Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
با افشای «ستون پنجم» سفارت جمهوری اسلامی در سوئد،

«آیا دوران طلایی جاسوسان ایرانی در سوئد رو به افول است؟»

2012 June 14

 مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود یا انتخاب دبیر روز سایت و یا پیشنهاد دوستان رادیو است که می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد. نظر‌های مطرح شده در این بخش الزامن نظر رادیو کوچه نیست. اگر نقد و نظری بر نوشته‌های این بخش دارید می‌توانید برای ما ارسال کنید.

برمک بهداد / خبرنگار آزاد

با انتشار دو گزارش در روز یک‌شنبه 27 ماه «می» در روزنامه‌ی «داگنز نی هیتر»‌، سفارت جمهوری اسلامی ایران بار دیگر و طبق معمول‌ دست به تکذیب و انحراف افکار عمومی زده است.

در سلسله مقالات چاپ شده به تلاش‌ها و حرکات جاسوسی و ستون پنجمی پانزده تا بیست کشور جهان اشاره و پرداخته شده است.

نکته‌ی حائز اهمیت بخش مخصوص راجع به اقدامات و فعالیت‌های جاسوسی و امنیتی رژیم جمهوری اسلامی در سوئد می‌باشد.

بنا به گزارش «ماتیاس کارلسون» یکی از نهادهای امنیتی در ایران از طریق شخصی مجهول به اسم «علی» با یک آژانس خصوصی سوئدی تماس گرفته است تا یک دختر دانش‌جوی ایرانی را تحت نظارت و تعقیب قرار بدهند.

رایزنی‌ها و تحقیقات دست‌گاه‌های امنیتی سوئد آشکار کرده است که این اقدامات به شبکه‌های جاسوسی رژیم اسلامی ایران در تهران برمی‌گردد.

برخورد فوری و مضحک سفارت جمهوری اسلامی ایران در این رابطه قابل تامل می‌باشد.

به راستی تکذیب نامه‌ی سفارت ایران که برای سردبیر روزنامه «داگنز نی‌هیتر» فرستاده شده است چه محلی از اعراب می‌تواند داشته باشد.

در طی دو دهه‌ی گذشته شماری از فعالان سیاسی کرد و ایرانی به‌دست عوامل سفارت جمهوری اسلامی ایران به طرز وحشتناکی در سوئد به قتل رسیده‌اند.

خاطره‌ی قتل فجیع «عفت قاضی»، «کامران هدایتی» در دهه‌ی نود میلادی و «غلام کشاورز» و نیز ترور «استاد خلیل عالی‌نژاد» در 2001 هنوز از اذهان عمومی ایرانیان سوئد محو نشده است.

با وجود این سفارت ایران طبق روال همیشگی و متعارفش هم‌چنان که دفعات پیشین هم‌، سفرای سابق این رژیم عمل کرده‌اند‌، این بار هم در مقابل جسارت و افشاگری این خبرنگار جسور سوئدی کوتاه نیامده‌اند و بی‌شرمانه نقش خویش در سرکوب و تعقیب فعالان سیاسی را در خارج کشور انکار کرده‌اند و دو قورت و نیمشان هم باقی است!

با نگاه گذرایی به مطبوعات و روزنامه‌های سوئد در طول یکی دو دهه‌ی گذشته متوجه می‌شویم که تنها چندین مقاله و گزارش در رابطه با حجم وسیع عملیات و فعالیت‌های عوامل جمهوری اسلامی ایران انتشار یافته است.

روزنامه‌های صبح مترو، سونسکا داگبلادت‌، افتون بلادت، ایداگ‌، نی‌هترنا‌، پرولترن‌، از این زمره‌اند.

شایان ذکر است که روزنامه ی صبح «مترو» در این میان بیش‌ترین سهم و تلاش را داشته است.

ولی تا جایی که دیده شده است هیچ وقت اقدام قاطع و جدی‌ای در برابر این‌گونه افشاگری‌ها از جانب دولت سوئد عملن مشاهده نشده است.

مواردی که هم فرصت چاپ و انتشار یافته‌اند برای نمونه همین مقالات اخیر‌، به واسطه‌ی جسوری و نترس بودن خبرنگاران مذکور بوده است.

یکی از بارزترین نمونه‌ها در طول سال‌های اخیر افشاگری و نوشتن مقاله‌ای حرفه‌ای از سوی روزنامه‌نگاری سوئدی باسم «نوری کینو» بوده است.

در یک مورد در دسامبر 2006 کار به جایی رسیده بود که سفیر وقت جمهوری اسلامی ایران «حسن قشقاوی» در مصاحبه با روزنامه‌ی صبح «مترو» خواهان عذر‌خواهی رسمی دولت سوئد از ایران شده بود.

به‌جز حجم وسیع فعالیت‌های اقتصادی سوئد با کشور ایران هیچ دلیل و مستمسکی وجود ندارد که چرا حکومت پادشاهی سوئد چشم خود را در طول دو دهه‌ی اخیر بر روی این نوع وقایع بسته است.

در بعضی موارد خاص که جای هیچ شبهه‌ای نبوده است عملن با سکوت خود راه را بر محاکمه‌ی عاملان و آمران بسته بود.

به نقل از روزنامه‌ی «سونسکا داگبلادت» ‌2010 پلیس امنیتی سوئد بنا به گزارش سالیانه‌ی خود  در زمینه‌ی جاسوسی علیه‌ی پناهندگان در هشت‌صد مورد تحقیقات کرده است که در چندین مورد مرتکبان لو رفته‌اند. و در مواردی اداره ی مهاجرت به افراد مظنون ویزا نداده است.

نکته‌ی جای توجه در این است که برخلاف دفعات پیشین این دفعه یکی از مقامات ارشد پلیس امنیتی «سیپو» به نام «ویلهلم اونگه» به وضوح و آشکارانه پرده از بخشی از فعالیت‌های سیستم جاسوسی جمهوری اسلامی ایران بر می‌دارد و صراحتن از سفارت ایران به‌عنوان یکی از منابع و کانال‌های جاسوسی نام برده است.

آیا چاپ و نشر مقالات مزبور می‌توانند سرآغازی باشند بر شروع یک دوران جدید از روابط سیاسی حکومت سوئد وحکومت ایران؟

مقطع جدیدی که اصول اولیه‌ی آن عملن بر رعایت موازین حقوق بشر و ملت‌ها استوار باشد.

آیا شاهد آن خواهیم بود که برهه‌ی نوینی از روابط فیمابین بر اساس پرنسیب‌های دموکراسی و به دور از صرفن منافع تجاری و اقتصادی آغاز شود؟

آیا زمان آن فرا نرسیده است که به «دیالوگ انتقادی» از طرف حکومت سوئد خاتمه داده شود؟ با وجود این‌که چندین کشور دیگر اروپایی چند سالی هست که از دیالوگ با ایران دست برداشته‌اند.

به نظر می‌رسد که با وقایع جاری جهان و تحولات خاور میانه و نیز روی‌دادهای داخلی ایران‌، ستاره‌ی بخت ستون پنجمی‌های جمهوری اسلامی ایران رو به افول گذاشته است.

English

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , 

۱ Comment


  1. تپش
    1

    مطلب جالبی تهیه کردید. فضای فیسبوک و چت هم پر شده از پروفایل های جعلی با عکس دخترهای جذاب برای تهیه اطلاعات از مخالفین. همه باید مواظب باشیم در دام نیفتیم