Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
در پی مرگ یک استاد موسیقی ایران

«دفن شبانه حسن کسایی در اصفهان»

2012 June 15

خبر / رادیو کوچه

در حالی که صبح روز پنجشنبه ۲۵ خرداد استاد «حسن کسایی» نوازده نی در پی دو ماه کما در اثر بیماری سرطان درگذشت. منبع های مطلع از اصفهان اعلام می کنند پیکر این مرحوم با انتقال شبانه از منزل برای شست و شو و به جای آوردن سنت های مرسوم، در تخت فولاد اصفهان نیمه شب دفن شده است.

آقای کسایی در سن ۸۴ سال گی در حالی از جهان رفت که سال های آخر عمر را در بستر بیماری به سر می برد. وی آواز و گوشه های موسیقی را نزد استادان ادیب خوانساری و تاج اصفهانی آموخته و نی را در نزد مهدی نوایی شاگردی کرده بود. آقای کسایی در بیست ساله گی اولین اجرای تک نوازی خود را داشت و در بیست و یک ساله گی قطعه ای به نام «سلام» را در دست گاه چهار گاه ساخت که یکی از از قطعه های مشهور موسیقی ایرانی به حساب می آید.

وی بعدتر با شهرتی جهانی در چند کشور دیگر اجرا کرد و با سرمایه گذاری کمپانی «سی بی اس» کارهای وی در سطح بین الملی معرفی شد.

گزارش های رسیده از اصفهان به رادیو کوچه حاکی از آن است که علی رغم انتظار بسیاری از طرف داران و شاگردان وی در حدود ساعت یک صبح جمعه جنازه وی از منزل برای شست و شو خارج شده و برای دفن به «تخت فولاد» اصفهان آورده و در کنار استاد «تاج اصفهانی» دفن شده است.

هنوز از علت این دفن شتاب زده خبری منتشر نشده. لازم به اشاره است مراسم یادمان استاد حسن کسایی در روز یک شنبه در ساعت ۸:۳۰ صبح در محل مسجد سید اصفهان برگزار خواهد شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,