Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
بیست‌و‌‌هشتم خرداد- هفدهم ژوئن

«تقویم تاریخ بیست‌وهشتم خرداد»

2012 June 17

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1882 میلادی- «ایگور استراوینسکی»  (Igor Stravinsky)، آهنگ‌ساز روس زاده شد.

«پرنده آتش»، «پتروشکا» از آثار او هستند، اما اجرای اثر منحصر به‌فرد دیگرش، «پرستش بهار» بود که جنجال بزرگی در دنیای موسیقی به‌راه انداخت.

1928 میلادی- «امیلیا ارهارت» (Amelia Earhart) پس از حدود 21 ساعت پرواز به عنوان اولین زن در تاریخ جهان عرض اقیانوس اطلس را با یک هواپیمای دریایی پیمود.

او خلبان پیش‌گام آمریکایی بود که صلیب متمایز پرواز را دریافت کرده است. در نوجوانی در جنگ جهانی اول به صورت داوطلبانه به‌عنوان پرستار مشغول به خدمت شد. پس از مدتی او نزد یک مربی پرواز زن در کالیفرنیا به آموزش پرواز پرداخت. سپس یک هواپیما خرید و نام آن را قناری گذاشت. او رکورد جهانی را شکست و رکورد بلندترین ارتفاع پرواز زنان را به دست آورد.

ارهارت در پروازی برفراز اقیانوس آرام در نزدیکی جزیره هاولند ناپدید شد و تاکنون فرضیه‌های مختلفی درباره علت مرگ او مطرح شده ‌است.

1359 خورشیدی- «حسن مشحون» موسیقی‌شناس و نویسنده ایرانی درگذشت. از دارالفنون فارغ‌التحصیل شد، به دانش‌سرای عالی رفت و در سال 1313 با کسب رتبه اول در رشته تاریخ و جغرافیا لیسانس گرفت.

ریاست مدرسه آمریکایی در شیراز را برعهده داشت، سپس به تهران آمد و در دبیرستان‌های البرز و دارالفنون سال‌ها تدریس کرد وی هم‌چنین در دانش‌کده هنرهای زیبای دانش‌گاه تهران به تدریس تاریخ موسیقی پرداخت.

«تاریخ موسیقی ایران»، «شرح حال و نمونه آثار شیخ محمود شبستری» و کتب درسی تاریخ و جغرافیا برای دبیرستان‌ها از آثار او هستند. کتاب «تاریخ موسیقی ایران» در دوره سیزدهم کتاب سال جمهوری اسلامی از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کتاب سال برگزیده شد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

17 ژوئن به‌عنوان روز جهانی «بیابان‌زدایی» در سراسر جهان نام‌گذاری شده است و این روز در کشورهای مختلف گرامی داشته می‌شود.

1818 میلادی‌- زادروز «شارل گونو» (Charles Gounod) آهنگ‌ساز فرانسوی است. پدرش نقاش و مادرش نوازنده پیانو بود. نخستین اپرای خود «سافو» را در ۱۸۵۱ خلق کرد ولی این اپرا به موفقیت چندانی دست نیافت. در ۱۸۵۹ نام‌دارترین اثرش اپرای «فاوست» (Faust) بر اساس نمایش‌نامه «گوته» به اجرا در آمد که با استقبال بسیار زیادی روبه‌رو شد. در ۱۸۶۷ اپرای «رومئو و ژولیت» را بر اساس نمایش‌نامه «شکسپیر» آفرید. گونو در سال‌های پایانی زندگی خود، بازگشتی جدی به سمت مذهب داشت و آثار مذهبی چندی را در این دوره خلق کرد که نام‌دارترین آن‌ها قطعه «آوه ماریا» است که از محبوبیت فراوانی در سراسر دنیا برخوردار است.

1944 میلادی‌- روز ملی و استقلال «ایسلند» است. جزیره ایسلند در 874 کشف شد و از آن پس، مهاجران «نروژی»، «اسکاتلندی» و «ایرلندی» در آن سکونت کردند. این جزیره تا قرن سیزدهم میلادی، کشوری مستقل بود اما بعدها به نروژ و سپس «دانمارک» ملحق شد. در سال 1874 دانمارکی‏ها اجازه تشکیل مجلس قانون‏گذاری در ایسلند را صادر کردند. در سال‏های بعد، ایسلند حقوق مستقل و متحد با دانمارک شناخته شد. اما در 17 ژوئن 1944، پس از مراجعه به آرا عمومی، اتحاد دانمارک و ایسلند لغو شد و ایسلند کشوری مستقل با حکومت جمهوری اعلام شد. از آن پس مردم جزیره ایسلند، چنین روزی را به‌عنوان روز ملی این کشور جشن می‏گیرند.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,