Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
ابهام در دوپینگ قهرمان دوچرخه‌سواری،

«هنگامی که اسطوره‌ای غروب می‌کند»

2012 June 19

پ. مهرکوهی

 در گرمایی عرق‌ریز، پخش مستقیم مسابقه‌ی دوچرخه‌سواری «تور دو فرانسه» در جریان بود و گزارش‌گر تلویزیون می‌کوشید با بیانی هیجان‌انگیز به گرمای برنامه بیافزایید. تا آن دم دوچرجه‌سواران بیش از نیمی از مسیر آن روز را رکاب زده بودند. دوربین صحنه‌ای از مردم تشویق‌کننده را که در مسیر راه دوچرخه‌سواران پیش‌تاز ایستاده و برایشان دست می‌زدند را نشان می‌داد. پسرکی با یک کیسه‌ی نایلونی در درست، دستانش را برای کف زدن بیش از اندازه، تا سطح تماس با دست و صورت دوچرخه سواران جلو برده بود ولی کسی دستان پسرک را به پس نمی‌کشید. ناگاه دسته‌‌ها‌ی کیسه نایلونی پسرک کار خود کرد و با دسته‌ی فرمان دوچرخه‌ی «لنس آرمسترانگ» آمریکاپی که سودای قهرمانی داشت درهم تنید و با تکانی نا خواسته از سوی پسرک دوچرخه سوار به زیر کشیده شد. با خواست «اولریک» آلمانی، سرسخت‌رین رقیب آرمسترانگ، دیگر دوچرخه‌سواران منتظر ماندند تا اگر آرمسترانگ بد زخمی نشده بود و اگر می‌توانست به مسابقه ادامه دهد از گروه دوچرخه‌سواران جا نماند. گروه تعمیر‌کار در آنی دوچرخه‌ی آرمسترانگ را درست کردند و به او دادند و او با پایی زخمی و با دستی زخمی‌تر دوچرخه را گرفت و خم به ابرو نیاورد و سوار شد و با اراده‌ای که از چشمانش به‌راستی برق می‌زد به مسانقه ادامه داد تا از نام خود یک اسطوره بسازد. او تا کنون تنها کسی بوده است که توانسته است هفت بار برنده‌ی مسابقه‌های تور دو فرانس شود.

در سال 1903 که نخستین مسابقه تور دو فرانس برگزاز شد میانگین سرعت دوچرخه سواران 24 کیلو متر در ساعت بود. این میانگین امروزه به 40 کیلو متر در ساعت رسیده است. اگر بهبود کیفی دوچرخه‌های امروزی را در بالا رفتن میانگین سرعت در نظر بگیریم باز هم رسیدن به چنین میانگین سرعتی پرسش برانگیز است. تیم‌های شرکت‌کننده در مسابقه‌های تور دو فرانس می‌بایست در طی‌ی بیست و یک روزی که مسابقه جریان دارد مسافتی به دارازای سه هزار و دویست کیلو متر را رکاب بزنند. فشار فیزیکی‌یی که بر شرکت‌کننده در چنین مسابقه‌ای وارد می‌شود بسیار بیش از فشار فیزیکی‌یی است که به ورزش‌کاران دیگر رشته‌های ورزشی وارد می‌گردد. این است که هر ساله مسابقه‌ی تور دو فرانس با جنجال دوپینگ روبه‌رو است. گذشته از همه‌ی سر و صدا‌هایی که پیرامون مسابقه‌های دوچرخه‌سواری به‌پاست، این تنها قهرمانی‌ی تور دو فرانس نبود که از «لنس آرمسترانگ» یک اسطوره ساخت. این اراده و ایستادگی او در برابر دشواری‌های کمر‌شکن و عشق او به پیروزی بود که در کنار دستاوردهای ورزشی‌ی او از وی یک استوره پدید آورد. در سال 1996 بود که پزشکان به بیماری سرطان بیضه‌اش و گسترش آن به ریه و مغز او پی بردند. دیگر امیدی به بازگشت او به جهان ورزش نمی‌رفت ولی او توانست هم بر سرطان چیره شود و هم این که در تور دو فرانس شرکت کرده و در سال‌های 1999 تا 2005 قهرمان آن مسابقه‌ها شود و هم چنین در دو سال پیاپی (2003 و 2004) به نام ورزش‌کار سال آمریکا برگزیده گردد. در همه‌ی سال‌های دوچرخه‌سواری‌ی حرفه‌ای‌اش از لنس آرمسترانگ نزدیک به پانصد آرمایش دوپینگ گرفته شد، ولی هرگز نشانی از دوپینگ در او دیده نشد و او همواره گفته است که ورزش‌کاری پاک است.

آرمسترانگ پس از آن‌که خود را از ورزش حرفه‌ای دوچرخه‌سواری بازنشسته کرد بنیاد نیکوکاری «لنس آرمسترانگ» را در راه مبارزه با سرطان بنیاد گذارد و توانست با هم‌راهی دوستانش و شرکت در مسابقه‌های ماراتن در آمریکا دست به گردآوری کمک‌های ارزش‌مندی برای آن بنیاد بزند.

ولی بازنشستگی این تن بی‌قرار دیری نپایید و پس از چند سالی از علاقه بازگشت به تور دو فرانس سخن گفت و پس از این که بنگاه مبارزه با دوپینگ کشور آمریکا آزمایش‌هایی بر روی او  انجام داد آرمسترانگ توانست در مسابقه معتبر دوچرخه‌سواری کوهستان لیدویل تریل 100 در کلورادو شرکت کند. در چهاردهم ژوئن امسال بود که روزنامه واشنگتن پست گزارش داد پس از چندین آزمایش که بنگاه مبارزه با دوپینگ کشور آمریکا به روی آقای آرمسترانگ انجام داده دلیل‌های آشکاری به دست آورده است که او دست به دوپینگ زده است و نمونه‌های خونی گرفته شده از وی در سال‌های 2009 و 2010 آشکارا بهره‌گیری ایشان از دارو‌های نیروزا و یا تزریق خونی برای نیرومند سازی بدن هم‌خوانی دارد. پیش از این هم چند تن از نزدیک‌ترین یاران و هم‌کاران آرمسترانگ در مسابقه‌های تور دو فرانس گفته بودند که وی را به هنگام تزریق دارو‌های نیروزا دیده بوده‌اند. او که اکنون با خطر از دست دادن همه‌ی نام‌آوری‌های گذشته‌اش روبه‌رو است همه‌ی اتهام‌ها را رد کرده است. دوپینگ‌هایی که امروزه انجام می‌گیرد بسیار حرفه‌ای است و کم‌تر امکان آن می‌رود که زیر نظر یک پزشک نباشد. اگر دوپینگ کردن آرمسترانگ ثابت شود، او نه نخستین و نه آخرین قهرمان تور دو فرانس خواهد بود که دست به این کار زده است. پیش از وی هم «ریس» دانمارکی، یکی دیگر از برند‌گان تور دو فرانس اعتراف کرده بود که دست به دوپینگ زده بود است. ولی گویا این تنها از آرمسترانگ بر می‌آید که پس از اعلام بازنشستگی و بازگشت دوباره به جهان دوجرخه‌سواری، آن هم در سنی بالا، دست به دوپینگ زده و همه‌ی دست‌آوردهای ورزشی‌اش را به خطر باد هوا شدن بیاندازد و غروب نام و جاه خود را به دست خود رغم زند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,