Saturday, 18 July 2015
02 August 2021
براساس برنامه اکران لوموند در سال 2010

«اکران شیرین در سینماهای فرانسه»

2010 January 07

رادیو کوچه

فیلم «شیرین» ساخته عباس کیارستمی از روز  30 دی‌ماه در سینماهای فرانسه اکران می شود. روزنامه لوموند در شماره روز گذشته خود، فهرستی از فیلم‌های مطرح سینمای جهان را که در سال جدید میلادی در فرانسه اکران می‌شود، منتشر کرد.

به گزارش اعتماد، براساس این برنامه زمانی، فیلم «شیرین» ساخته عباس کیارستمی روز 20 ژانویه (30 دی‌ماه) اکران می‌شود.

«شیرین» که جمعی از بازیگران زن سرشناس سینمای ایران به همراه ژولیت بینوش در آن نقش آفرینی داشته‌اند، تاکنون در جشنواره‌های ونیز، رتردام، هنگ کنگ، استانبول، سیدنی، ادینبورگ، بانکوک و توکیو به نمایش درآمده‌است.

ژولیت بینوش بازیگر فرانسوی فیلم شیرین

ژولیت بینوش بازیگر فرانسوی فیلم شیرین

«لبنان» برنده شیر طلای ونیز ساخته ساموئل مائوز روز سوم فوریه، «لولا» ساخته بریلیانت مندوزا بهترین کارگردان جشنواره کن روز سوم مارس، «روح آشپزخانه» ساخته فاتح آکین روز هفدهم مارس و «Invictus» ساخته کلینت ایستوود روز سیزدهم ژانویه در سینماهای فرانسه به روی پرده خواهند رفت.

از دیگر فیلم‌های سرشناس سینمای جهان که برای نمایش در فرانسه در نوبت اکران قرار دارند می‌توان از «یک مردجدی» ساخته برادران کوئن (20 ژانویه)، «شرلوک هولمز» ساخته گای ریچی (3 فوریه)، «جزیره شاتر» ساخته مارتین اسکورسیزی (24 فوریه) و «رابین هود» ساخته ریدلی اسکات (19 مه) نام برد.

براساس این گزارش، فیلم «روح‌نگار» ساخته جدید رومن پولانسکی کارگردان لهستانی برنده اسکار و نخل طلا که برای نمایش در بخش رقابتی جشنواره برلین انتخاب شده‌است، برای اولین بار در فرانسه و در روز سوم مارس اکران خواهد شد.

روزنامه لوموند در بخش دیگری از گزارش خود به فیلم‌هایی که حضورشان در بخش رقابتی جشنواره کن تقریبن حتمی شده، اشاره کرد و نوشت: «انتخاب آثاری چون «درخت زندگی» ساخته ترنس مالیک با نقش‌آفرینی برد پیت و شان پن، «کپی برابر اصل» ساخته عباس کیارستمی، «قانون‌شکن» ساخته رشید بوچارب، «ما یک پاپ داریم» ساخته نانی مورتی و «سوسیالیسم» ساخته ژان لوک گدار برای بخش رقابتی شصت وسومین جشنواره فیلم کن جای تعجب ندارد.»

بازیگران زن ایرانی فیلم شیرین

بازیگران زن ایرانی فیلم شیرین

فیلم‌سینمایی «شیرین» واکنش بی‌کلام بیش از صد بازیگر زن ایرانی و هم‌چنین ژولیت بینوش بازیگر مطرح فرانسوی به فیلم خسرو و شیرین است که صدای آن بر تصاویر چهره بازیگران شنیده می‌شود.

این فیلم ‌پس از آن‌که در بخش خارج از مسابقه شصت و پنجمین جشنواره ونیز به نمایش درآمد، واکنش‌های متفاوتی را در میان تماشاگران و منتقدان برانگیخت.

کیارستمی این فیلم را لحظاتی از خصوصی‌ترین احساسات بازیگران زن سینمای ایران را می‌داند و معتقد است در سینمای امروز ایران که زن این‌قدر رنجور و کتک‌خورده شده بد نیست زنی مانند شیرین هم داشته باشیم.

وی تماشاگران این فیلم را به اندازه کارگردان خلاق می‌داند تا جایی که به تماشاگران فرانسوی این فیلم پیشنهاد کرده‌است تا آن را بدون زیرنویس ببینند و به چشم بازیگران که نقطه تمرکز است بنگرند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,