Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
آینده یونان در گروه انتخابات،

«آغاز رای‌گیری در انتخابات پارلمانی یونان»

2012 June 17

خبر / رادیو کوچه

رای‌گیری در انتخابات پارلمانی سرنوشت‌ساز یونان آغاز شده است. نتیجه این انتخابات می‌تواند آینده حضور یونان در حوزه یورو را تعیین کند.

به گزارش الجزیره، اجرای طرح‌های ریاضت اقتصادی که از شروط اعطای کمک‌های مالی بین‌المللی به یونان بوده‌اند، محور اصلی فعالیت‌های تبلیغی احزاب حاضر در رقابت‌های انتخاباتی بوده است.

حزب چپ‌گرای سیریزا و حزب راست‌گرای دموکراسی نو در دو قطب اصلی بحث‌ها درباره اجرای این طرح‌ها قرار دارند.

رهبران اتحادیه اروپا گفته‌اند که رد کردن این شروط و خودداری یونان از اجرای طرح‌های ریاضتی می‌تواند به خروج این کشور از حوزه یورو منجر شود.

انتخابات یونان برای دومین‌بار در شش هفته اخیر برگزار می‌شود.

پس از برگزاری انتخابات پیشین در ماه مه، تلاش احزاب پیروز برای تشکیل دولت ائتلافی بی‌نتیجه ماند و رییس‌جمهوری این کشور فرمان برگزاری انتخابات جدید را در روز 17 ژوئن صادر کرد.

نتیجه انتخابات امروز یونان در سراسر جهان دنبال می‌شود و این نگرانی وجود دارد که در صورت خروج یونان از حوزه یورو، مشکلات مالی به دیگر کشورهای عضو حوزه یورو منتقل شود و در نهایت تاثیری منفی بر روند رشد اقتصاد جهانی بگذارد.

دولت یونان در ازای دریافت کمک‌های مالی بین‌المللی در دو سال گذشته متعهد شد که اقدامات اقتصادی ریاضتی سخت‌گیرانه‌ای را در پیش بگیرد.

این در حالی است که بسیاری از مردم یونان از شروطی که با اعطای کمک‌های مالی هم‌راه بودند، ناراضی هستند. این کمک‌ها مانع ورشکستگی اقتصاد یونان شد، ولی یکی از احزاب مخالف اجرای این طرح‌های اقتصادی وعده داده است که در صورت پیروزی، یک‌بار دیگر درباره این شروط وارد گفت‌وگو خواهد شد.

در همین حال رهبران اروپایی روز دوشنبه، 18 ژوئن در نشست گروه 20 در مکزیک شرکت خواهند کرد. انتظار می‌رود بحران مالی حوزه یورو و نتایج انتخابات یونان محورهای اصلی مذاکرات گروه 20 باشد.

بیشتر بخوانید:

 «افزایش قابل توجه ارزش یورو در بازارهای جهانی»

 «بحران اقتصادی اروپا، آمریکا را تهدید می‌کند»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,