Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
بیست‌و‌ششم خرداد- پانزدهم ژوئن

«تقویم تاریخ بیست‌وششم خرداد»

2012 June 15

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1775 میلادی- «جورج واشنگتن» (George Washington) به عنوان فرمانده ارتش قاره منصوب شده است.  وی از رهبران انقلاب آمریکا و نخستین رییس‌جمهوری آمریکا بود که این سمت را از سال ۱۷۸۹ تا سال ۱۷۹۷ در دست داشت. این هشت سال مصادف است با آخرین سال‌های حکومت سلسله زندیه و به قدرت رسیدن سلسله قاجار در ایران. او از مهم‌ترین چهره‌های تاریخ ایالات متحده است. نقش او به‌خصوص در کسب استقلال برای مستعمرات آمریکایی و سپس متحد کردن آن‌ها زیر پرچم حکومت فدرال ایالات متحده قابل توجه است. او از گروهی از مردم مسلح به کمک دولت‌های فرانسه و اسپانیا ارتش بزرگی ساخت که نهایتن موفق به شکست نیروهای بریتانیایی در جنگ انقلاب آمریکا (۱۷۸۳-۱۷۷۵) شدند.

1849 میلادی- «جیمز ناکس پولک» (James Knox Polk) یازدهمین رییس جمهوری آمریکا درگذشت. وی  بین سالهای ۱۸۴۵ تا ۱۸۴۹ میلادی ریاست جمهوری آمریکا را بر عهده داشت. این دوران هم‌زمان با ۱۲۲۰ تا ۱۲۲۷خورشیدی و مرگ محمد‌شاه قاجار و آغاز دوره سلطنت پنجاه ساله ناصر‌الدین‌شاه قاجار در ایران بود. وی پس از آن که با درجه ممتاز از دانش‌گاه کارولینای شمالی فارغ التحصیل شد به عنوان وکیلی جوان، وارد دنیای سیاست و از دوستان اندرو جکسون شد. در مجلس نمایندگان بین سال‌های ۱۸۳۵ تا ۱۸۳۹ رییس بود و پس از آن فرماندار تنسی شد.

1902 میلادی- زادروز «اریک اریکسون» (Erik Erikson) روان‌شناسی آمریکایی است که به خاطر ارایه اصطلاح «بحران هویت» معروف شده‌است. علاقه او به «هویت» از همان نخستین تجربه‌های شخصی‌اش در دوران مدرسه آغاز گشت. نظریه رشد روانی-اجتماعی اریکسون یکی از معروف‌ترین نظریه‌های شخصیت در روان‌شناسی است. برخلاف پیاژه که بر رشد شناختی تاکید دارد،  اریکسون بر ابعاد عاطفی و اجتماعی رشد تکیه می‌کند.  شاید بتوان نظریه‌ی پیاژه در رشد شناختی و نظریه‌ی اریکسون در رشد عاطفی و اجتماعی را مکمل یک‌دیگر دانست.

اریکسون پس از مسافرت‌های متعددی که در اروپا کرد به مطالعه روان‌کاوی نزد «آنا فروید» پرداخت و از انجمن روان‌کاوی وین گواهی‌نامه گرفت. اریکسون در سال 1933 به آمریکا نقل مکان کرد و پیشنهاد تدریس در دانش‌کده پزشکی هاروارد را دریافت نمود. علاوه بر این، او به طور خصوصی نیز به روان‌کاوی کودکان پرداخت. بعد از آن، او در دانش‌گاه کالیفرنیا در برکلی، دانش‌گاه ییل، مرکز روان‌کاوی سانفرانسیسکو و مرکز مطالعات پیش‌رفته علوم رفتاری نیز به تدریس پرداخت. اریکسون چندین کتاب منتشر نموده است که از آن میان، کتاب «حقیقت گاندی» او برنده جایزه معتبر «پولیتزر» گردیده است. وی هم چنین زمان زیادی را به مطالعه زندگی فرهنگی بومیان داکوتای جنوبی و شمال کالیفرنیا پرداخت. او از دانش به دست آورده خود در زمینه تاثیرات اجتماعی، محیطی و فرهنگی، در توسعه نظریه روان‌کاوی‌اش استفاده کرد.

———————————-

برخی از روی‌دادهای دیگر

1843 میلادی– زادروز «ادوارد گریک» (Edvard Grieg) موسیقی‌دان و آهنگ‌ساز بزرگ نروژی است. مادرش پیانیست ماهری بود و او در مکتب مادر، اولین درس‌های موسیقی را فرا گرفت‌. وی که در تشکیل مکتب موسیقی ملی نروژ سهم بزرگی داشت‌.

 1994 میلادی- «واتیکان» کشور اسراییل را برای نخستین‌بار به‌رسمیت شناخت و با اسراییل روابط کامل دیپلماتیک برقرار کرد.

2001 میلادی– رهبران «جمهوری خلق چین»، فدراسیون «روسیه»، «قزاقستان»، «قرقیزستان»، «تاجیکستان» و «ازبکستان» سازمان هم‌کاری «شانگ‌های» را تاسیس کردند.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,