Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
به دلیل افزایش قیمت نان در ایران،

«اضافه‌شدن سه هزار تومان به مبلغ یارانه‌های پیشین»

2012 June 18

خبر / رادیو کوچه

بهروز مرادی، سرپرست سازمان هدف‌مندی یارانه‌ها روز یک‌شنبه، 17 ژوئن، گفته است که یارانه نان، که پیش از از این ماهی 5 هزار تومان بود، ماهانه 3 هزار تومان افزایش خواهد یافت.

آقای مرادی گفته است که خانواده‌های ایرانی می‌توانند از روز دوشنبه، 18 ژوئن، این مبلغ اضافی را از حسابشان برداشت کنند.

این مبلغ از محل 28 هزار تومانی است که دولت در پایان سال گذشته علاوه بر یارانه نقدی مصوب مجلس به حساب سرپرستان خانوار واریز کرده بود، تامین می‌شود.

در آن زمان گفته شد که اقدام دولت در واریز این مبلغ غیرقانونی بوده و خانواده‌‎های ایرانی اجازه برداشت این مبلغ اضافی را نداشتند. اما هم اکنون با توجه به افزایش 20 تا 30 درصدی قیمت نان در روزهای اخیر این اجازه داده شده است که از این مبلغ در 9 ماه آینده ماهیانه 3 هزار و 111 تومان بیش‌تر به عنوان یارانه نان در اختیار شهروندان قرار گیرد.

یارانه نقدی که هرماهه به حساب حدود 73 میلیون ایرانی واریز می‌شود، 45 هزار و 500 تومان بود که اکنون با اضافه شدن مبلغ یارانه نان، کل یارانه نقدی برای هر نفر به 48 هزار و 611 تومان می‌رسد.

به گفته آقای مرادی «قیمت نان برخلاف نظر دولت افزایش یافت و موجب نگرانی مردم شد.»

به گفته سرپرست سازمان هدف‌مندی یارانه‌ها «با نظر رییس جمهوری و توافق رییس مجلس قرار شد هزینه تحمیلی به مردم جبران شود.»

دولت محمود احمدی‌نژاد قصد دارد که فاز دوم طرح هدف‌مند کردن یارانه‌ها را اجرا کند اما با توجه به جهش چشم‌گیر قیمت‌ها ناگزیر شده است آغاز آن را به تعویق بیندازد.

مطابق گزارشی که بانک مرکزی ایران اخیرن منتشر کرده است قیمت همه مواد خوراکی، به جز تخم مرغ، ظرف دوازده ماه گذشته افزایش یافته است به ترتیبی که در برخی موارد قیمت کالاها حتا تا دو برابر بالا رفته است.

از آغاز اجرای طرح هدف‌مند کردن یارانه‌ها این سومین باری است که قیمت نان افزایش می‌یابد.

بیشتر بخوانید:

 «بازداشت ۶۰ فعال کارگری در کرج»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,