Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
بیست‌و‌‌نهم خرداد- هجدهم ژوئن

«تقویم تاریخ بیست‌ونهم خرداد»

2012 June 18

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

سال چهلم عام‌الفیل- امروز مبعث پیامبر اسلام است. به اعتقاد مسلمانان «محمد‌ابن عبداله» پیامبر اسلام در روز 27 رجب، سیزده سال قبل از هجرت برای تفکر و عبادت به «غار حرا» واقع در شمال مکه پناه برده تا این‌که در این روز، فرشته‏ی وحی (جبرییل)، بر او نازل شده و به وی بشارت نبوت و رسالت داده است.

 1356خورشیدی- «علی مزینانی»، مشهور به «علی شریعتی» نویسنده، جامعه‌شناس، تاریخ‌شناس و پژوهش‌گر دینی در لندن درگذشت. او روی‌کردی نقادانه نسبت به برخی از باورهای مذهبی داشت. شریعتی تحصیلات دانش‌گاهی خود را در مشهد گذراند و تا مقطع دکتری در دانش‌گاه سوربن فرانسه در رشته ادبیات تحصیل کرد.

در جریان وقایع 30 تیر سال 1331 توسط ماموران حکومت پهلوی دستگیر شد. سپس به «نهضت مقاومت ملی» به رهبری «سید محمود طالقانی»، «مهدی بازرگان» و «یداله سحابی» پیوست.

مرتضا خسروی (هیچ) / کاریکاتور / رادیو کوچه

هنگامی که برای ادامه تحصیلات عالیه به فرانسه رفته بود، به گروه فعالان ایرانی چون «ابراهیم یزدی»، «ابوالحسن بنی‌صدر»، «صادق قطب‌زاده» و «مصطفی چمران» پیوست و در سال 1341 سازمان «نهضت آزادی ایران» در خارج از کشور بنیان گذاشته شد. در سال 1962 با نظر حسین راضی، به عنوان سردبیر روزنامه فارسی‌زبان «ایران آزاد» انتخاب شد.

شریعتی چنین روزی در انگلستان به طرز مشکوکی درگذشت. وصیت کرده بود که وی را در حسینیه‌ی ارشاد دفن کنند، ولی در شهر دمشق به خاک سپرده شد.

1940 میلادی- با آغاز اشغال فرانسه توسط آلمان نازی در جریان جنگ جهانی دوم، «شارل دوگل» فرمان‌ده نیروهای فرانسه آزاد در سخن‌رانی‌ رادیویی که به «درخواست ۱۸ ژوئن» مشهور شد، از تمامی فرانسویان خواست تا با مبارزه در برابر اشغال‌گران، مقاومت کنند.

«وینستون چرچیل» نخست وزیر وقت انگلستان 22 ژوئن 1940 اجازه داد که شارل دوگل برای فرستادن پیام‌های خود، از رادیو لندن استفاده کند. در آن زمان بسیاری از صاحب‌نظران انگلیسی با تصمیم چرچیل مخالفت کرده و گفته بودند که این کار ممکن است دولت تازه فرانسه را متحد نظامی آلمان کند.

دوگل در این پیام که چهار روز بعد (22 ژوئن) نیز بار دیگر از رادیو لندن پخش شد، تشکیل دولت فرانسه آزاد را اعلام کرد. وی از نظامیان فرانسه خواست که از کشور خارج و به مستعمرات فرانسه بروند که از این پس زیر نظر دولت فرانسه آزاد قرار خواهند داشت. دوگل در نطق خود تسلیم شدن را یک ضعف شخصیت خوانده بود.

       ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1812 میلادی- بین ایالات متحده و امپراتوری بریتانیا جنگ روی داد. محدودیت‌های تجاری، زندانی شدن ملوانان آمریکایی توسط نیروی دریایی بریتانیا و ادامه مسایل بعد از استقلال، آمریکایی‌ها را به اعلان جنگ علیه بریتانیا ترغیب کرد. در بحبوحه این جنگ بریتانیایی‌ها درگیر جنگ‌هایی با «ناپلئون بناپارت» (فرانسه) در اروپا بودند.

در جریان این جنگ واشینگتن به اشغال نیروهای بریتانیا درآمد و قسمت‌هایی از این شهر و از جمله کاخ سفید به آتش کشیده شد.

1815 میلادی- در چنین روزی، ناپلئون و ارتش هوادارانش در «واترلو» (در بلژیک امروز)، از ارتش‌های متحد آلمان، انگلستان و هلند شکست خوردند. ناپلئون که پس از این شکست نظامی، خود را به فاتحان جنگ تسلیم کرد، به جزیره «سنت هلن» در اقیانوس اطلس تبعید شد و  چندی بعد در آن‌جا درگذشت.

1877 میلادی- «جیمز مونتگومری فلگ» (James Montgomery Flagg) کاریکاتوریست، تصویرگر و طراح پوستر آمریکایی متولد شد.

مرتضا خسروی (هیچ) / کاریکاتور / رادیو کوچه

مرتضا خسروی (هیچ) / کاریکاتور / رادیو کوچه

بیش‌ترین شهرت او برای طراحی پوسترهای تبلیغاتی-سیاسی مربوط به جنگ جهانی اول است که از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به پوستری با تصویر «عمو سام» و جمله‌ی «تو را برای ارتش آمریکا می‌خواهم» اشاره کرد که فلگ آن را در ۱۹۱۷ و برای تشویق آمریکاییان به استخدام در ارتش آن کشور طراحی کرده بود. از این پوستر در جنگ جهانی دوم نیز استفاده شد.

1936 میلادی- «ماکسیم گورکی» داستان‌نویس، نمایش‌نامه‌نویس و مقاله‌نویس انقلابی روس و از بنیان‌گذاران سبک «رئالیسم سوسیالیستی» نیز در 18 ژوئن درگذشت.

1953 میلادی- در این روز، نظام سلطنتی در مصر پایان داده شد و نظام جمهوری به ریاست «محمد نجیب» در این کشور برقرار شد.

1979 میلادی- قرار داد «سالت 2» میان ایالات متحده آمریکا و اتحاد شوروی به امضا رسید. گفت‌وگوی محدودسازی جنگ‌افزار راهبردی، موسوم به «سالت 1» (Strategic Arms Limitations I) در مه ۱۹۷۲ میان ایالات متحده آمریکا و اتحاد شوروی امضا شده بود. بر اساس این توافق‌نامه، در برابر پذیرش تعهد متقابل مبنی بر کاهش تولید موشک‌های ضد موشک (ABM) شمار موشک‌های بالستیک اتحاد شوروی حداکثر ۱۶۰۰ موشک و برای آمریکا حداکثر ۱۰۵۴ موشک در نظر گرفته شد.

این قرارداد را «لئونید برژنف» رهبر اتحاد شوروی و «جیمی کارتر» رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا در وین امضا کردند. بر پایه این قرارداد تعداد موشک‌های راهبردی با چند کلاهک دو کشور کاهش یافت.

1328 خورشیدی- «ابراهیم حامدی» مشهور به «ابی» خواننده موسیقی پاپ در تهران زاده شد. او یکی از محبوب‌ترین خوانندگان تاریخ موسیقی ایران به شمار می‌رود که او را با لقب «آقای صدای موسیقی ایران» می‌شناسند.

مرتضا خسروی (هیچ) / کاریکاتور / رادیو کوچه

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۲ Comments


  1. دوستدار ابی
    1

    با اجازتون کاریکاتور آقای صدا رو کپی کردم