Saturday, 18 July 2015
20 September 2021
شاد و تندرست

«از نتایج سحر»

2012 June 14

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

«احسان حدادی» قهرمان پرتاب دیسک ایران و آسیا و نفر سوم جهان در سال 2011، برای نخستین بار در تاریخ این رشته‌ی ورزشی به جای‌گاه دوم رده‌بندی جهانی صعود کرد. با توجه به عمل‌کرد موفقیت‌آمیز «حدادی» در رقابت‌های اخیر پرتاب دیسک در گوشه و کنار دنیا، او از رده‌ی چهارم جدول رده‌بندی دنیا به رده دوم رسید تا پس از «رابرت هارتینگ» در مکان دوم پرتاب دیسک دنیا قرار گیرد. انجمن تخصصی آمار اطلاعات دوومیدانی دنیا، در آخرین گزارش خود، 20 امتیاز به امتیازهای حدادی پس از موفقیت در رقابت‌های «لیگ الماس» رم اضافه کرد تا به رده دوم رده‌بندی جهانی پرتاب دیسک برسد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

—————————————————————–

جسد پنجمین کوه‌نورد کاشانی ناپدید شده در ارتفاعات کرکس کشف شد. مسوول هیت کوه‌نوردی «نطنز» اعلام کرد: «با تلاش گروه امدادی هلال احمر استان اصفهان، جسد مرحوم «علی بهادری» کوه‌نورد کاشانی بعد از چهار ماه در ارتفاعات کوه «کرکس» و در عمق سه متری برف پیدا شد.» «شکاری» افزود: «تیم کوه‌نوردی «نظنز» جسد این کوه‌نورد را از ارتفاعات کرکس به پایین منتقل کرده است.»

ده کوه‌نورد کاشانی  22 بهمن پارسال قصد صعود به قله 3 هزار و 700 متری «یال اوره» را داشتند که در ارتفاعات ناپدید شدند، 5 نفر آنان با تلاش امدادگران نجات یافتند و 5 نفر نیز در زیر انبوهی از برف جان خود را از دست دادند. پیش از این با تلاش امدادگران جسد چهار نفر از کوه‌نوردان جان باخته، کشف شده بود.

—————————————————————–

حالا دیگر «امیر قلعه‌نویی» و رفتارهای لمپن مابانه‌اش معرف حضور همه هست. این برخوردها که از توهین و اخراج خبرنگاران رسانه‌ها شروع و با بی‌ادبی به «عادل فردوسی‌پور» به اوج خود رسیده بود حالا خود را در غالب مراسم استقبال از او در تمرین «استقلال» نشان داد. سرمربی تازه‌ی استقلال در اولین حضورش در فصل تازه بیش از ۱۰۰۰هوادار دو آتشه‌ی خود را به کمپ «ناصر حجازی» آورد و صحنه‌هایی را رقم زد که تاکنون دیده نشده بود. این عاشقان سینه چاک «قلعه‌نویی» برایش چهار گاو زبان بسته را سر بریدند تا ارادت خود را هر چه بیش‌تر به او نشان دهند. جمعی از بازوکلفت‌ها و یا به اصطلاح عوام گولاخ‌ها، قمه در دست با مخالفان «ژنرال» درگیر شدند و نزدیک بود کار بالا بگیرد که قضیه با دخالت نیروی انتظامی ختم به خیر شد. این اتفاق آن‌قدر زشت و ناپسند بود که صدای همه را درآورد از جمله «واعظ آشتیانی» مدیر عامل سابق این تیم.

«آشتیانی» در گفت‌وگو با خبرنگاران در واکنش به این پیشامدها در اولین جلسه تمرین استقلال گفت: «انتقاد من هم به مسوولان دولت است و هم به مسوولان ورزش که حالا این فضا به وجود آمده تا یک عده اوباش و لات، محیط مقدس ورزش را آغشته به گوساله کشتن و اوباش‌گری می‌کنند، این مسایل با روح ورزش و هیچ ادبیاتی جور در نمی‌آید. واقعن نمی‌توان گفت که اسم این حرکات و این اتفاقات چیست و متاسفم که مسوولان خصوصن رییس ورزش سکوت کرده است.»

او در پاسخ به این سوال که آیا خانواده‌ی «حجازی» حق دارند بابت این اتفاقات ناراحت باشند. خاطرنشان می‌کند: «‌جدا از این باید بگویم مقصر آن‌هایی هستند که چنین فضاهایی را به وجود می‌آورند. اگر من مسوول بودم مطمئنن این اتفاقات را بررسی می‌کردم چون فوتبال جولانگاه افراد لات و اوباش نیست که بخواهند از یک فرد، اسطوره مصنوعی درست کنند.»

مدیرعامل سابق استقلال در قسمتی از حرف‌هایش می‌گوید: «متاسفانه خیلی‌ها سکوت می‌کنند و هیچ عکس‌العملی نشان نمی‌دهند و برای باشگاه استقلال هم جای تاسف دارد که  اسم فرهنگی را یدک بکشد ولی افراد اوباش و بازو کلفت در تمرین این تیم جولان دهند. به طور حتم در محل تمرین استقلال خانه‌های مسکونی وجود دارد و خیلی از خانواده‌ها و فرزندانشان شاهد چنین اتفاقات زشتی هستند.»

—————————————————————–

«کوروش باقری» از شرایط وزنه‌برداران المپیکی تیم‌ملی راضی نیست. اگرچه او معتقد است امکانات اردویی این تیم تاکنون برای حضور در المپیک لندن در به‌ترین سطح برگزار شده اما می‌گوید وضعیت رکوردهای شاگردانش افت کرده و فعلن نمی‌تواند در مورد عمل‌کرد آن‌ها در المپیک نظری بدهد. به نظر می‌رسد اتفاقی که بیش از هرچیزی سرمربی تیم‌ملی وزنه‌برداری را در آستانه‌ی بزرگ‌ترین رویداد ورزشی جهان نگران کرده، مصدومیت «بهداد سلیمی»، قوی‌ترین مرد جهان است. «سلیمی» به خاطر فشار تمرین و مسابقات مداومی که در سه سال اخیر داشته، با تورم و درد زانوی چپ مواجه شده است. «باقری» در این‌باره به خبرنگاران می‌گوید: «از لحاظ توان بدنی و رکوردهای زده‌شده از اردونشینان راضی نیستم. اتفاقات ناخواسته‌ای هم در این اردو پیش آمد که از آن جمله می‌توان به آسیب‌دیدگی «سلیمی» اشاره کرد. با توجه به مشکل زانوی بهداد شکل تمرینات او تغییر داده شده و از شدت و سنگینی تمرینات او کم کردیم که امیدوارم نتیجه بدهد. هیچ چیز بعید نیست اما «سلیمی» بخت مدال در المپیک است و همه از او انتظار دارند و فکر می‌کنم بتواند به المپیک برسد. او در طول این مدت چهار جلسه تمرینی را از دست داد و یک روز هم به صورت مطلق استراحت کرد. با این شرایط امیدوارم بتواند از شنبه هفته آینده تمریناتش را از سر بگیرد و به رکوردهایش نزدیک شود.» او در پاسخ به این سوال که آیا با مصدومیت «سلیمی» روی «انوشیروانی» حساب ویژه باز کرده‌اید؟ گفت: «ما از ابتدا هم روی «انوشیروانی» حساب ویژه‌ای باز کرده بودیم اما در حال حاضر تا هفته آینده نمی‌توانم نظر درستی در مورد وضعیت وزنه‌برداران بدهم. هفتم تیرماه از همه ملی‌پوشان آخرین رکوردگیری را انجام می‌دهیم تا ترکیب نهایی این تیم برای حضور در المپیک لندن مشخص شود. هنوز 47 روز تا المپیک باقی مانده و ما در تلاشیم تا با برطرف کردن نواقص موجود، کل تیم را به شرایط ایده‌آل نزدیک کنیم. «بهداد سلیمی»، «کیانوش رستمی» و «سهراب مرادی» از شانس بیش‌تری برای حضور در المپیک برخوردار هستند اما در مورد سایر نفرات هنوز تردیدهایی وجود دارد که می‌تواند در معرفی ترکیب نهایی تاثیرگذار باشد.»

—————————————————————–

سه‌شنبه این هفته و در ورزش‌گاه آزادی تیم‌ملی فوتبال ایران باز هم در برابر عرب‌ها متوقف شد تا بار دیگر ترس و هراس عدم صعود به جام‌جهانی تا روزهای آخر ما را رها نکند. مردم ما دیگر کم کم به این شیوه‌ها عادت کرده‌اند اما پرسش این‌جاست که چقدر از گناه به وجود آمدن چنین شرایطی بر گردن مربیان و چه میزان از آن سهم بازیکنان است. باور نگارنده بر این است که نقش هر دوی این‌ها در ناکامی اخیر، از ساختار و مدیریت غلط و معیوب حاکم بر فوتبال ما کم‌تر است. درست است که شیوه‌ی بازی ما در برابر قطر زیاد منطقی به نظر نمی‌آمد اما برای تغییر این روش نیازمند وجود بازیکنان کارآمد هستیم که متاسفانه در فوتبال امروز ما یافت نمی‌شود. دلال‌سالاری و رفیق و رفیق‌بازی در چند سال اخیر بلایی بر سر فوتبال ما آورده است که ما با وجود برخورداری از صدها هزار بازیکن حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای در فوتبال‌مان، از داشتن سه چهار بازیکن چپ‌پای کلاسیک محرومیم. وقتی که یک دهه پیش بازیکنان جوان مستعد اما گم‌نام و بی‌پارتی را از فوتبال‌مان حذف می‌کردیم باید فکر امروز را می‌کردیم که جای‌شان را مشتی فوتبالیست ویترینی و خودخواه بگیرند که به جز چانه‌زدن و نازکردن برای بالابردن سطح قراردادشان کار دیگری بلد نیستند. این‌جاست که باید گفت: «باش تا صبح دولتت بدمد، کین هنوز از نتایج سحر است.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,