Saturday, 18 July 2015
02 December 2023
گزارش اجتماعی

«بچه‌های محروم از تحصیل مهر»

2012 June 14

سایه کوثری/ رادیو کوچه

مدیرعامل شهر جدید پردیس به تازگی از ثبت نام بیش از 13 هزار نفر برای مسکن مهر پردیس از طریق دفاتر پستی خبر داده و گفته است: «افرادی که توان پرداخت سهم آورده خود را ندارند، برای مسکن مهر پردیس ثبت نام نکنند.»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مهدی هدایت با بیان این‌که تاکنون 60 هزار متقاضی از دفاتر پستی مدارک مسکن مهر پردیس را دریافت کرده‌اند، اعلام کرده است که بخش زیادی از متقاضیان هم از طریق سایت، مدارک را تهیه کرده‌اند، بنابراین نمی توان آمار دقیقی از مراجعه متقاضیان ارایه داد.

به گفته مدیرعامل شهر جدید پردیس  تاکنون 13 هزار متقاضی از طریق دفاتر پستی ثبت نام کرده‌اند و دفاتر پستی روزانه 2 تا 3 هزار مدرک را تحویل می‌گیرند که به منظور کاهش مدت زمان، تحویل مدارک مدیریت و سازمان‌دهی شده است.

وی با بیان این‌که پیش‌بینی می‌شود که تا آخر هفته دیگر ثبت نام واحدها به پایان برسد، اظهار داشته است که در این دوره برای 40 هزار واحد مسکن مهر ثبت نام انجام می‌گیرد و در دور بعدی ثبت نام 40 هزار واحد دیگر آغاز می‌شود.

قرار است پس از تکمیل پرونده به متقاضی اعلام  شود که 5 میلیون تومان سهم آورده خود را واریز کند که در این مرحله اگر متقاضی پول را در موعد مقرر واریز نکرد از مسکن مهر حذف می‌شود.

مدیرعامل شهر جدید پردیس با تاکید بر این‌که آن‌هایی ثبت ‌نام کنند که توانایی پرداخت سهم آورده خود را دارند، گفت: «برخی از متقاضیان در اواسط پروژه اعلام می‌کنند که توان پرداخت را ندارند بنابراین حذف می‌شوند در حالی‌که این واحد حق یک متقاضی دیگر بوده است.»

ثبت نام مسکن مهر پردیس از 16 خرداد ماه آغاز شده است و تا یک ماه دیگر ادامه خواهد داشت. واحدهای 15 میلیون تومانی در 8 طبقه 2 خوابه و با پارکینگ محوطه و واحدهای دیگر که از 20 میلیون تا 30 میلیون آورده نیاز دارد در سه یا چهار طبقه و یا به صورت سه خوابه ساخته خواهد شد، ضمن آن‌که پارکینگ این واحدها در پایلوت تامین می‌شود و شرایط مناسب‌تری نسبت به واحدهای 15 میلیون تومانی دارد.

طرح مسکن مهر از خرداد  1386 به مورد اجرا گذاشته شده و قرار بود در پایان پاییز 89 حدود 140 هزار واحد مسکونی از این نوع واحدها به بهره‌برداری برسد اما با به تاخیر افتادن مدام و اخباری که از مشکلات این طرح حکایت می‌کند تحقق این وعده با اما واگرهای جدی مواجه شده است.

پیمان‌کار نیز پاسخ‌گو نیست و مدارس اطراف هم می‌گویند دستور آمده که از این افراد ثبت‌نام نشود

از سویی به تازگی اعلام شده است که بچه‌های ساکن در خانه‌های مهر که توسط دولت ساخته شده است، مدرسه‌ای برای رفتن ندارند. این در حالی است که تعداد دانش‌آموزان در این شهرک‌ها کم هم نیستند.

به گفته ساکنان این خانه‌ها یکی از مناطقی که با این مشکل روبه‌روست، استان البرز است. ساکنین منطقه ماه دشت کرج در حال حاضر برای ثبت نام بچه‌های‌شان دچار مشکل شده‌اند.

به گفته یکی از ساکنین این مجموعه این خانه‌ها اکنون نه آب دارند و نه گاز و برق و نه حتا مدرسه.

به گفته این افراد حتا پیمان‌کار نیز پاسخ‌گو نیست و مدارس اطراف هم می‌گویند دستور آمده که از این افراد ثبت‌نام نشود.

حمید‌رضا آقا‌صفری، مشاور مدیر کل آموزش و پرورش استان البرز در مورد این مشکل گفته است: «این موضوع مربوط به آموزش و پرورش نمی‌شود و کسانی که مسکن مهر را تحویل مر‌دم داد‌ه‌اند باید پاسخ‌گو باشند. فکر می‌کنم آن‌ها هستند که کم‌کاری کرده‌اند‌. همان‌طور که هر خانه‌ای نیازمند آب، برق، گاز و…است هر منطقه‌ای هم نیازمند مکان‌های آموزشی و فرهنگی است.»

مشاور مدیر کل آموزش و پرورش استان البرز در پاسخ به این سوال که ثبت نام دانش‌آموزان جدید برای سال تحصیلی آینده چه خواهد شد گفته است: «از دانش‌آموزان قبلی که به کلاس‌های بالا‌تر می‌روند ثبت نام به عمل خواهد آمد اما ظرفیت ما آن‌قدر نیست که بخواهیم از دانش‌آموزان ساکن در مسکن مهر هم ثبت نام به عمل آوریم و این تعداد از دانش‌آموزان نیازمند یک واحد آموزشی مستقل هستند و ما وقتی نمی‌توانیم به دانش‌‌آموزان مهری خدمت کنیم پس نام‌نویسی آن‌ها هم نیز فایده‌ای ندارد.»

اما از طرفی دیگر مهندس بهرامی‌، مدیر‌کل نوسازی مدارس البرزدر رابطه با این مشکل گفته است: «ساخت مدرسه در شهرک‌های خانه مهر به عهده ماست اما در حال حاضر اعتبار سال91 در اختیار ما قرار نگرفته است و تا زمانی هم که این بودجه در اختیار ما قرار نگیرد نمی توانیم کاری انجام دهیم.»

وی در ادامه درباره ساخت مدارس جدید در این مناطق گفته است: «در حال حاضر سقف و اسکله مدارس زده شده است و اگر بودجه در اختیارمان قرار گیرد طی سه ماه آینده ساخت مدارس جدید را به پایان می‌رسانیم.»

مهندس بهرامی در آخر در این مورد که اگر ساخت این مدارس عملی نشود تکلیف دانش‌آموزان مهری چه می‌شود گفته است: «باید یا مدارس اطراف دو شیفته شوند یا تراکم کلاس‌ها بیش‌تر شود. به هرحال مطمئن باشید که هیچ دانش‌آموزی روی زمین نمی‌ماند.»

به نظر می‌رسد دانش‌آموزان ساکن در خانه‌های مهر هم‌چنان باید منتظر تامین بودجه از سوی دولت برای ادامه تحصیل باشند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,