Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
با هم تاریخ را می‌سازیم-جام ملت‌های اروپا،

«هیجان در جام اروپا به اوج رسید»

2012 June 17

بهنام / گزارش / رادیو کوچه

behnam@koochehmail.com

با ورود به سومین روز از مسابقات گروه‌های چهارگانه جام ملت‌های اروپا هیجان به اوج خود رسیده است. در حالی که تاکنون سقوط دو تیم از این تورنمنت مشخص شده باقی تیم‌ها تا پیش از شام‌گاه شنبه، 16 ژوئن، برای صعود شانس داشتند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اما در دیدارهای شب گذشته از گروه A این رقابت‌ها، در دو دیدار هم‌زمان تکلیف دو تیم صعودکننده مشخص شده است.

در عین ناباوی روسیه که تاکنون بخت اول این گروه برای صعود بود هم‌راه با لهستان که نمایش نه چندان خوبی را در این دور از رقابت‌ها داشت از گردونه مسابقات حذف شدند.

در شب پایانی گروه نخست رقابت‌های فوتبال یورو 2012، یونان، قهرمان یورو 2004 در حضور بیش از 58 هزار تماشاگر ورزشگاه ملی ورشو، با درخشش یورگوس کاراگونیس، روسیه، را یک بر صفر شکست داد و به مرحله بعد صعود کرد. در بازی هم‌زمان دیگر جمهوری چک نیز یک بر صفر لهستان، یکی از دو میزبان رقابت‌ها، را برد و به عنوان تیم نخست گروه به مرحله بعد راه یافت.

این در حالی است که جمهوری چک در بازی نخست چهار بر یک مغلوب تیم روسیه شده بود.

یونان که تا پیش از بازی‌های روز شنبه با یک امتیاز در انتهای جدول گروه یک قرار داشت و از کم‌ترین شانس صعود برخوردار بود با ترکیبی سراسر هجومی و گماشتن سه مهاجم به سراغ روسیه صدرنشین گروه رفت.

حملات پیاپی یونان موقعیت‌های زیادی روی دروازه روسیه خلق کرد و در نهایت در وقت‌های تلف شده نیمه نخست، کاراگونیس روی اشتباه محرز خط دفاعی روسیه در نزدیکی محوطه جریمه توپ را تصاحب کرد و پس از حرکتی رو به جلو با ضربه‌ای سنگین توپ را از زیر دستان مالافیف وارد دروازه‌ کرد.

در حالی نیمه نخست این بازی با نتیجه یک بر صفر پایان یافت که در دیدار دیگر دو تیم چک و لهستان در حضور نزدیک به 45 هزار تماشاگر ورزش‌گاه ‌مونیسیپال وروکلاو‌ با نتیجه صفر بر صفر به رخت‌کن رفته بودند. این وضعیت روسیه و یونان را به مرحله بعد می‌رساند.

روسیه که در ظاهر انتظار دریافت گل از یونان را نداشت در نیمه دوم هم بدون انسجام و تمرکز لازم بازی را دنبال که و نتوانست فرصت چندانی روی دروازه یونان خلق کند.

اما یونان می توانست به دلیل خطا روی کاراگونیس یک ضربه پنالتی هم به دست آورد که تصمیم اشتباه داور مانع شد.

در دقیقه 61 کاراگونیس کاپیتان 35 ساله یونان که 120 بازی ملی انجام داده است، با عبور از سه مدافع روسیه وارد محوطه جریمه شد و با خطا سرنگون شد. یوناس اریکسون داور سوئدی، به گمان این‌که کاراگونیس ‌دایو‌ کرده و قصد فریبش را داشته نه تنها اعلام پنالتی نکرد که به او یک کارت زرد هم نشان داد. کاراگونیس با دریافت این کارت به دلیل دو اخطاره شدن بازی تک حذفی مرحله بعد را از دست ‌خواهد داد مگر این‌که یوفا به دلیل اشتباه ‌محرز‌ داور در این مسئله تجدید‌نظر کند.

اما دو تیم جمهوری چک و لهستان که تنها در صورت کسب پیروزی صعود می‌کردند نیمه دوم را هم با شیوه‌ای تهاجمی آغاز کردند که تلاش آن‌ها در نیمه دوم تنها یک گل برای جمهوری چک در بر داشت.

یراچک در دقیقه 72 در درون محوطه جریمه فرصت مناسبی یافت و با ضربه‌ای دقیق دروازه تیتون، دروازه‌بان دوم لهستان که به دلیل محرومیت شزنی در ترکیب جا گرفته بود، را باز کرد و جمهوری چک را با 6 امتیاز از دو بازی به صدر گروه کشاند.

از آن‌جاکه طبق قوانین یوفا، برای تعیین تیم صعود کننده در صورت برابر بودن امتیازها، ابتدا نتیجه بازی‌های رودرو ملاک قرار می‌گیرد، پیروزی جمهوری چک مقابل لهستان موجب حذف روسیه نیز شد.

Team

Pld

W

D

L

GF

GA

GD

Pts

 Czech Republic

3

2

0

1

4

5

−1

6

 Greece

3

1

1

1

3

3

0

4

 Russia

3

1

1

1

5

3

+2

4

 Poland

3

0

2

1

2

3

−1

2

جمهوری چک و یونان در مرحله بعد با تیم‌های صعودکننده گروه دوم روبه‌رو خواهند شد که دو بازی آلمان-دانمارک و هلند-پرتغال که روز یک‌شنبه، 17 ژوئن، انجام خواهد شد سرنوشت آن را رقم خواهد زد.

در حال حاضر آلمان و پرتغال در رده‌های اول و دوم گروه دوم قرار دارند اما دو تیم دیگر نیز شانس صعود دارند.

اخبار یورو 2012

اتحادیه فوتبال اروپا، یوفا، نیکلاس بنتنر، مهاجم تیم ملی فوتبال دانمارک، را به دلیل نشان دادن آرم یک شرکت ایرلندی بر روی لباس زیرش جریمه کرد.

‌لوکاس پودولسکی‌ که یک‌شنبه در بازی با دانمارک صدمین بازی خود را برای آلمان انجام می‌دهد گفت فقط تابع دستورات سرمربی تیم است.

 «صفحه ویژه جام ملت‌های اروپا»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,