Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
آقای خوشبختی- بخش سوم

«مدیریت زمان»

2012 June 18

آقای خوشبختی/ رادیو کوچه

امروز با برنامه دوازدهم از مجموعه برنامه‌های «موفقیت»، در خدمت شما هم‌راهان صمیمی هستم و به ادامه موضوع «مدیریت زمان» می‌پردازم. امیدوارم با کمک این برنامه‌ها زمان خود را به‌تر مدیریت کنید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

دوستان عزیز من. توجه شما به مجموعه برنامه‌های موفقیت جای تبریک دارد زیرا نشانه علاقه‌مندی شما برای توسعه خویشتن است.

در برنامه قبل گفتم که مدیریت زمان یک تفاوت عمده با سایر انواع مدیریت دارد و آن هم این است که در مدیریت زمان موضوع اصلی یعنی «زمان» در اختیار ما نیست و کنترلی بر آن نداریم بنابراین عملن نمی‌توانیم آن‌را مدیریت کنیم. در واقع بیش‌تر صاحب‌نظران علم مدیریت معتقدند که زمان اساسن اداره شدنی نیست و نمی‌توان حرکت آن را کند یا تند کرد. از این‌رو از مدیریت زمان، مدیریت برخویشتن را استنباط می‌کنند و به ارایه برنامه‌ها و طرح‌هایی جهت جلوگیری از اتلاف وقت و استفاده حداکثری از زمان می‌پردازند. خواه ناخواه زمان می‌گذرد و در واقع ما هستیم که باید از آن به به‌ترین شیوه استفاده کنیم. به یک تعبیر، مدیریت زمان در واقع همان مدیریت بر خویشتن است. استفاده موثر و اثربخش از زمان ضرورتی اجتناب‌ناپذیر برای موفقیت در عرصه کار و زندگی است و مدیریت زمان شامل مجموعه مهارت‌هایی می‌شود که با کمک آن‌ها در واقع خودمان را مدیریت می‌کنیم تا در قالب و ظرف زمان بیش‌ترین بهره‌وری را داشته باشیم.

دوستان من. اجازه بدهید دوباره یادی از موضوع زمان داشته باشیم تا مقدمه‌ای بر توضیحات اختصاصی مدیرت زمان باشد. زمان می‌تواند به‌ترین دوست شما باشد اگر برای رسیدن به اهداف و گام نهادن در راه موفقیت از آن استفاده کنید. اما زمان منبعی است که قابل ذخیره شدن نیست و وقتی که به بیهودگی گذشت، دیگر برای همیشه گذشته. در فرهنگ ما هم به اهمیت زمان اشاراتی شده است. حتا از کودکی در گوش‌مان خوانده‌اند که «وقت طلا است» تا شاید بدین وسیله ذهن ما را نسبت به اهمیت زمان حساس سازند، اما به این نکته توجه نکرده‌اند که طلا، هم قابل ذخیره شدن و هم قابل استخراج است در حالی‌که زمان چنین نیست. به قول چینی‌‌ها «با طلا نمی‌توانید زمان بخرید». اما مدیریت زمان این امکان را به ما می‌دهد که تا حد زیادی از هدر رفتن زمان جلوگیری کنیم. امروزه مدیریت زمان به صورت ابزاری برای استفاده بهینه از زمان درآمده است.

مدیریت زمان روشی برای برنامه‌ریزی فعالیت‌های شخصی است. مدیریت زمان نوعی انضباط شخصی است. توجه افراد را به چیزهایی معطوف می‌کند که باید تحقق پیدا کنند یعنی همان اهداف و برنامه‌ها. البته هنوز هیچ روشی به عنوان کامل‌ترین روش مدیریت زمان ارایه نشده اما روش‌هایی که امروزه استفاده می‌شوند روز به روز کامل‌تر می‌شوند و می‌توانند همه افراد را به مدیران زمان تبدیل کنند. به خاطر داشته باشید که «مدیریت زمان» به این سادگی‌ها نیست و به تلاش و تمرین و ممارست فراوان نیاز دارد. اما به زحمتش می‌ارزد چون به طور معمول مدیران زمان نسبت به سایرین زمان بیش‌تری در اختیار دارند، یعنی ارزش‌مندترین ثروت دنیا را دارند. درست است که مدیران زمان نیز مانند دیگران 24 ساعت در شبانه روز زمان دارند اما می‌دانند که چگونه از این زمان به به‌ترین شکل ممکن استفاده کنند. به عنوان مثال مدیران زمان از موضوعی به نام «چرخه سودمندی» خود اطلاع دارند. برخی افراد صبح‌ها عمل‌کرد به‌تر و بهره‌وری بیش‌تری دارند در حالی‌که عده ای دیگر عصرها و حتا برخی از مردم شب‌ها. مدیران زمان با اطلاع از چرخه سودمندی خود، آن‌ را به مهم‌ترین و حساس‌ترین کارهای خود اختصاص می‌دهند. آن‌ها هم‌چنین می‌دانند که چگونه بی‌نظمی را که یکی از عوامل هدر رفتن زمان است به حداقل برسانند.

پس در مجموع به این نتیجه می‌رسیم که مدیریت زمان در حقیقت مدیریت زندگی از طریق مدیریت بر خود است. یعنی این‌که اختیار زمان و کار خویش را خود به دست بگیرید و اجازه ندهید که امور و حوادث زندگی شما را هدایت کنند. افرادی که برای زمان خود ارزش قایل‌اند در اختصاص دادن زمان برای کارهای‌شان با دقت عمل می‌کنند. هر چه مدیریت به‌تری بر زمان داشته باشید یعنی این‌که ارزش بیش‌تری برای خود و زندگی خود قایل هستید. مدیریت زمان به شما نشان می‌دهد که چگونه کار باید سودمندانه‌تر و آگاهانه‌تر، نه سخت‌تر و زیادتر انجام شود.

هم‌چنین مدیریت زمان به ما توصیه‌هایی دارد از جمله این‌که:

• دیدگاه مدیریتی خوبی در رابطه با فعالیت‌ها و اولویت‌های زندگی به دست آورید.

• فرصت‌های بیش‌تری را برای خلاق شدن فراهم کنید. یعنی این‌که عمل کنید به جای این‌که عکس‌العمل نشان دهید.

• از فشار روانی و استرس روزانه خود بکاهید.

• زمان فراغت بیش‌تری برای خود، خانواده و دوستان در نظر بگیرید.

دوستان هم‌راه. برنامه بعد آغازی بر شیوه عملیاتی مدیریت زمان خواهد بود و شما ارزش‌مندان خواهید دید که چگونه می‌توانید یک مدیر زمان باشید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,