Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
بیست‌و‌هفتم خرداد- شانزدهم ژوئن

«تقویم تاریخ بیست‌وهفتم خرداد»

2012 June 16

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1388 خورشیدی- سومین تظاهرات معترضین به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایران برگزار شد. معترضان در میدان هفت تیر و خیابان‌های اطراف آن در تهران به راه‌پیمایی پرداختند.

موج گسترده دستگیری فعالان سیاسی، روزنامه‌نگاران و روشن‌فکران هم‌چنان ادامه یافت و محمدرضا جلایی‌پور (فرزند حمیدرضا جلایی‌پور مسوول و سخن‌گوی پویش حمایت از خاتمی و موسوی)، ابراهیم یزدی و عباس توسلی نیز دستگیر شدند.

هم‌چنین جمعی از هنرمندان و نویسندگان ایرانی با نوشتن بیاینه‌ای‌، هم‌راهی و حمایت خود را از این حرکت اعتراضی مردم نشان دادند.

1829 میلادی- «جرونیمو» یکی از رهبران برجسته‌ی سرخ‌پوست در آمریکا زاده شد. او رهبری آپاچی‌ها در جنگ‌هایی موسوم به جنگ‌های آپاچی علیه مکزیک و ایالات متحده را برای چندین دهه برعهده داشت.

در سال 1858 سربازان مکزیکی به فرمان‌دهی «کلنل خوزه ماریا کاراسکو» به کمپ جرونیمو حمله‌ کرده و بسیاری از زنان و کودکان از جمله همسر، فرزندان و مادر جرونیمو را کشتند. پس از آن جرونیمو علیه مکزیکیان به انتقام‌گیری پرداخت.

جرونیمو پیوسته رهبری حملات و جنگ علیه شهرهای مختلف مکزیک و سپس علیه مناطق آمریکایی را بر عهده داشت تا آن‌که سرانجام در سال 1886، خود را تسلیم مقامات آمریکایی کرد. او به عنوان زندانی جنگی به شخصی نام‌دار بدل شد.

1878 میلادی- دکتر «کراوفورد لانگ» (Crawford Long) پزشک آمریکایى، درگذشت. از دانش‌گاه پنسیلوانیا و نیویورک در رشته پزشکی فارغ‌التحصیل شد. در سال 1842، دکتر لانگ برای اولین بار، از «اتر» به عنوان داروی بی‏هوشی در عمل جراحی استفاده کرد. این ماده، مایعی بی‏رنگ و قابل اشتعال بود که اثری بی‏هوش کننده دارد و در طب به عنوان حلال مواد چربی و روغن به کار می‏رود.

1976 میلادی- در «سووتو» (Soweto) در آفریقای جنوبی، هزاران دانش‌آموز دبیرستانی، در مخالفت با طرح دولت این کشور برای اعلام زبان «آفریکانس» به عنوان زبان تدریس در مدارس سیاه‌پوستان، دست به اعتراض زدند. با شلیک پلیس به سمت معترضان، قیامی سراسری در آفریقای جنوبی، شعله‌ور شد.

در آن زمان دولت اقلیت سفیدپوست آفریقای جنوبی ضمن بخش‌نامه‌ای دستور داده بود که تدریس در مدارس باید به سه زبان باشد: ریاضیات و علوم اجتماعی به زبان افریکانر (هلندی، زبان سفیدپوستان مهاجر)، علوم و ادبیات به زبان انگلیسی و ورزش، هنر و موسیقی به زبان زولو (بومی). معلمان سیاه‌پوست و دانش‌آموزان با این بخش‌نامه که کار آنان را مشکل و تبعیض نژادی را شدت می‌داد مخالف بودند. در «سووتو» دانش‌آموزان دوره تعلیمات عمومی و دانش‌جویان مدارس تعلیمات عالی با هم‌فکری مدرسان کمیته تشکیل دادند و تصمیم به اعتراض علنی گرفتند که پلیس مداخله کرد و دست به تیراندازی زد و صدها نفر کشته و زخمی شدند.

با این حال، گروه‏های ضدنژادپرستی، در سال‏های پایانی عمر آپارتاید، هر سال در ماه ژوئن، یاد کشته شدگان سووتو را که بیش‌تر دانش‏آموز بودند، گرامی می‏دارند.

       ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1903 میلادی- شرکت خودروسازی «فورد» (Ford Motor Company) سومین تولید‌کننده بزرگ خودرو در سراسر جهان، در دیترویت میشیگان توسط «هنری فورد» و شرکای اقتصادی دیگر او تاسیس شد. این شرکت علاوه بر خودروهای فورد تولیدکننده خودروهای پرطرف‌دار لینکلن و صاحب یک سوم امتیاز خودروهای مزدا است. کمپانی فورد در طول دهه اخیر از پیشتازان صنعت خودرو سازی در جهان بوده است.

1963 میلادی- «والنتینا ترشکوا»  (valentin Treshkova)اولین زن فضانورد جهان از شوروی، پرواز فضایى خود را با سفینه‏ای به نام «وستوک 6» (6 Vostok) آغاز کرد.

1361 خورشیدی‌- روز تاسیس دانش‌گاه «آزاد اسلامی» است. ایده تاسیس دانش‌گاه آزاد اسلامی ابتدا در جامعه اسلامی دانش‌گاهیان مطرح شد و به‌دنبال آن «هاشمی رفسنجانی» رییس وقت مجلس شورای اسلامی با طرح این مطلب در شورای اقتصاد، نظر مساعد شورا را تامین کرد. پس از تدوین اساس‌نامه مقدماتی دانش‌گاه آزاد اسلامی، در آخرین جمعه اردی‌بهشت سال 1361 موجودیت این دانش‌گاه اعلام و سرانجام در چنین روزی به‌طور رسمی تاسیس شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی انگلیسی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,