Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
سی‌ام خرداد- نوزدهم ژوئن

«تقویم تاریخ سی‌ام خرداد»

2012 June 19

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1360 خورشیدی- آیت‌اله خمینی در بیستم خرداد ابوالحسن بنی‌صدر را از فرمان‌دهی کل قوا عزل کرد و در 30 و 31 خرداد حامیان بنی‌صدر و مجاهدین خلق در شهرهای مختلف ایران هم‌زمان با طرح عدم کفایت سیاسی ابوالحسن بنی‌صدر رییس‌ جمهوری وقت در مجلس‌، تظاهراتی برگزار کردند. هم‌زمان سازمان مجاهدین خلق با انتشار بیانیه‌ای ورود به فاز نظامی را اعلام کرد. صدها نفر دستگیر و بدون محاکمه اعدام شدند. آیت‌اله خمینی از طریق رادیو، سپاه و بسیج را به مقابله با تظاهرات فراخواند.

1330 خورشیدی- «رضا کیانیان» بازی‌گر سینما و تاتر در تهران متولد شد. وی فارغ‌التحصیل تاتر از دانش‌کده هنرهای زیبای دانش‌گاه تهران است. از سال 1345 بازی‌گری تاتر را آغاز کرد و در نمایش‌هایی چون «آنتیگونه»، «خرده بورژوا»، «چهره‌های سیمون ماشا»، «ازدواج آقای می سی سی پی»، «یادگار سال‌های شن» بازی کرد.

در شانزدهمین جشن‌واره فیلم فجر برای بازی در فیلم «آژانس شیشه‌ای» جایزه به‌ترین بازی‌گر نقش دوم را گرفت و در سیزدهمین جشن‌واره فیلم فجر برای بازی در فیلم «کیمیا» کاندیدای دریافت جایزه به‌ترین بازی‌گر نقش دوم مرد بود. هم‌چنین برای بازی در فیلم «خانه‌ای روی آب» سیمرغ بلورین به‌ترین بازی‌گر نقش اول مرد را از بیستمین جشن‌واره بین‌المللی فیلم فجر به دست آورد.

او علاوه بر بازی‌گری در زمینه طراحی صحنه و فیلم‌نامه‌نویسی هم کار کرده و برای طراحی صحنه نمایش «نیلوفر آبی» برنده جایزه شد.

1388 خورشیدی- تظاهرات معترضان به انتخابات دهم ریاست جمهوری در ایران بار دیگر برگزار شد. پیش از آن هم چهار تظاهرات گسترده از سوی معترضان در تهران و سایر شهرها برگزار شده بود. بین معترضان و نیروهای بسیج، سپاه، نیروی انتظامی و لباس شخصی‌ها در‌گیری پیش آمد و تعدادی دستگیر، کشته و زخمی شدند.

به دلیل فشار شدید بر رسانه‌های داخلی و خارجی و تاکید وزارت ارشاد دولت احمدی‌نژاد مبنی بر ممنوع بودن مخابره هر خبری پیرامون اعتراضات، گزارش دقیقی از تعداد کشته و زخمی‌ها ارایه نشد. هم‌چنین «فائزه هاشمی» در کنار چهار تن دیگر از زنان خانواده وی نیز بازداشت شدند. «ندا آقاسلطان» در خیابان کارگر شمالی به علت اصابت گلوله به سینه کشته شد، «اشکان سهرابی»، «میلاد یزدان‌پناه» نیز از دیگر جان‌باختگان این روز هستند.

آیت‌اله خامنه‌ای یک روز پیش از آن در خطبه نماز جمعه خواستار توقف تظاهرات معترضان شد و به مخالفین هشدار داد عواقب اتفاقات به عهده آن‌ها خواهد بود و فرمان‌داری تهران نیز پس از سخنان تهدید‌آمیز آیت‌اله خامنه‌ای تاکید کرد که مجوزی برای این تظاهرات صادر نخواهد شد.

 1389خورشیدی- «عبدالمجید ریگی» مشهور به «عبدالمالک ریگی» رهبر پیشین گروه بنیادگرا با نام «جنداله» به اتهام محاربه و فساد فی‌الارض اعدام شد. این گروه در منطقه‌ی سیستان‌و‌بلوچستان به مبارزه‌ی مسلحانه با حکومت جمهوری اسلامی می‌پردازد. او از سوی جمهوری اسلامی متهم به قاچاق مواد مخدر، آدم‌ربایی و قتل برخی از مردم عادی و نظامیان ایرانی به ویژه اعضای سپاه پاسداران بود.

ریگی در اسفند 1388 توسط وزارت اطلاعات ایران دستگیر شده بود و پس از آن جنداله «محمدظاهر بلوچ» را به عنوان جانشین وی معرفی کرد.

       ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1623 میلادی- «بلز پاسکال» (Blaise Pascal) دانش‌مند و ریاضی‏دان فرانسوی در ناحیه «کلرمون» فرانسه به‌دنیا آمد. مسایل و قضایای هندسه اقلیدس را بدون کمک از کتاب حل کرد. پاسکال در سال‏های بعد تحقیقات مهمی در ریاضی و فیزیک به‌انجام رساند که تنظیم قوانین فشار و تعادل مایعات با نام خود او، از شهرت جهانی برخوردار است. در 18 سالگی نوعی ماشین‌حساب ساخت و در 31 سالگی به ‌هم‌راه یکی از ریاضی‏دانان زمان، حساب احتمالات را که امروزه در فیزیک از اهمیت خاصی برخوردار است، به‌وجود آورد. او هم‏چنین 180 درجه‌بودن مجموع زاوایای مثلث را اثبات کرد.

1373 خورشیدی‌- در چنین روزی درحالی‌که مردم در برگزاری مراسم بزرگ‌داشت «حسین‌ابن علی» امام سوم شیعیان شرکت کرده بودند، بمبی داخل حرم «علی‌ابن موسی‌الرضا» امام هشتم شیعیان در مشهد توسط عده‌ای منفجر شد. در پی این انفجار، ده‏ها تن از افراد حاضر در این مراسم کشته یا مجروح شدند و خسارت زیادی به‌آن مکان وارد شد.

1953 میلادی- «ژولیوس روزنبرگ» (Julius Rosenberg) و «اتل روزنبرگ» (Ethel Rosenberg) زن و شوهر کمونیست آمریکایی بودند که هر دو را به جرم جاسوسی و دادن اطلاعاتی راجع به سلاح‌های اتمی به شوروی در آمریکا اعدام کردند. ژولیوس و اتل از فعالان «اتحادیه کمونیست‌های جوان»، سازمان جوانان حزب کمونیست آمریکا بودند.

در خلال ماجرای محاکمه‌ی روزنبرگ‌ها و وقایع بعد از اعدام آن‌ها نظریه‌های مختلفی مطرح شد یکی از این نظریه‌ها دلالت بر این داشت که آمریکا می‌خواهد برخورداری شوروری از بمب اتمی را، که عامل مهمی برای برتری نظامی آمریکا بر بقیه جهان بعد از جنگ جهانی دوم محسوب می‌شد، به جاسوسی ربط دهد نه رشد علمی و توان‌مندی‌های اتحاد جماهیر شوروی.

اعدام آن‌ها در ایران نیز در بین روشن‌فکران واکنش‌هایی را به هم‌راه داشت. از جمله «هوشنگ ابتهاج» در ۱۳۳۲ شعری برای آن‌ها سرود به نام «روزنبرگ‌ها» که در کتاب «یادگار خون سرو» آمده ‌است.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,