Saturday, 18 July 2015
18 September 2021
برای ایجاد یک تجمع،

«روشن کردن شمع مقبول‌تر از ‌تجمعات سکوت»

2012 June 17

فرشید فاریابی / گوتنبرگ سوئد

فراخوان روشن‌کردن شمع ویژگی‌های خاصی دارد که آن را برجسته‌تر از هر شکل دیگری از اعتراض‌ها می‌کند؛ مدرن، مقبول، ممکن، موجز، مسری، ملی و مذهبی ویژگی‌های ناب این فراخوان و تضمین‌کننده‌‌ی ادعای این نوشتار هستند.

ویژگی‌هایی که نمی‌توان به قوت در بیانیه‌ی شورای هماهنگی دید.

هنوز شوک قابل پیش‌بینی استقبال نکردن از فراخوان بلندبالا و تحلیلی «شورای هماهنگی راه سبز امید» فروکش نکرده است که شبکه‌های اجتماعی شاهد انتشار فراخوانی دیگر هستند. فراخوانی بسیار کوتاه در چند سطر که شما را دعوت می‌کند به یاد جان‌باختگان جنبش، شمعی روشن کنید؛ در شام‌گاه دوشنبه 29 خرداد و  هر مکان ممکن. اقدام بعدی که از ما خواسته شده ارسال و انتشار عکس‌ها و فیلم‌های کوتاه آن در گستره‌ی جهانی اینترنت است.

به همان اندازه که باور داشتم فراخوان شورای هماهنگی راه سبز امید مورد بی‌توجهی سنگین قرار خواهد گرفت، بسیار بیش از آن باور دارم که این دعوت چند سطری «روشن کردن شمع» با استقبالی بسیار بیش از آن‌چه که تصور می‌کنیم  در داخل و خارج از ایران مواجه خواهد شد.

هرچه شورای هماهنگی در رویا و بی‌هیچ گمانه‌زنی‌های متداول و معمول در جامعه شناسی سیاسی و رسانه‌ای بیانیه ی تحلیلی برای رسیدن به آرزوهایش را منتشر کرد این دعوت کوتاه، کاری شدنی را پیشنهاد داد. بیانیه‌ی شورای هماهنگی پیچیده و مبهم است، سرخوردگی و ناامیدی در پی دارد و پر هزینه است؛ از همین روی دیده نمی‌شود. اما فراخوان روشن کردن شمع، خود پراکندن نور و نام و یاد در نقطه نقطه‌‌ای است که پر شمار هم‌راهان جنبش قرار دارند. میتوان نوشت بیانیه‌ی شورای هماهنگی «وظیفه‌گرا و تحلیلی» است در مقابل دعوت به روشن کردن شمع «نتیجه گرا و عملیاتی» است.

فراخوان روشن کردن شمع ویژگی‌های خاصی دارد که آن را برجسته‌تر از هر شکل دیگری از اعتراض‌ها می‌کند؛ مدرن، مقبول، ممکن، موجز، مسری، ملی و مذهبی ویژگی‌های ناب این فراخوان و تضمین کننده‌ی ادعای این نوشتار هستند. ویژگی‌هایی که نمی‌توان به قوت در بیانیه‌ی شورای هماهنگی دید.

اگر چه شورای هماهنگی برای انتشار بیانیه‌ی خود دست‌رسی بسیار بهتری به رسانه‌های گروهی داشت و در زمان کوتاهی تمام رسانه‌های گروهی فارسی زبان آن را منتشر کردند، ولی به دلایل مختلف پیش گفته در لایه‌های اجتماعی شنیده و دیده نشد؛ در مقابل ادعا می‌کنم فراخوان «روشن کردن شمع» که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده در لایه‌های جامعه منعکس شده و بازتاب داشته است!

اگر چه تا هنگام نوشتن این متن رسانه‌های گروهی فارسی زبان در قبال انتشار فراخوان «روشن کردن شمع» سکوت اختیار کرده‌اند! با توجه به بازتاب این فراخوان در شبکه‌های ارتباطی مردمی ادعا می‌کنم که نفوذ بسیار بهتری در لایه‌های جامعه‌ی هوادار جنبش داشته و بر این نفوذ لحظه به لحظه افزوده می‌شود. شخصن تعداد پر شماری ایمیل از دوستان مشخص در ایران دریافت کردم که فراخوان روشن کردن شمع در روز دوشنبه را به شکل نامه‌های گروهی ارسال کرده‌اند؛ این در مقابل تنها سه نامه‌ی دریافتی که حاوی بیانیه‌ی شورای هماهنگی راه سبز امید بود‌- و البته هر سه با آدرس ناشناس- شگفت‌آور است.

شورای هماهنگی راه سبز امید اگر به واقع می‌خواهد کم‌ترین هماهنگی در هواداران جنبش سبز را ایجاد کند، بایسته است نگرش‌های مدرن، مقبول، ممکن، موجز، مسری، ملی و مذهبی را در برنامه‌های خود به شکل جامع ببینید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,