

2012 June 14

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1315 خورشیدی- «رضا بیک ایمانوردی» بازی‌گر ایرانی در تهران زاده شد. وی فعالیت هنری را سال 1327 با بازی در تروپ تاتر «اسکار» آغاز کرد و کار سینمایی او از سال 1340 با بازی در فیلم «فریاد نیمه‌شب» به کارگردانی «ساموئل خاچیکیان» شروع شد. در جوانی از قهرمانان ورزش رزمی کشتی کچ ایران بود که بسیار به او کمک کرد تا به شهرت برسد.

بیک ایمانوردی سال 1350 دفتر سینمایی «آربی» را تاسیس کرد. در سال 1349 به ایتالیا رفت و با بازی در فیلم «صندلی الکتریکی» از اولین هنرپیشه‌های ایرانی بود که توانست در ایتالیا فیلم بازی کند.

سرانجام رضا بیک ایمانوردی در اثر سرطان ریه در سال 1382 در آمریکا درگذشت.

1388 خورشیدی- تظاهرات اعتراضی حامیان میر‌حسین موسوی در ایران برگزار شد. این راه‌پیمایی اعتراض‌آمیزی پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری، در شهر تهران و دیگر شهرهای ایران، صورت گرفت که یکی از بزرگ‌ترین تظاهرات‌های غیر حکومتی تاریخ ایران بوده است.

این تظاهرات در تهران به دعوت میرحسین موسوی و بدون مجوز وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. اتهام تعدادی از بازداشت‌شدگان حوادث بعد از انتخابات نیز شرکت در این راهپیمایی بود. شرکت‌کنندگان در آن، در اغلب اوقات ساکت بودند و هیچ‌گونه شعاری نمی‌دادند.

هم‌چنین در آغازین ساعات این روز پلیس و لباس‌شخصی‌ها به کوی دانش‌گاه تهران حمله کردند، که گفته می‌شود چند کشته و صدها زخمی و بازداشتی در پی داشته است.

در جریان این تظاهرات با تیراندازی از مقر بسیج به سمت تظاهر کنندگان شمار زیادی کشته و بسیاری نیز مجروح شدند. برخی نیز در اثر جراحات وارده در این روز در روزهای بعد جان باختند. سهراب اعرابی، نیز یکی از معترضان است که گفته شده در تظاهرات روز 25 خرداد در تیراندازی نیروهای بسیجی ممکن است کشته شده باشد.

1846 میلادی- مهاجران اروپایی انگلیسی زبان، در شهر «سونوما» (Sonoma)، اقدام به شورش علیه مکزیک کردند و با اعلام جمهوری کالیفرنیا، پرچم کالیفرنیا را برافراشتند. لازم به اشاره است که کالیفرنیا یک ایالت دولت مکزیک بود و همین قیام یکی از علل تصرف نظامی کالیفرنیا و تبدیل آن به یک ایالت آمریکا شد.

1883 میلادی- «ادوارد فیتزجرالد» (Edward FitzGerald) نویسنده انگلیسی درگذشت. او بیش‌تر به‌خاطر خلق نخستین و معروف‌ترین ترجمه رباعیات خیام به زبان انگلیسی شناخته می‌شود.

رباعیات خیام نیشابوری (دانش‌مند، فیلسوف و ادیب ایرانی) به زبان انگلیسی با حاشیه نویسی فیتز جرالد هر سال در سراسر جهان تجدید چاپ می‌شود. انگلیسی زبان‌ها از همین طریق با مضامین رباعیات خیام آشنا شده‌اند و از آن‌ها در گفتارها مثال می‌آورند.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1811 میلادی- «هریت بیچر استو» (Harriet Beecher Stowe) از نامی‌ترین نویسندگان ادب پایداری سیاهان در ایالات متحده‌ی آمریکا، زاده شد.

وی بر ضد بردگی داستان نوشت. معروف‌ترین داستان او که یک شاه‌کار ادبی است، «کلبه عمو تام» عنوان دارد. وی مخصوصن صحنه دل‌خراش جدا کردن کودکان بردگان سیاه‌پوست را از مادران‌شان برای فروش در شهری دور‌دست و نامعلوم که برای همیشه امکان دیدن یک‌دیگر را نداشتند چنان منعکس کرده است که با خواندن آن، ایالات شمال‌شرقی و شمالی آمریکا از برده‌داری متنفر شدند.

1830 میلادی- نیروهای فرانسوی در چنین روزی وارد سواحل الجزایر شدند. هرچند ورود نیروهای فرانسوی با مقاومت اولیه مدافعان الجزایری مواجه شد، اما سرانجام در 5 ژوئیه همان سال، الجزیره به تصرف ارتش فرانسه درآمد. در سال 1834دولت فرانسه، الجزایر را به صورت رسمی در اختیار گرفت. کشور الجزایر در 1962 به استقلال دست یافت.

1928 میلادی- زادروز دکتر «ارنستو چه‌گوارا» پزشک آرژانتینی و از انقلاب‌گران بزرگ قرن 20 است که یک سوسیالیست و در جریان انقلاب ‌کوبا دست‌یار «فیدل کاسترو» بود.

1940 میلادی- واحدهای ارتش آلمان ناسیونال سوسیالیست وارد پاریس شدند. هیتلر قبلن اعلام کرده بود که اگر پاریس مقاومت نکند به آن آسیب وارد نخواهد کرد و بنابراین پاریس در جنگ جهانی دوم آسیب چندان ندید. هیتلر پس از این‌که انگلستان و فرانسه بر سر لهستان به او اعلان جنگ دادند از دهم ماه مه 1340 و پس از تصرف بلژیک و هلند نیروهای مشترک انگلستان و فرانسه را درهم کوبید. پس از پیروزی در دونکرک، واحدهای آلمان که قبلن خط دفاعی ماژینو را شکسته بودند به سوی پاریس به حرکت درآمدند تا این شهر و ورسای را بگیرند.

سه روز پس از سقوط پاریس، نخست وزیر وقت فرانسه جای خود را به «مارشال پتن» (Marshal Pétain) قهرمان فرانسه در جنگ جهانی اول داد و پتن با آلمان وارد مذاکره شد. مذاکرات 22 ژوئن خاتمه یافت و سه روز بعد دو دولت ترک مخاصمه اعلام کردند.

1982 میلادی- جنگ «فالکلند»  (Falklands)پایان یافت. جنگی بود که بین بریتانیا و آرژانتین برسر مالکیت جزایر فالکلند و جزایر جورجیای جنوبی و ساندویچ جنوبی در سال ۱۹۸۲ صورت گرفت. جنگ با حمله و اشغال جزایر فالکلند توسط آرژانتین آغاز و با تسلیم آرژانتین خاتمه یافت. این جزایر متعلق به بریتانیا است.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی انگلیی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,