Saturday, 18 July 2015
24 September 2021

«خبرهای چهاردهم ژوئن ۲۰۱۲»

2012 June 14

پس از نشست جلیلی و لاوروف،

«خوش‌بینی ایران و روسیه از مذاکرات هسته‌ای پیش‌رو»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 13 ژوئن، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در سفر یک روزه خود به تهران با هم‌تای خود علی‌اکبر صالحی و سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی مذاکره کرده است.

در کنفرانس خبری وزیران خارجه جمهوری اسلامی و روسیه، علی‌اکبر صالحی و سرگئی لاوروف درباره مذاکرات ایران و 1+5 ابراز خوش‌بینی کردند.

دبیرشورای‌عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی با اشاره به تلاش ایران برای انجام گفت‌وگوهای موفق در مسکو با کشورهای 1+5، عدم پای‌بندی طرف مقابل به برگزاری نشست‌های کارشناسی را باعث تاسف دانست و تاکید کرد امیدوار است گروه 1+5 آماده ورود به بحث جدی درباره پیشنهادهای ایران را که به عنوان دستور کار با خانم اشتون توافق شده، باشد.

جلیلی با بی منطق و غیرقانونی خواندن راه‌برد فشار علیه ایران افزود: «ایران به هم‌کاری خود با آژانس در چارچوب پادمان ادامه می‌دهد و بر تثبیت حقوق مصرح خود به ویژه حق غنی‌سازی اورانیوم اصرار دارد.»

لاوروف در کنفرانس خبری خود تاکید کرد که مفاد مندرج در قطع‌نامه‌های شورای امنیت باید از سوی ایران اجرا شود و در عین حال با تحریم‌های یک‌جانبه مخالفت کرد.

لاوروف گفت: «اگر جامعه بین‌المللی موضع جدی داشته باشد که در قطع‌نامه‌های شورای امنیت انعکاس می‌یابد، امر مشخصی است، اما تحریم‌های یک‌جانبه تاثیر مثبت ندارد.».

وزیر خارجه روسیه افزود: «موضع واحد جامع بین‌المللی در قطع‌نامه‌های شورای امنیت مشخص است. اجرا نکردن این قطع‌نامه‌ها از نظر ما درست نیست گرچه معتقدیم اگر تصمیمی به صورت جمعی گرفتیم، نباید جداگانه اقدام کنیم.»

علی اکبر صالحی نیز در این کنفراس خبری با خوشبینی به مسیر گفت‌و‌گو‌ها اظهار داشت: «اعتقاد ما این است که جهت‌گیری هر دو طرف در مورد حل و فصل این موضوع جهت‌گیری صحیحی است و تا امروز در جهت صحیحی به جلو رفته است. امیدواریم در مسکو هم در‌‌ همان جهت سازنده پیش رود.»

وزیر خارجه ایران افزود: «البته موضوع پیچیده‌ای است که با صبر و حوصله و تحمل باید با آن برخورد کرد اما از آنجا که جهت آن درست است، ما به آینده و نتیجه آن هم خوشبین هستیم. گاهی این فرایند کند می‌شود و گاهی شتاب بیش‌تری می‌گیرد، اما در مجموع نسبت به نتیجه نهایی آن خوش‌بین هستیم.»

روز دوشنبه و سه‌شنبه هفته آینده‌، مسکو میزبان ایران و گروه 1+5 خواهد بود.

دو طرف هم‌چنین بر عدم دخالت خارجی در سوریه تاکید کردند.

 ……………………………………

به دلیل اعدام اتباع ایرانی،

«لغو سفر مقام ایرانی به عربستان»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 13 ژوئن، در اعتراض به اعدام تعدادی از اتباع ایرانی در عربستان سعودی، حسین ‌امیر‌عبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه جمهوری اسلامی، سفر خود به جده برای دیدار با مقامات سعودی را لغو کرده است.

به گزارش فارس، قرار بود آقای امیر‌عبداللهیان روز گذشته با وزیر خارجه عربستان در جده دیدار و دعوت محمود احمدی‌نژاد از پادشاه این کشور برای شرکت در اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها در تهران را به وی تسلیم کند.

اوایل این هفته گزارش شد که عربستان سعودی چند ایرانی را که به جرم حمل مواد مخدر اعدام کرده بی‌آن‌که این افراد از زمان بازداشت از حق دست‌ر‌سی به حمایت کنسولی برخوردار بوده باشند.

 ……………………………………

توسط دادگاه تجدید نظر تایید شد،

«تایید حکم ۱۳ سال حبس سلطانی، وکیل دادگستری»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه، 13 ژوئن، حکم 13 سال حبس عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری که در زندان اوین به‌سر می‌برد، توسط دادگاه تجدید نظر تایید شده است.

به گزارش کلمه و به نقل از دختر آقای سلطانی، دادگاه تنها رونوشت دست‌نویس حکم را به وکلای آقای سلطانی نشان داده و تا‌کنون حاضر به ابلاغ رسمی آن نشده است.

عبدالفتاح سلطانی که وکالت بسیاری از فعالان سیاسی، مطبوعاتی و مدنی را بر عهده داشته به «تبلیغ علیه نظام، تشکیل کانون مدافعان حقوق بشر، اجتماع و تبانی علیه نظام و تحصیل مال حرام» متهم شده است.

این در حالی است که وی رسیدگی به هیچ یک از اتهامات وارده را در صلاحیت دادگاه انقلاب ندانسته است.

او که از شهریور 90 در زندان اوین به‌سر می‌برد با حکم بدوی که اواسط اسفند ماه از سوی شعبه 28 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباسی صادر شد به حبس، تبعید به برازجان و هم‌چنین به 20 سال محرومیت از حرفه وکالت محکوم شده بود.

این در حالی است که معصومه دهقان، همسر آقای سلطانی، هم یک پرونده مفتوح در قوه قضاییه دارد.

  ……………………………………

دادگاه نظامی حکم صادر کرد،

«۲۰ سال حبس محکومیت زین‌العابدین بن‌علی»

خبر / رادیو کوچه

دادگاه نظامی رسیدگی‌کننده به پرونده زین‌العابدین بن‌علی، رییس جمهوری برکنارشده تونس، وی را به اتهام دست داشتن در قتل چهار تن از تظاهرکنندگان تونسی به بیست سال زندان محکوم کرد.

این رای به‌طور غیابی صادر شد. زین‌العابدین بن‌علی در ژانویه سال گذشته از تونس گریخت و به عربستان سعودی پناهنده شد.

شمار دیگری از مقامات پیشین تونس نیز در این دادگاه به پنج تا ده سال زندان محکوم شدند.

 ……………………………………

عفو بین‌الملل:

«ارتش سوریه سیاست زمین سوخته را دنبال می‌کند»

خبر / رادیو کوچه

عفو بین‌الملل، از سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر، با انتشار یک گزارش هفتاد صفحه‌ای و استناد به آن‌چه که شواهد تازه از جنایت علیه بشریت در سوریه خوانده، گفته است که ارتش سوریه علیه مردم این کشور به سیاست «زمین سوخته» دست زده است.

براساس این گزارش، که با عنوان «تلافی‌جویی مرگ‌بار» منتشر شده، نیروهای دولتی علاوه بر حملات کور به مناطق مسکونی و قتل غیرنظامیان، محل‌های کسب و خانه‌های شهروندان را ویران و امکانات زندگی شهروندان را نابود می‌کنند.

عفو بین‌الملل با متهم‌کردن حکومت سوریه به ادامه و تشدید جنایت سازمان یافته علیه بشریت، از جامعه جهانی خواسته است برای وادار کردن مقامات سوری به توقف سرکوب مردم خود، به اقدامات لازم دست بزنند.

این در حالی است که هم‌چنان کشورهای ایران، روسیه و چین بر عدم دخالت نظامی در سوریه تاکید داشته و بر این باورند که گزینه نظامی در این کشور امنیت منطقه را بحرانی می‌کند.

 ……………………………………

توسط دادگاه قانون اساسی انجام می‌شود،

«بررسی صلاحیت شفیق نماینده رقیب اخوان‌المسلمین»

خبر / رادیو کوچه

دادگاه عالی قانون اساسی مصر روز پنج‌شنبه، 14 ژوئن، در مورد قانون محرومیت سیاسی شخصیت‌های حکومت سابق از جمله نامزدی ریاست جمهوری مصر تصمیم‌گیری می‌کند.

این قانون درحالی مورد تصمیم‌گیری دادگاه عالی قانون اساسی مصر قرار می‌گیرد که مخالفان احمد شفیق نماینده رقیب اخوان‌المسلمین خواستار عزل وی از مرحله دوم انتخابات شدند.

مخالفان احمد شفیق، معتقدند که او از کارگزاران و وزرای حکومت حسنی مبارک، رییس جمهوری پیشین است که بر اثر انقلاب مردم مصر سرنگون شد.

احمد شفیق، به عنوان نامزد همه سکولارهای مصر در انتخابات به مصاف رقابت با اسلامی‌ها پرداخته و در این مدت به حملات انتقادی شدیدی علیه آن‌ها دست زده است.

کارشناسان سیاسی مصری معتقدند که سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری مصر با تصمیم دادگاه عالی قانون اساسی این کشور تعیین خواهد شد.

این درحالی است که نگرانی های فراوانی در میان مردم مصر در مورد نحوه تصمیم‌گیری دادگاه مشاهده می‌شود.

اما آن‌چه کارشناسان از آن نگرانند واکنش مخالفان و موافقان احمد شفیق در برابر رای دادگاه پس از تصمیم‌گیری امروز است.

این در حالی است که دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در مصر قرار است روز یک‌شنبه، 17 ژوئن، برگزار شود.

گفتنی است محمد مرسی از اخوان‌المسلمین و احمد شفیق به دور دوم انتخابات راه یافته‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,