Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
پایان روز نخست نشست مسکو،

«پیش‌رفت مذاکرات ایران و ۱+۵ در هاله‌ای از ابهام»

2012 June 19

خبر / رادیو کوچه

دومین نشست روز نخست گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و نمایندگان گروه 1+5 در مسکو پایان یافت. این نشست دو روزه، روز سه‌شنبه، 19 ژوئن، ادامه خواهد یافت. در همین حال معاون وزیر خارجه روسیه گفت: «مشکل بتوان مواضع ایران و شش قدرت جهان در مذاکرات مسکو را به یک‌دیگر نزدیک کرد.»

از سویی دیگر به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، یک عضو هیت مذاکره‌کننده جمهوی اسلامی نیز گفته است که آمادگی نداشتن تیم مذاکره‌کننده 1+5 برای انجام مذاکرات کارشناسی و توافق بر روی دستور کار پیش از مذاکرات مسکو، پیش‌رفت در این مذاکرات را با تردید روبه‌رو کرده است.

این عضو هیت مذاکره‌کننده جمهوی اسلامی پس از شروع نشست عصر ایران و 1+5 اظهار داشت: «به این ترتیب 1+5 فرصتی یک ماهه قبل از مذاکرات مسکو را از دست داد.»

وی که از اعلام نامش خودداری کرده، نمایندگان گروه 1+5 را مسوول عدم پیش‌رفت مذاکرات دانسته است.

در همین حال سرگئی ریباکوف، معاون وزارت خارجه روسیه گفته است که بزرگ‌ترین مانعی که در مسیر این مذاکرات قرار دارد، مواضع طرفین در قبال هم‌دیگر است که بسیار پیچیده و ترمیم آن دشوار است.

به گزارش اینترفکس، آقای ریباکوف تصریح کرد: «راه‌یابی برای نزدیک‌تر کردن این مواضع احتمالن مشکل اصلی است.»

اولین نشست مذاکرات جمهوی اسلامی و نمایندگان گروه 1+5 درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران، صبح امروز در مسکو برگزار شد.

دیپلمات‌های نزدیک به مذاکره‌کنندگان جمهوی اسلامی در مسکو گزارش داده‌اند که «گروه 1+5 پیشنهادهای خود را در هیچ چارچوب بلندمدتی که مشخص‌کننده الزامات و تبعات آن و گام‌های بعدی باشد، قرار نمی‌دهند و صرفن بر برداشته شدن یک گام تاکید دارند.»

مایکل مان، سخن‌گوی کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و رییس هیت مذاکره‌کننده 1+5 در حاشیه این گفت‌وگوها به خبرنگاران گفته است که طرف‌های مذاکره با ایران، هم‌چنان به دنبال تحقق خواسته‌های پیشین خود، از جمله توقف غنی‌سازی اورانیوم در سطح 20 درصد و تعطیلی تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم فردو در نزدیکی قم هستند.

براساس گزارش‌ها، در این گفت‌وگوها نمایندگان 1+5 دوباره درخواست پیشین خود از ایران را برای توقف غنی‌سازی اورانیوم در سطح 20 درصد، خروج ذخایر اورانیوم غنی‌شده در سطح بالاتر از 5 درصد از ایران و تعطیلی یک واحد غنی‌سازی اورانیوم در نزدیکی شهر قم مطرح کرده‌اند.

در مقابل، گفته می‌شود که مذاکره‌کنندگان جمهوی اسلامی هم خواهان لغو تحریم‌ها علیه ایران و به رسمیت شناختن آن‌چه مقامات این کشور «حق غنی‌سازی اورانیوم» می‌خوانند، هستند.

 بیشتر بخوانید:

 «آغاز مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ در مسکو»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,