Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
هم‌زمان با ادامه تنش‌های سیاسی،

«برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مصر در دور دوم»

2012 June 16

خبر / رادیو کوچه

رای‌گیری در انتخابات ریاست‌جمهوری مصر در مرحله دوم آن از ‌صبح روز شنبه، 16 ژوئن آغاز شده است. این انتخابات برای دو روز برگزار خواهد شد.

احمد شفیق، نخست‌وزیر پیشین مصر و محمد مرسی، رهبر حزب آزادی و عدالت وابسته به گروه اسلام‌گرای اخوان‌المسلمین دو نامزد اصلی این انتخابات هستند و انتظار می‌رود که رقابت نزدیکی با هم داشته باشند.

این دو نفر در مرحله اول انتخابات ریاست‌جمهوری مصر بیش‌ترین شمار آرا‌ را به دست آوردند.

هیت نظامی حاکم بر مصر اعلام کرده است که با مشخص شدن نتیجه، قدرت را به برنده انتخابات واگذار خواهد کرد هرچند که نگرانی‌های از این بابت میام مردم این کشور وجود دارد.

روز جمعه شورای نظامی مصر هم‌چنین تاکید کرد در حال آماده سازی متن لایحه‌اى است که در آن اختیارات رییس جمهوری در قانون اساسی محدود می‌شود.

با این حال، زمینه‌سازی برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در مصر با تصمیم دادگاه عالی قانون اساسی برای منحل کردن پارلمان خدشه‌دار شده است.

گفتنی است روز پنج‌شنبه گذشته، هیتی از قضات که در دوره حکومت حسنی مبارک، رییس‌جمهوری پیشین مصر منصوب شده‌اند، اعلام کردند قانونی که اولین انتخابات دموکراتیک مصر بر مبنای آن برگزار شده است، برخلاف قانون اساسی است.

در همین حال فعالان سیاسی اسلام‌گرا، لیبرال و صاحب‌نظران، حکم انحلال پارلمان مصر را در یک بیانیه محکوم کرده و آن را یک «کودتا» خوانده‌اند. آن‌ها از این که نظامیان حاکم بر مصر قوه مقننه را دوباره در دست بگیرند، ابراز نگرانی کرده‌اند.

در این بیانیه هم‌چنین از آقای مرسی خواسته شد تا از حضور در رقابت‌ها کنار بکشد.

بیشتر بخوانید:

 «احمد مرسی در بلاتکلیفی قرار گرفت»

«بررسی صلاحیت شفیق نماینده رقیب اخوان‌المسلمین»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,