Saturday, 18 July 2015
25 September 2021

«ربوده شدن سردبیر ماهنامه‌ی «اسراییل-کورد» توسط عوامل جمهوری اسلامی»

2012 June 18

این خبر در بخش شایعه رادیو کوچه قرار دارد و رادیو کوچه صحت و سقم آن را تایید نمی‌کند.

برمک بهداد

با گذشت ده روز از ناپدید شدن و بی‌خبری از سردبیر یک نشریه ماهانه بر نگرانی‌ها و اضطرابات دوستان و خوانندگان و نیز روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق بشری افزوده شده است.

روز جمعه 8 هشتم ژوین «مولود آفند» بر طبق گفته‌های یکی از هم‌کارانش به سفری چند روزه از اربیل به سلیمانه‌ی کردستان عراق می‌رود.

هم‌زمان به گفته‌ی یک منبع دیگر که نخواست نامش فاش شود هم‌کار مزبور به‌ اسم «شیرزاد عمر» در نقش هم‌کار و روزنامه‌نگار به سردبیر «اسراییل-کورد» نزدیک شده و طی دعوتی به‌صرف غذا ایشان را مسموم می‌کنند و از طریق شخص سومی به اسم «س» با یک ماشین شیشه سیاه وی را به شهر سلیمانیه و مقر اطلاعات و عوامل سفارت جمهوری اسلامی ایران قرار می‌دهند.

حدود ساعت یازده همان روز نزدیک فروش‌گاه زنجیره‌ای «ماجدی مال» آقای «س» سردبیر را پیاده می‌کند و همان‌جا وی را ترک می‌کند و بعد از لحظاتی متوجه می‌شود که گوشی تلفن هم‌راه آقای «آفند» خاموش است ،و جواب نمی‌دهد. «س» ساعت 4یا 5 غروب ستاف نشریه «اسراییل-کورد» را خبردار می‌کند که سردبیر ناپدید شده است !

چند روز پیش از وقوع این حادثه ، شخصی از یک آژانس هواپیمایی در سلیمانیه با «مولود آفند» در اربیل تماس تلفنی گرفته است و با زبان فارسی با ایشان حرف می‌زند .شخص نام‌برده از طرف احزاب اپوزیسیون و حزب‌های کردی به شخصی نامطمئن و عنصر نامطلوبی برآورد شده است. ولی آن‌چنان که پیداست به دنبال فرصتی برای به دام انداختن «آفند» بوده است که ظاهرن موفق شده است.

صبح روز شنبه تلفن سردبیر روشن بوده و در تماسی با «ش.ع» و نیز «س» گفته است که وضعش خوب است و در امنیت می‌باشد.

بر اساس گفته‌های چند نفر دیگر و نیز شبکه‌های اجتماعی‌، مولود آفند تا روز سه‌شنبه 12 ژوین نام‌برده هم‌چنان در خاک اقلیم کردستان عراق بوده است.

غروب روز چهارشنبه پس از تلاش زیادی برای ارتباط گرفتن با سردبیر، دختر جوانی به فارسی جواب می‌دهد. با این‌حال معلوم نشده است آیا این مکالمه‌ی تلفنی در خاک عراق بوده است یا ایران؟ چون سیستم مخابراتی «رومینگ» در اقلیم  کار می‌کند.

به‌دنبال ناپدید شدن سردبیر مذکور پخش اطلاعیه‌ای از سوی وزارت اطلاعات‌،  گمانه‌زنی‌هایی  در مورد این‌که چه به سر «آفند» آمده است قوت گرفت که دستگیری‌های اخیر اطلاعات در داخل و خارج کشور بی‌ارتباط با گم‌شدن این روزنامه‌نگار نبوده است.

منبع 1: فارس

منبع2: فارس

هم‌زمان با پخش اطلاعیه‌ی این وزارت از سایت رسمی فارس نیوز که متعلق به مقام رییس جمهوری می‌باشد چند روز پس از آن این بار سایت «تابناک» در مصاحبه‌ای با «حیدر مصلحی» جزییات بیش‌تری از این اقدامات و به تبع آن دستگیری عوامل مرتبط با موساد اسراییل که به گفته‌ی مقامات ایران در نقش عوامل پشتیبانی و شناسایی عمل کرده بودند را بازگو می‌کند.

در یکی از پرسش‌ها که مصاحبه‌گر از وزیر اطلاعات می‌کند که آیا سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات کسانی را از خارج کشور هم به داخل انتقال داده‌اند، شخص وزیر این را به وضوح تایید می‌کند و ابراز می‌دارد که خاک یکی از کشورهای همسایه به مقر اسراییلی‌ها تبدیل شده است و ناگفته نماند که منظور ایشان کردستان عراق می‌باشد.

 

منبع: تابناک

 

منبع: فارس

از سویی دیگر گفته‌ها و بیانات نقیض و ابهام آمیز «شیرزاد عمر» فردی که متهم به هم‌کاری و نیز یکی از عوامل در دام انداختن سردبیر مزکور می‌باشد روی دیگر سکه را می‌نمایاند.

برای همگان قابل تعجب و شگفت‌آور است که در یک اقلیم آزاد و در عصر ارتباطات سردبیر یک ماه‌نامه‌ی شناخته شده‌ی سیاسی و فرهنگی در روز روشن تحویل نیروهای اطلاعاتی مستقر در سلیمانیه عراق داده بشود.

مواضع و گفته‌های «شیرزاد» مبنی بر این‌که «آفند» به یک سفر تفریحی رفته است و به‌زودی برمی‌گردد و رسانه‌ای کردن این خبر چیزی جز ایجاد کردن فضای شبهه و گمان نیست بعد دیگری از این مسئله را نمایان کرد.

چرا که مسوول و صاحب امتیاز قبلی و موسس اصلی این مرکز فرهنگی به نام «داود باغستانی» در اعلامیه‌ای که پخش کرده است خبر از ربودن و دستگیری سردبیر می‌دهند و اعلام می‌دارند که در هم‌چنین صورتی قضیه را به سازمان‌های مدافع حقوق بشری و غیره بازتاب می‌دهند و اجازه نمی‌دهند افراد خاطی و مشکوکی با مواضع خیانت‌کارانه و فریب‌کارانه افکار عمومی را فریب بدهند.

هم‌کاران و تعدادی از روزنامه‌نگاران که با مراجع ذیربط در کردستان عراق تماس گرفته‌اند بی‌خبری و بی‌آگاهی خود را از ناپدید شدن نام‌برده ابراز داشته‌اند و حتا در موردی یکی از اعضای داخلی کمیته‌ی امنیت پارلمان کردستان به نام «شیرزادحافظ» می‌گوید من این خبر را حالا از شما می‌شنوم و به خاطر مشغله و کار کردن روی بودجه فرصت پرداختن به این موضوع را نداریم.

نکته‌ی قابل تاسف اینست که تنها مرکز حمایت از روزنامه‌نگاران به اسم «مترو» که در مواقع عادی که به‌عنوان مثال وقتی دوربین یکی از روزنامه‌نگاران داخلی مصادره می‌شود آن‌چنان غلغله و هیاهویی به‌راه می‌ندازند که آن سرش ناپیداست‌، معلوم نیست به کدامین دلیل حالا دم از کلام بسته‌اند؟

آیا مقامات اقلیم کردستان در زد وبندی سیاسی سردبیر مذکور را دست بسته تحویل ایران داده‌اند؟

اداره‌ی امنیت شهر سلیمانیه هم اظهار می‌دارد که قطعن شخص مذکور ناپدید نشده است (در حالی که حزب اتحادیه میهنی کردستان گذشته‌ی روابطش با ایران حکایت از بده و بستان‌های زیادی در این زمینه داشته است).و قول این مسوول امنیتی اصلن قابل اعتماد نیست.

مسوول اتحادیه‌ی صنفی روزنامه‌نگاران کردستان هم بی‌خبری خودش را نشان می‌دهد و می‌گوید نام‌بره د قبل این رویداد با ایشان هیچ تماسی نداشته است و مشکل امنیتی‌اش را به آن‌ها نگفته است.

از روزنامه‌هی پرتیراژ کردستان فقط روزنامه‌ی «هاولاتی» به معنی هم‌وطن و هفته‌نامه «سفیل» و  سایت «کوردستان پست» مطالبی در این زمینه نگاشته‌اند که در مقایسه با حجم وسیع روزنامه‌ها و مجلات مستقل و عمومی و حزبی و غیره می‌شود گفت اصلن این موضوع را به عمد مسکوت گذاشته‌اند!

و سایت «ان.ان.اس.روژ» هم که در اروپا مستقر می‌باشد از معدود سایت‌هایی بود که چند روز پس از ربوده شدن این سردبیر خبر آن را پخش کرد.

جای ذکر است که اواخر سال 2010 مترجم «آیات شیطانی» هم در شهر سلیمانیه مورد هجوم و فتوای اسلامی‌ها و عوامل جمهوری اسلامی قرار گرفت. به‌دنبال آن جمهوری اسلامی با  فشار و تهدید هفته‌نامه‌ی موسوم به «خه لک» به معنای خلق را پلمپ کرد.

در تماسی که از طرف نگارنده‌ی موضوع با تلویزیون ماهواره‌ای «نوروز تی‌وی» گرفته شد ایشان اظهار داشتند که موضوع را به‌شدت تعقیب می‌کنند و به‌زودی جمهوری اسلامی ایران را رسوا خواهند کرد.

جای خود دارد در این مقطع سازمان‌های حقوق بشری و روزنامه‌نگاران بدون مرز و عفو بین‌الملل و شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی پشتیبانی و حمایت خود را از این روزنامه‌نگار ربوده شده اعلام بدارند.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,