Saturday, 18 July 2015
20 September 2021

«خبرهای پانزدهم ژوئن ۲۰۱۲»

2012 June 14

 در پی سال ها فعالیت مدنی و حقوق زنان

«روناک رئوف در کردستان عراق درگذشت»

خبر / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بنابر گزارش های رسیده از اقلیم کردستان «روناک رئوف» کوشنده سیاسی و مدنی حقوق زنان در کردستان عراق روز سیزدهم ماه ژوئن در سن ۶۶ ساله گی به علت بیماری درگذشته است. خانم رئوف یکی از زنان پیش رو در استیفای حقوق زنان کرد در عراق و مادر سیاست مدار کردستانی دکتر «برهم صالح» جانشین جلال طالبانی در حزب «اتحادیه میهنی کردستان عراق» و تا  چند ماه پیش رییس دولت کردستان عراق بود.

روناک رئوف یکی از کسانی بود که بر علیه جنگ داخلی بین حزب های کردستان مبارزه می کرد. وی از جمله یکی از اولین کسانی بود که راه پیمایی اعتراضی به جنگ های داخلی بین « سلیمانیه تا هولیر» را سازمان داد. هم چنین در سال ۱۹۹۷ میلادی بنیادی به نام «روان- مرکز آموزش و حمایت از زنان» بنا نهاد که این مرکز با هدف حمایت و پناه دادن به زن های بی سرپرست و مورد خشونت قرار گرفته، تاسیس شد.

لازم به توضیح است صبح امروز جسد خانم رئوف در بین مشایعت طرف دارانش و مردم کرد در سلیمانیه به خاک سپرده شده است.

 …………………………………………..

در پی قطعی شدن اجرای حکم

«تلاش برای دست گیری سه فعال آذربایجانی»

خبر / رادیو کوچه

 با صدور حکم جلب برای سه تن از فعال مدنی در آذربایجان شرقی اقدامات برای دست گیری ابراهیم فرج زاده، ‌علی حسین تهمتن و رضا ابری آغاز شده است. به گزارش های رسیده از این استان روز ۲۳ خرداد ماموران با به همراه داشتن حکم جلب نامبرده گان با مراجعه به منزل این افراد قصد دست گیری و اعزام برای اجرای حکم را داشته اند که تا زمان تهیه خبر هنوز امکان آن فراهم نشده است.

این سه تن که در دی ماه ۱۳۸۸ در جریان مراسم تدفین «چنگیز بخت آور» بازداشت شده بودند، پیش تر به حکم صادر شده اعتراض داشتند. نامبرده گان به همراه چند نفر دیگر مدتی را در زمان دست گیری در بازداشت اداره آگاهی به سر برده بودند که در نهایت به اتهام تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام در شعبه سوم دادگاه انقلاب محاکمه شده و منتهی به صدور حکم زندان برای نامبرده گان بین شش تا دوازده ماه شد. این حکم پس از اعتراض به شعبه ششم تجدید نظر آذربایجان شرقی ارجاع که توسط این شعبه تایید شد. از سویی دیگر در روز ۲۴ خرداد نیز چهار تن از فعال های فرهنگی تبریز نیز در دادگاهی به ریاست قاضی «حمل بر» به اتهام تبلیغ علیه نظام محاکمه شده اند.

حسن دمیر چی‌، حسن رنج بری و مرتضا و مصطفا عوض پور به علت انتشار آگهی مراسم ترحیم به زبان ترکی در این دادگاه شرکت کرده اند.

  …………………………………………..

با تشکیل مراسمی در آنکارا

«یادمان خرداد ایران در کنار سوری ها»

خبر / رادیو کوچه

 عصر روز پنجشنبه ۲۵ خرداد برابر ۱۴ ام ژوئن بنابر فراخوان «انجمن هم بستگی فعالان تبعیدی در ترکیه» مراسمی به مناسبت سومین سال گرد حرکت اعتراضی در ایران برگزار شد. این تجمع که در میدان «کیزل آی» شهر آنکارا با حضور چندین معترض ایرانی رخ داد، همراهی معترض های سوری را نیز با خود داشت. بنابر گزارش خبرنگار کوچه از آنکارا معترض های سوری با سرداد شعار هایی به زبان فارسی در این مراسم شرکت کردند.

خواندن سرود ملی و فاتحه برای آرامش روح کشته شده گان، حمل پوسترهایی از زندانیان ایرانی و عکس هایی از کودکان کشته شده در سوریه از بخش هایی از برنامه بود که با شعار هایی نظیر «تهران تا دمشق اتحاد اتحاد، آزادی آزادی، رفراندو رفراندم این است شعار مردم، ایرانی می میرد ذلت نمی پذیرد، زندانی سیاسی آزاد باید گردد» همراه بود.

در پایان این مراسم نیز بیانیه«انجمن هم بستگی فعالان تبعیدی در ترکیه» به سه زبان پارسی، ترکی و عربی و یک بیانیه توسط فعالین آزادی خواه سوریه برای محکومیت کشتار مخالفین در سوریه توسط بشار اسد خوانده شد.

لازم به اشاره است علی رغم حضور تعداد زیادی از پناه جویان بعد انتخابات در ترکیه دولت این کشور به تازه گی برخی از فعالان مدنی و پناه جویان فعال ایرانی را به شهرستان های کوچک انتقال داده است.

  …………………………………………..

در پی مرگ یک استاد موسیقی ایران

«دفن شبانه حسن کسایی در اصفهان»

خبر / رادیو کوچه

 در حالی که صبح روز پنجشنبه ۲۵ خرداد استاد «حسن کسایی» نوازده نی در پی دو ماه کما در اثر بیماری سرطان درگذشت. منبع های مطلع از اصفهان اعلام می کنند پیکر این مرحوم با انتقال شبانه از منزل برای شست و شو و به جای آوردن سنت های مرسوم، در تخت فولاد اصفهان نیمه شب دفن شده است.

آقای کسایی در سن ۸۴ سال گی در حالی از جهان رفت که سال های آخر عمر را در بستر بیماری به سر می برد. وی آواز و گوشه های موسیقی را نزد استادان ادیب خوانساری و تاج اصفهانی آموخته و نی را در نزد مهدی نوایی شاگردی کرده بود. آقای کسایی در بیست ساله گی اولین اجرای تک نوازی خود را داشت و در بیست و یک ساله گی قطعه ای به نام «سلام» را در دست گاه چهار گاه ساخت که یکی از از قطعه های مشهور موسیقی ایرانی به حساب می آید.

وی بعدتر با شهرتی جهانی در چند کشور دیگر اجرا کرد و با سرمایه گذاری کمپانی «سی بی اس» کارهای وی در سطح بین الملی معرفی شد.

گزارش های رسیده از اصفهان به رادیو کوچه حاکی از آن است که علی رغم انتظار بسیاری از طرف داران و شاگردان وی در حدود ساعت یک صبح جمعه جنازه وی از منزل برای شست و شو خارج شده و برای دفن به «تخت فولاد» اصفهان آورده و در کنار استاد «تاج اصفهانی» دفن شده است.

هنوز از علت این دفن شتاب زده خبری منتشر نشده. لازم به اشاره است مراسم یادمان استاد حسن کسایی در روز یک شنبه در ساعت ۸:۳۰ صبح در محل مسجد سید اصفهان برگزار خواهد شد.

  …………………………………………..

با اعلام قانونی نبودن مجلس خلق مصر

«احمد مرسی در بلاتکلیفی قرار گرفت»

خبر / رادیو کوچه

 بنابر اعلام دادگاه عالی قانون اساسی مصر در روز پنج شنبه چهاردهم ژوئن تشکیل مجلس خلق مصر «غیر قانونی» اعلام شد. این نکته در شرایطی اعلام می شود که رقیب های انتخاباتی برای دور دوم خود را آماده کارزار می کنند.

اینک با توجه به عدم قانونی بودن مجلس خلق مصر در کنار مجلس شورا با اعلام این دادگاه در عمل کاندیداتوری «احمد مرسی» که از تجمع اخوان المسلمین در مجلس خلق مصر و تایید نماینده گان مورد تایید قرار گرفته است زیر سوال خواهد رفت.

به گزارش العربیه پیش تر بیم آن می رفت که «احمد شفیق» رقیب آقای مرسی به بهانه تصدی چند روزه پست نخست وزیری در دوران پایانی آقای مبارک از دور انتخابات حذف شود. این گزارش ادامه می دهد روزنامه مصری الشرق الاوسط چاپ قاهره اشاره کرده که دادگاه قانون اساسی به دلیل عدم انطباق تشکیل این مجلس با قانون اساسی غیر قانونی است. از سویی دیگر برخی محافل انحلال این مجلس خلق مصر و یا جلوگیری از فعالیت این مجلس را در چهارچوب فعالیت های دادگاه قانون اساسی نمی دانند و حکم این دادگاه را اجرایی قلمداد نمی کنند.

  …………………………………………..

با ارسال ابلاغ رسمی در ایران

«احضار یک روزنامه نگار به زندان»

خبر / رادیو کوچه

 بنابر گزارش های رسیده از ایران طی ابلاغی «فریبا داوودی مهاجر» روزنامه نگار ایرانی ساکن آمریکا موظف به معرفی خود برای تحمل کیفر در زندان شده است.

این ابلاغ از سوی اجرای احکام دادگستری تهران با تحویل به مادر وی ذکر کرده که در روز ۲۲ خرداد باید خود را به اداره اجرای احکام «دادسرای شهید مقدس» برای تحمل کیفر معرفی کند. لازم به اشاره است این دادسرا در زندان اوین مستقر است.

پیشتر نیز منزل این روزنامه نگار در تهران مورد حمله برخی افراد قرار گرفته بود. با توجه به ابلاغیه، جزییات و علت مشخص نشده است. در تماس با رادیو کوچه خانم مهاجر اعلام کرد، صبح امروز پنج شنبه ۱۴ ژوئن فردی از دفتر این دادسرا با تلفن وی در آمریکا تماس گرفته و مجدد حکم را از سوی فردی موسوم به قاضی «احمدی» به او ابلاغ تلفنی کرده است. این روزنامه نگار هم چنین اشاره کرد علی رغم سوال از تماس گیرنده هیچ اطلاعاتی در خصوص علت، جرم و مدت زندان ذکر نکرده است. پیشتر وی به دلیل حضور در برگزاری یک تجمع به چهار سال زندان تعلیقی و یک سال زندان قطعی محکوم شده بود که این حکم به گفته وکیل وی در دادگاه تجدید نظر نقض شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,