Saturday, 18 July 2015
18 September 2021
پرسه – ایرانیان و مدلینگ در مالزی

«خوشگلی و هزار …»

2012 June 17

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

   ایرانی‌ها به قول خودمون از هیچ چیز که شانس نیاورده باشند از چهره و فیزیک بدن یک شانس بزرگ آوردند! این نژاد آریایی که گاهی اوقات هم ترکیب شده با نژادهای دیگر آن قدر تنوع به چهره‌های ایرانیان داده که در این کشور می‌توان از گونه گونه رنگ و تیپ را مشاهده کرد؛ از آریایی های خالص با چشم ها و موهای رنگی تا چهره‌های گندمی رنگ و موهای مشکی و همین گونه گونی سبب شده تا به عنوان یکی از زیباترین مردمان دنیا از آن‌ها یاد بشود.    

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

و البته این زیبایی هم هزار دردسر دارد و هم کلی مزایا …. یادم می‌آید چند سال پیش که تب ژاپن رفتن داغ بود و خیلی از خانواده‌ها پدر یا پسر خانواده را فرستاه بودند برای کار تا بعد از مدتی با دست پر بازگردد، در حالی که معروف بود بسیاری از ایرانی‌ها آن‌جا به کارگری یا کارهایی مثل مرده سوزی مشغول بودند، برادر  یکی از دوستان یک شغل شیک و آبرومند دست و پا کرده بود؛ مدل عکاسی شده بود و برای چند برند معتبر به عنوان مدل کار می‌کرد و خلاصه خانواده سرفرازانه عکس‌های او را که در مجله‌ها و بروشورهای مختلف چاپ شده بود نشان می‌دادند.

این هم از مزایای داشتن چهره متفاوت ایرانی است که اگر پتانسیلش را داشته باشی می‌توانی در یک کشور دیگر برای خودت چنین کاری دست و پا کنی. همان گونه که این روزها دختران و پسران ایرانی روی جلد بسیاری از مجله‌های «مد» در کشورهای امریکایی و اروپایی قرار گرفتند.

اما وقتی در کشوری در شرق آسیا باشی شاید این مساله کمی اهمیتش بیشتر بشود و با وجود تفاوت زیاد چهره خاورمیانه‌ای با چشم بادامی‌های شرقی ایرانیان فرصت بیشتری برای بهره بردن از این زیبایی خدادادیشون داشته باشند. فرصتی که می‌تواند به عنوان یک منبع درآمد و حتا یک شغل جدی دست کم برای بخشی از دوره زندگی به شمار رود. و البته اسیر بگیر و ببندهای وطنی هم نیست.

چندی پیش یکی از دوستان در پی شغلی بود و من با توجه به اطلاعی که از دوستانی که در این زمینه کار می‌کنند داشتم به او پیشنهاد کار مدلینگ را دادم . ابتدا کمی تامل کرد و پس از مدتی هم عنوان کرد که خانواده اش موافق این کار نبودند. (همان برخوردی که به طور معمول در ایران در مقابل کار کردن در سینما و تئاتر به ویژه برای دختران، صورت می‌گیرد!) البته پیش از این هم وبلاگی مطلبی خوانده بودم مبنی بر سوء استفاده از دختران ایرانی با عنوان مدل و خلاصه بر آن شدم تا سری به این بازار بزنم و ببینم چه خبره؟!

تا این که یک روز بنا به اطلاع دوستی که چند سالی است در این زمینه فعالیت می‌کند به یکی از محل‌های فیلم‌برداری رفتم. قرار بود یک فیلم تبلیغاتی در یک استادیوم ورزشی ساخته شود. گذشته از کلی دست‌اندکار فیلم‌برداری از گریمور و فیلم‌بردار و عوامل صحنه تعداد زیادی هم بازی‌گر و به قول سینمایی‌ها – سیاهی لشکر- حضور داشتند. برایم تعجب آور بود که از هر کشوری و با هر سن و سالی بودند. اروپایی، آفریقایی ، ایرانی، ترک و عرب و البته چینی و مالایی. بسیاری از آن‌ها دانش‌آموز یا دانش‌جو بودند و بسیاری دیگر بازنشسته یا کارمند و هر گروه به واسطه یک بنگاه که کار معرفی بازیگران و مدل‌ها را به شرکت‌های فیلم‌سازی انجام می‌دهد، معرفی شده بودند. هر کدام به نسبت نقشی که داشتند دست‌مزدی برای یک روز کارشان دریافت می‌کردند. برای برخی این‌کار جنبه گذران زمان هم داشت و برای برخی جدی‌تر از این‌ها بود.

با برخی از ایرانیان حاضر در این جمع گفت و گویی کردم. با مادری که با دخترانش و همسرش برای حضور در صحنه‌هایی در این فیلم آمده، با جوانی که چند سالی است از این راه در آمد دارد. با دختر دانش‌جویی که او هم به عنوان یک محل درآمد جانبی و کار نیمه وقت به این شغل نگاه می‌کند و با دانش‌آموزان دبیرستانی که دسته جمعی نخستین بار بود که در چنین فعالیتی حضور داشتند.

از آن‌ها از دلایل جذابیت این کار و این که آیا این فضا را امن و مناسب برای کار می‌دانند پرسیدم. هم‌چنین از دوستی که چند سالی است در یک شرکت فیلم‌سازی به عنوان طراح لباس در این کشور فعالیت دارد و به خوبی با این فضا آشناست از این که آیا این کارها را توصیه می‌کند یا نه سوال کردم.

در مجموع به نظر مصاحبه شوندگان پول و کسب درآمد انگیزه خوبی برای این کار است و البته جذابیت کار سینما و تنوع آن نیز عامل دیگری است. همگی بر این باور بودند که محیط امنیت کافی دارد و این بستگی به خود فرد دارد که از فضا چگونه استفاده کند و در آن زمینه پیروز باشد.

به هر روی هر چند که این ابراز نظرها نمی‌تواند به تمامی بیان‌گر آن چه در این حرفه می‌گذرد باشد اما جای تامل دارد.

در برنامه‌های آینده باز هم به این موضوع می‌پردازم.

برنامه بعدی پرسه را دنبال کنید که گفت وگویی دارد با یکی از بازیگران موفق ایرانی در مالزی…

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. marjan, jahani
    1

    salam man mikhastam baraye modeling sherkat konam mamnon misham agar rahnamaee konid. baraye modeling dar malezi