Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
با هم تاریخ را می‌سازیم-جام ملت‌های اروپا،

«آتزوری‌ها دور از نام ایتالیا، ماتادورها به‌دنبال قهرمانی»

2012 June 15

بهنام / گزارش / رادیو کوچه

behnam@koochehmail.com

جام ملت‌های اروپا 2012 آبستن حوادث و نتایج دور از انتظاری بوده است. این در حالی است که در برخی از گروه‌ها تنها دو بازی انجام شده اما تکلیف صعود‌کنندگان به روزهای آخر کشیده است. هرچند در این بین آلمان تنها صعودکننده مطمئن این دوره بوده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در بازی نخست روز پنج‌شنبه، 14 ژوئن، تیم فوتبال ایتالیا در حضور بیش از 37 هزار تماشاگر ورزش‌گاه مونیسیپال پوزنان لهستان، با کرواسی مسابقه داد‌ که تلاش دو تیم یک تساوی یک بر یک را به ارمغان آورد. ایتالیا که در بازی نخست خود اسپانیا را متوقف کرده بود، با شیوه‌ای کاملن تهاجمی بازی را آغاز کرد و فرصت‌های متعددی را توسط ماریو بالوتلی و آنتونیو کاسانو روی دروازه کرواسی خلق کرد.

اما تک گل این تیم را آندرئا پیرلو در دقیقه 39 و از روی یک ضربه ایست‌گاهی به ثمر رساند که ممکن است یکی از گل‌های برتر این دوره لقب بگیر. نیمه نخست با همین نتیجه به پایان رسید اما شاگردان ‌اسلاون بیلیچ نیمه دوم را تهاجمی‌تر آغاز کرد و حملات زیادی را روی دروازه ایتالیا تدارک دید.

گرچه ایتالیا هم چند موقعیت در نیمه دوم داشت اما کرواسی نمایش بهتری داشت. ماریو مندزوکیچ در دقیقه 72 توپ ارسالی روی دروازه ایتالیا را کنترل کرد و با ضربه‌ای پرقدرت دروازه جان لوئیجی بوفون را باز کرد.

این نتیجه و کسب یک امتیاز از این بازی باعث شد تا هر دو تیم به استقبال آخرین دیدار این گروه بروند.

اما در بازی دیگر گروه C، اسپانیا، مدافع عنوان قهرمانی رقابت‌های یورو و قهرمان جام جهانی پیشین در یک بازی کاملن یک‌طرفه 4 بر صفر جمهوری ایرلند را شکست داد و دوباره خود را به عنوان اصلی‌ترین شانس قهرمانی به رخ حریفان کشید.

شاگردان ‌ویسنته دل بوسکه، در این دیدار با گل‌های فرناندو تورس (4 و 70)، داوید سیلوا (49) و سسک فابرگاس (83) پیروز شدند.

جمهوری ایرلند که در بازی اول هم 3 بر یک به کرواسی باخته بود، با این شکست نخستین تیمی شد که از تورنمنت حذف شده است. اسپانیا در این دیدار 78 درصد مالکیت توپ را در اختیار داشت و بازیکنان این تیم 859 پاس به یک‌دیگر دادند که بالاترین رکورد تاریخ جام ملت‌ها محسوب می‌شود.

اسپانیا بر خلاف بازی قبلی، فرناندو تورس را از ابتدا در ترکیب قرار داده و به جای او سسک فابرگاس را بر نیمکت نشانده بود. تورس که در یک سال اخیر برای مدت زیادی در تیم باش‌گاهی‌اش چلسی و تیم ملی اسپانیا عمل‌کرد ضعیفی داشت، در اواخر فصل گذشته به شرایط آرمانی خود نزدیک شد و در آستانه جام ملت‌های اروپا دوباره به تیم ملی اسپانیا دعوت شد.

تورس بعد از این‌که دو گل در این بازی زد در دقیقه 74 با فابرگاس تعویض شد.

این باخت سنگین‌ترین شکست تاریخ جمهوری ایرلند در مسابقات رسمی است. با وجود این‌که بازیکنان ایرلند در این بازی کاملن ناتوان از رویارویی با اسپانیا بودند و شکست سنگینی را نیز متحمل شدند، هواداران پرشمار این تیم در آخرین لحظات این بازی بازیکنان را مورد تشویق قرار دادند.

در این گروه، در صورتی‌که در بازی‌های آخر، اسپانیا با کرواسی مساوی کند و ایتالیا جمهوری ایرلند را ببرد، هر سه تیم اسپانیا، کرواسی و ایتالیا 5 امتیازی خواهند شد و تکلیف تیم‌های صعود کننده را نتایج بازی‌های رودرو و یا تفاضل گل تعیین خواهد کرد.

Team

Pld

W

D

L

GF

GA

GD

Pts

 Spain

2

1

1

0

5

1

+4

4

 Croatia

2

1

1

0

4

2

+2

4

 Italy

2

0

2

0

2

2

0

2

 Republic of Ireland

2

0

0

2

1

7

−6

0

روز جمعه 15 ژوئن، دو بازی از گروه سوم این رقابت‌ها انجام خواهد شد. ابتدا اوکراین و فرانسه از ساعت 18:30 به وقت ایران و سپس انگلستان و سوئد از ساعت 23:15 به وقت ایران، مسابقه خواهند داد.

اخبار یورو 2012

سرمربی تیم ملی فوتبال پرتغال معتقد است تلاش شاگردانش تا آخرین دقیقه بازی باعث شد آن‌ها مقابل تیم سخت‌کوش و قدرت‌مند دانمارک به پیروزی برسند.

سرمربی تیم ملی فوتبال دانمارک بعد از شکست 3 بر 2 تیمش مقابل پرتغال از عمل‌کرد شاگردانش تمجید کرد و تیمش را شایسته کسب حداقل یک تساوی در این دیدار دانست.

یواخیم لوو، سرمربی تیم ملی فوتبال آلمان از پیروزی مقابل هلند خوش‌حال و معتقد است تیمش به عنوان برنده گروه مرگ به دور بعدی صعود خواهد کرد.

سرمربی تیم ملی فوتبال هلند که تیمش به عنوان یک مدعی پا به رقابت‌ها گذاشت و اکنون در آستانه حذف از یورو قرار دارد، هنوز کار این تیم را تمام شده نمی‌داند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,