Saturday, 18 July 2015
18 September 2021
در آنکارا برگزار شد،

«برگزاری سومین سال‌گرد حوادث پس از انتخابات»

2012 June 16

سیروس زارع‌زاده / گزارش تصویری / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه بیست و پنجم خردادماه برابر با چهاردم ماه ژوئن 2010، هم‌ز‌مان با سومین سال‌گرد حوادث پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری، جمعی از فعالان سیاسی و حقوق بشر ایرانی مقیم کشور ترکیه به هم‌راه تعدادی از فعالان مدنی و آزادی‌خواه سوریه در «میدان کیزیل آی» آنکارا گرد هم آمده و یاد و خاطره جان‌باختگان حوادث بعد از انتخابات را گرامی داشتند.

این مراسم با فراخوان «انجمن هم‌بستگی فعالان تبعیدی در ترکیه» راس ساعت 6 بعد از ظهر با تجمع معترضان در میدان مرکزی شهر آنکارا با قرائت فاتحه و اولین سرود ملی «ایران جوان» برای گرامی‌داشت جان‌باختگان سوریه و ایران آغاز شد. معترضان در حالی که تصاویر زندانیان سیاسی از جمله محمد‌صدیق کبودوند، حسین رونقی، آرش صادقی، نسرین ستوده، حشمت‌اله طبرزدی، احمد زیدآبادی، عبدالفتاح سلطانی، بهمن احمدی‌امویی، سعید ماسوری، نرگس محمدی، عماد بهاور و هم‌چنین پلاکاردهایی که بر روی آن عکس کودکانی که در رویدادهای اخیر در سوریه به دست حکومت بشار اسد کشته شده‌اند را در دست داشتند، اقدام به سر دادن شعار کردند. جمعی از فعالان سیاسی و آزادی‌خواهان سوری نیز که هم‌زمان با آغاز مراسم به معترضان ایرانی پیوسته بودند، هم‌راه با دیگر تجمع‌کنندگان به سر دادن شعارهایی در جهت وحدت مخالفان حکومت‌های جمهوری اسلامی و سوریه پرداختند.

در جریان این مراسم تراکت‌هایی به زبان ترکی با مضمون رخ‌دادهای اخیر ایران بین شهروندان ترک توزیع شد تا آنان را از نحوه دخالت دولت جمهوری اسلامی در امور سوریه و هم‌چنین سرکوب مخالفان خود در ایران آگاه سازد.

حضور زنان فعال ایران در این تجمع که خواستار حقوق خود از حکومت جمهوری اسلامی بودند نیز به نوبه خود قابل توجه بود. زنان فعال ایران با سردادن شعار سعی در به تصویر کشیدن وضعیت داخلی ایران را داشتند.

در پایان این مراسم بیانیه انجمن فعالان تبعیدی ترکیه به سه زبان پارسی، ترکی و عربی و هم‌چنین بیانیه فعالان آزادی‌خواه سوریه در محکومیت کشتار مخالفان در سوریه توسط بشار اسد قرائت شد. متن فارسی این بیانیه که توسط آقای جعفر قدیم‌خانی خوانده شده به شرح زیر است:

«جمهوری اسلامی ایران که با شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی و به قیمت خون بسیاری از مردم ایران زمین به ثمر رسیده بود و در جنگ ناخواسته از سوی عراق و ادامه آن از سوی ایران که به همت جوانان ایرانی استوار ماند و آسیبی ندید در اندک زمانی پس از انقلاب، انحراف از آرمان‌های اعلام شده را در پیش گرفت. یکی از آرمان‌هایی که حاکمیت از آن دم می‌زد انتخابات و حق تعیین سرنوشت فرد فرد ملت ایران بود، اما این حکومت با اتخاذ شیوه ضد‌دمکراتیک بر انتخابات سایه استبداد افکنده و این حق قانونی را از آن‌ها سلب نموده است. به این ترتیب هرگاه مردم از همین قواعد و فضای بسته حاکمیت روزنه‌ای به‌سوی رهایی گشودند، حکومت چون ویروسی مخوف و با دید حفظ نظام به هر قیمتی و تغییر غیر‌دمکراتیک و یا تفسیر مصلحتی قوانین موجود، آن روزنه را با خون مردم آزادی‌خواه مسدود و همواره هر صدای حق طلبانه‌ای را خاموش کرده است.

تاریخ جمهوری اسلامی تاکنون سرشار از جنایت‌های هولناک علیه مردم سرزمین خود بوده است. کشتار مردم در دهه 60 به خصوص در سال 67 و به دستور مستقیم آیت‌اله خمینی یکی از ننگین‌ترین فجایع تاریخ ایران است. قتل‌های زنجیره‌ای، کشتار دانش‌جویان در سال 78، دستگیری گسترده فعالین سیاسی و اجتماعی و … ایجاد فضای رعب و وحشت و خفقان در طول 30 سال، کارد را به استخوان رساند. شمار زیادی از هم‌وطنان به ناچار مجبور به ترک کشور شدند آن‌هایی هم که ماندند محکوم به زندگی در یک خفقان مرگ‌آفرین شدند. جنبش ملی مردم ایران در سال 88 برآیند 30 سال فشار و خفقان ناشی از حکومت جمهوری اسلامی بود.

سه سال پیش در چنین روزی یکی از مدنی‌ترین اعتراضات مردم ایران در قالب راه‌پیمایی سکوت در اعتراض به تقلب در انتخابات ریاست جمهوری ایران برگزار شد. راه‌پیمایی‌ای که به اعتراف شهردار تهران بیش از 3.5 میلیون نفر از مردم تهران در آن شرکت کردند. اما این اعتراض مدنی با شلیک گلوله عوامل حکومت و کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از مردم پاسخ داده شد.

علی خامنه‌ای رهبر سیاسی‌–‌دینی حکومت ایران با سخن‌رانی در روزهای پس از این واقعه و جنایات عیان حاکمیت نشان داد، درندگی عوامل نظامی – امنیتی حکومت در برابر مردم در هماهنگی کامل با او صورت گرفته است. همان‌گونه که کودتای انتخابات ریاست جمهوری نیز با هماهنگی او انجام شد.

رهبر ایران نه تنها با تمام قوا رو در روی ملت خود قرار گرفته است بلکه در سرکوب و قتل عام مردم بی‌گناه و آزادی‌خواه سوریه نیز به بشار اسد یاری می‌رساند. جمهوری اسلامی به کمک هم‌زاد مستبد خود شتافته است، تا با سرکوب ملت مظلوم سوریه بشار اسد را از سرنگونی محتوم نجات بخشد. مستبدان تاریخ هم از نظر شکل و هم از نظر ماهیت یک‌سان هستند، به همین دلیل برای خامنه ای و بشار اسد تفاوت فکری در سرکوب بین ملت‌ها وجود ندارد. هم‌کاری و جنایت در حق دو ملت ایران و سوریه جنایت بر علیه بشریت محسوب می‌شود.

مردم سوریه استوارانه در مقابل استبداد خشونت بار اسد ایستاده‌اند تا بهای آزادی را با خون خود بپردازند، تاکنون بهای آزادی در سوریه، بیش از 40 هزار کشته در زمان حکومت حافظ اسد، پدر مستبد و 15 هزار کشته در زمان حکومت بشار اسد بوده است.

دیکتاتورها دردی مشترک دارند. ترس از خشم مردم و سرنگونی…»

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,