Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«گور»

2012 June 16

 شهره شعشعانی / رادیو کوچه

«مهدی مرعشی» دانش‌آموخته‌ی زبان و ادبیات فارسی از دانش‌گاه تهران است. او سال‌ها با نشریاتی هم‌چون کارنامه، نافه، واژه، خوانش، شوکران و… هم‌کاری کرده و داستان‌هایش را در این نشریات به چاپ رسانده است. از مرعشی دو مجموعه داستان به نام «نفس‌تنگ» توسط نشر چشمه و کتابت بهار توسط نشر ققنوس به چاپ رسیده است. بازروایی داستان‌های «سمک عیار» تازه‌ترین اثری‌ست که به قلم مهدی مرعشی توسط نشر پارسه به بازار کتاب عرضه شده است. نقدها و ترجمه‌های پراکنده‌ مرعشی از آپولینر تا ژاک پره‌ور و از سامپه گوسینی، «نیکولاکوچولو» تا دانیل پناک، «کامو و من» در کنار آثار داستانی او این‌جا و آن‌جا به چاپ رسیده‌اند. مرعشی هم‌چنین سال‌ها به عنوان تهیه‌کننده و ژورنالیست رادیویی برنامه‌‌های مختلفی را در زمینه موسیقی ایرانی و موسیقی فولکوریک تهیه کرده است. او از سال 2010  به کانادا رفته و ساکن مونترال شده است. مرعشی در حال حاضر علاوه بر نوشتن و تحقیق در مورد ادبیات کبک به تدریس و آموزش داستان‌نویسی در این شهر می‌پردازد و هم‌زمان «کارگاه داستان‌نویسی هزارداستان مونترال» را با شرکت نویسندگان ساکن این شهر اداره می‌کند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در غیاب دانای کل

نفس‌تنگ مجموعه نه داستان کوتاه مهدی مرعشی چالشی‌ با مضامین تنهایی، عشق، سنت، مذهب، خرافه و پوچی جنگ است، در قالبی که گرچه ظرفیت‌های آن پیشاپیش توسط داستان‌نویس‌های مدرن جهان تضمین شده، اما هیچ تضمین پیشاپیشی هم برای موفقیت نویسنده‌ای که با استفاده از آن ظرفیت‌ها به چالش با این مضامین ازلی می‌پردازد وجود ندارد.

در این مورد تا جایی که به قصه‌های کوتاه مهدی مرعشی مربوط می‌شود باید گفت او عرصه خود را می‌شناسد و یکی از ویژگی‌های داستان‌هایش این است که پا در جای ناشناخته نمی‌گذارد، اگر هم بگذارد در جایی می‌گذارد که خواننده نمی‌تواند با قاطعیت بگوید او در آن‌جا بوده یا نبوده، به عنوان نمونه فضای داستان «ازجنس سگ» به قدر کافی ماهرانه توصیف شده، آن قدر که دیگر اهمیت زیادی ندارد بدانیم نویسنده تجربه جبهه و جنگ داشته یا نه، چون موضوع به طور قانع‌کننده‌ای مطرح می‌شود، آن‌قدر که چنین سوالی را از درجه اهمیت ساقط می‌کند، همان طور که در نمونه‌های تاریخی و کلاسیک داستان‌نویسی به عنوان مثال خواننده با علم به این که استفن کرین نویسنده رمان «نشان سرخ دلیری» پایش را به جبهه جنگی که توصیف می‌کند نگذاشته اثر او را می‌خواند و از مضمون انسانی و پرداخت هنرمندانه آن لذت می‌برد، یا دانستن این که کافکا هرگز به آمریکا نرفته چیزی از قدر شاه‌کار او به این نام نمی‌کاهد.

اما صرف‌نظر از این نکته وجه دیگر داستان‌های کوتاه مهدی مرعشی در مواجه با مضامین ازلی پرهیز آگاهانه از شعارها و شورمندی‌های رایج در بخشی از ادبیات داستانی معاصر ایرانی‌ست، جایی که نویسندگان به نام و بهانه تجربه‌ای عینی و غالبن دردناک از عشق، از جنگ، و از تنهایی و دیگر گرفتاری‌های بشری به خود اجازه می‌دهند سهم خواننده را به امید هم‌راه کردن او با نظر و سلیقه خود مصادره کنند.

موسیقی متن:

Gaetano Donizetti: L’elisir d’amore (The Elixir of Love)

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,